- To wydarzenie minęło.
Przemoc – uświęcona terapia społeczna – Zbigniew Mikołejko
8 marzec 2019 @ 18:00 - 20:00
FreeTym razem zapraszamy na spotkanie natury filozoficznej. Gościem Studia Dantian będzie prof. Zbigniew Mikołejko – filozof i historyk religii, eseista. Kierownik Zakładu Badań nad Religią, profesor Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Od 1996 r. jest członkiem Amerykańskiej Akademii w Rzymie, wykładał m.in. w Wyższej Szkole Humanistycznej im. B. Prusa, na studiach podyplomowych Instytutu Badań Literackich PAN, w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania i na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Opublikował ponad 900 teksów. Ważniejsze książki: Katolicka filozofia kultury w Polsce w epoce modernizmu (1987), Elementy filozofii (siedem wydań, 1998-2008). Mity tradycjonalizmu integralnego (1998), Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza Pisma (1998), Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa (2001), Żywoty świętych poprawione (2001, 2004, 2011), W świecie wszechmogącym. O przemocy, śmierci i Bogu (2009), We władzy wisielca, t. 1-2 (2012-2014), Żywoty świętych poprawione ponownie (2017), Gorzkie żale (2017), Między zbawieniem a Smoleńskiem (2018), Prowincje ciemności. Eseje przygodne (2018), Heilsberg, to miasto (2018).
W 2013 roku ukazał się przeprowadzony przez Dorotę Kowalską jego „wywiad-rzeka” pt. Jak błądzić skutecznie. Opatrzył wstępem wiele dzieł współczesnych pisarzy, teologów i filozofów (m. in. Hansa Künga, Karen Armstrong). Publikował m. in. w „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczypospolitej”, „Newsweeku”, „Polityce”. „Twórczości”, „Więzi”, „Tygodniku Powszechnym” i „Znaku”.Wyróżniony m.in. medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagrodą ACADEMIA (za Najlepszą Akademicką Książkę Humanistyczną, 2015) i Nagrodą Kazimierza Jagiellończyka.
Temat spotkania: Przemoc – uświęcona terapia społeczna, przy głębszym zastanowieniu, znany jest wszystkim. Każda mniejsza czy większa społeczność znajdzie w swojej strukturze choć jedną osobę, noszącą znamiona owego „kozła ofiarnego” który reguluje sposób działania takiej społeczności.
Profesor Zbigniew Mikołejko o piątkowym spotkaniu:
„- chciałbym mówić o tym, że pewne formy przemocy, w szczególności jawne i ukryte mechanizmy wyznaczania kozła ofiarnego i rozprawiania się z nim, zostają uświęcone, nierzadko religijnie, jako metody zmagania się z rozmaitymi stanami kryzysu. Mechanizmy te w pozorny sposób zostają następnie „zweryfikowane” w praktyce i w związku z tym stają się powtarzalne i niemal odruchowe, co oznacza, że społeczeństwa, kultury i religie zawsze są potencjalnie zdolne do wyznaczenia kozłów ofiarnych, mogących posłużyć rzekomemu „zaleczeniu” przyczyn i skutków doznawanych załamań. Toczy się w tej materii swoista gra psychologiczna, oparta między innymi na tak zwanym przełamywaniu dysonansu poznawczego. A jednocześnie w każdej zbiorowości istnieje też zawsze potencjalny „zasób” owych kozłów ofiarnych, obejmujący różne ich kategorie. Kategorie te będę starał się pokrótce scharakteryzować, wskazując jednocześnie te dyspozycje (psychiczne, fizyczne czy kulturowe), które niektóre osoby i grupy (kobiety, dzieci, obcy, sieroty, kalecy itd.) czynią bardziej „zdatnymi” do bycia takimi leczniczymi ofiarami.”
Wstęp wolny.