Warsztaty wyjazdowe

TERMINY WARSZTATÓW 2024:

Studio Burdąg, Jedwabno  24 – 30.06.2024

Wytwórnia Ciszy, Brzozówka 15 – 21.07.2024

Więcej informacji w styczniu 2024 r.

 

POPRZEDNIE EDYCJE WARSZTATÓW WYJAZDOWYCH

Warsztat Starego Stylu Yang Taiji, Starzyna, 13 – 17.09.2023

Jesienny staż taiji to możliwość nie tylko doskonalenia, ale i zapoznania się z naszym Starym Stylem Yang, z jego szerokim wachlarzem form, zaczynając od formy ręcznej. Uczestnicy warsztatów podzieleni zostaną na grupy. Bardziej zaawansowani szlifować będą formę ręczną, formę z szablą oraz rozpoczną formę z mieczem. Ci, którzy nie poznali jeszcze formy z szablą, zapoznają się z elementami formy z kijem. Zaś ci, którzy nie spotkali się dotąd z naszym stylem, lub z tą konkretnie szkołą, będą mogli zapoznać się z elementami naszej długiej formy ręcznej, aby w zależności od decyzji, kontynuować naukę w grupie początkującej, która rusza z początkiem października.

 

Plan stażu: 

13.09.2023 (środa) – przyjazd, zakwaterowanie od godziny 16.00, kolacja 18.00

14-16.09.2023 (czwartek – sobota) – stałe bloki programowe

7.30 Codzienny Rytuał Zdrowia – wszystkie grupy

8.30 śniadanie i czas wolny

10.30 – 13.00 przedpołudniowy blok programowy z podziałem na stopnie zaawansowania

13.30 obiad i czas wolny

16.00 – 18.00 popołudniowy blok programowy z podziałem na stopnie zaawansowania

18.30 kolacja

17.09.2023 (niedziela)

7.30 Codzienny Rytuał Zdrowia + wykonanie formy

9.00 śniadanie i wyjazd

Sprawy praktyczne: 
Lokalizacja i dojazd (PKP, samochód)

Odległość od Warszawy ok. 200 km – 3 godziny samochodem przez Siemiatycze, Kleszczele i Policzną dobrymi, asfaltowymi drogami.

Pociągiem z Warszawy do Policznej (ok. 5 km od Starzyny, istnieje możliwość odbioru z dworca) również około 3 godziny

Zakwaterowanie: 

Pokoje trzyosobowe z łazienkami
Wyżywienie wegetariańskie (poranne napoje przed ćwiczeniami po przebudzeniu, śniadanie, obiad i kolacja)
Opłata za uczestnictwo: 1400 zł
400 zł – opłata za staż i jednoczesna rezerwacja miejsca, płatna na konto Fundacji, do 20.08.2023
1000 zł – zakwaterowanie i wyżywienie płatne bezpośrednio na konto Ośrodka w Starzynie, do 10.09.2023
Po potwierdzeniu miejsca, podamy numer konta, na który należy wpłacić zaliczkę.
Zwrot całości w przypadku rezygnacji przed 21 sierpnia, potem przepada.

 

Dla tych, którzy nie zetknęli się jeszcze z naszym stylem, parę informacji o nim i jego historii.

Yang Jia Lao Jia Taiji Quan (Stary Styl Yang Taijiquan) jest jedną z mniej znanych międzynarodowo gałęzi stylu Yang. Linia bezpośredniej transmisji tego stylu obejmuje sześć generacji głównych mistrzów: Yang Luchan (1799-1872), Yang Jianhou (1839-1917), Yang Chenfu (1883-1936), Lu Dianchen (1886-1948), Wang Zihe (1913-2003), Deng Shihai (1941 –).

Około polowy XX wieku, na skutek zmian politycznych w kontynentalnych Chinach, wielu mistrzów tradycyjnych sztuk chińskich, nie tylko zresztą sztuk walki, schroniło się na Tajwanie. Respektując wolę swojego mistrza, Liu Danchen’a, mistrz Wang zamieszkał w Taipei w 1950 roku, zobowiązując się nie modyfikować przekazanej mu formy stylu z wyjątkiem doprecyzowywania jej struktury i zasad.

Styl Yangjialaojia Taijiquan przekazywany był więc dalej w wąskim gronie według tradycyjnych zasad transmisji sztuk walki. Na przykład, mistrz Wang nie przyjmował żadnego ucznia, który nie był mu szczególnie polecony przez zaufane osoby. Dopiero obecny główny mistrz, Deng Shihai, otworzył nauczanie Yangjialaojia Taijiquan dla szerszego grona, aktualizując jednocześnie jego system pedagogiczny i akcentując walory tego stylu jako zaawansowanej sztuki walki wewnętrznej. Ponadto, oprócz przekazanej mu przez mistrza Wang’a długiej formy ręcznej oraz form szabli, miecza, lancy i praktyki tuishou („pchające dłonie”), mistrz Deng zaczął nauczać dodatkowe formy: długą kompaktową, szabli lewą ręką, krótkiego i długiego kija, oraz wachlarza.

Długa, tradycyjna forma ręczna stylu składa się z 83 sekwencji, podzielonych na 4 części. Wykonywana jest w oparciu o szereg zasad, jak spokój, rozluźnienie, horyzontalność, stabilność, lekkość, które wraz z praktyką stają się coraz bardziej jasne i zrozumiałe. Każda z nich wymaga pracy, samoobserwacji i uważności. Wszystko to przychodzi z czasem wraz z regularną praktyką, ponieważ być na ścieżce taiji to kroczyć przed siebie bez oczekiwania konkretnych zmian, z zaufaniem do procesu.

Stary Styl Yang Taiji wymaga najpierw wewnętrznej decyzji, a następnie regularności i samodyscypliny, zakładając, że chce się go głębiej poznać. Podstawowe opanowanie sekwencji ruchów zajmuje około roku, w zależności od osobistego zaangażowania. Kiedy to się już stanie, często mijają bóle mięśni, sztywności, łatwiej się schylać i przykucnąć, pojawia się większa miękkość w ciele i płynność ruchów. Wtedy zaczyna się kolejny etap nauki, ponieważ taiji nie jest dyscypliną, w której można uzyskać wymierne efekty w krótkim czasie. Szlifowanie ruchów i praca nad materią ciała polegają na rozwijaniu mobilności poprzez przezwyciężanie ogólnej sztywności jak i miejscowych blokad.

Ogromną wartością jest poznanie stylu, który w dalszej praktyce stanowi wspaniale narzędzie do utrzymania zdrowia, spokoju umysłu i ducha, odzyskania elastycznych mięśni, ścięgien i powięzi. To sprawdzony sposób poznania siebie, własnych ograniczeń, ale też źródło praktycznej wiedzy o tym jak te ograniczenia pokonywać.

Z czasem, uczymy tradycyjnych form Yangjialaojia z bronią (szabla, miecz, kij). Warunkiem rozpoczęcia nauki form z bronią jest opanowanie formy ręcznej na poziomie „białym”.

Każdy trening poprzedzony jest zestawem ćwiczeń rozgrzewających, składający się z dwóch części. Pierwsza część to rozpowszechniany przez nas Codzienny Rytuał Zdrowia I, druga część, to zestaw ćwiczeń, którego uczymy głównie adeptów taiji.

Nasi instruktorzy: https://fundacjadantian.com/instruktorzy/

 

 

Dom Przebudzeń w Porąbce, 17-23.07.2023

Podczas warsztatu w Domu Przebudzeń, w Porąbce, tematem przewodnim będzie zestaw qigongu „Osiem Kawałków Brokatu” w dwóch wersjach. Prostsza, według Lam Kam Chuena, oraz bardziej zaawansowana, według Generała Yue Fei. To jednak nie wszystko.

Popołudniowe zajęcia będą wprowadzeniem do nauki długiej formy Starego Stylu Yang Taiji. Mocniejsze nogi, lepsza skrętność i elastyczność ciała to tylko jedne w wielu benefitów regularnej praktyki taiji. Poznanie fizycznej struktury ruchów całej formy zajmuje około roku, w zależności od osobistego zaangażowania. Na warsztacie zajmiemy się wprowadzeniem oraz pierwszą jej częścią.

Forma ręczna Starego Stylu Yang Taiji podzielona jest na cztery części, razem 83 następujące po sobie sekwencje. Praktykowana regularnie stanowi wspaniałe narzędzie do utrzymania zdrowia, spokoju umysłu i harmonii ducha. To narzędzie, które możesz zabrać ze sobą, gdziekolwiek będziesz. To też sprawdzony sposób poznania siebie, własnych ograniczeń wraz z odpowiedzią jak te ograniczenia pokonywać.

Uczestnicy będą mogli zasmakować wspólnych ćwiczeń, z muzyką lub w ciszy, poddając się temu terapeutycznemu, płynnemu ruchowi. Jeśli zdecydujesz się podjąć wyzwanie, może się okazać, że to przygoda twojego życia, jednakże warsztat nie zobowiązuje do dalszej praktyki. Będzie możliwością zapoznania się z tym wyjątkowym stylem.

Dla równowagi i zharmonizowania wielu nowych bodźców będą też zajęcia z „leżenia”. Uważne przyglądanie się sobie, wsłuchiwanie się i wewnętrzna obserwacja to w dzisiejszych czasach cenna umiejętność, ale też prawdziwy luksu! Warto z niego skorzystać, poddając się delikatnym, integracyjnym ćwiczeniom inspirowanym Metodą Feldenkraisa, przy dźwiękach tybetańskich mis.

Warsztat przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomym ruchem, jak i bardziej zaawansowanych. 6 dni ćwiczeń i nauki połączonej z przyjemnością przebywania w przyrodzie i wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach – czysta przyjemność  🙂

Plan warsztatów:

Rozpoczynamy w poniedziałek 17.07.2023
od  15.00 zakwaterowanie
18.00 – kolacja
20.00 – spotkanie organizacyjne
Pobyt kończymy lunchem w niedzielę 23.07.2023 ok. godz. 13.00.

Plan dnia 18-22.07.2023
7.30 – 8.30 – qigong na przebudzenie
8.30 – 9.30 – śniadanie
10.00 – 12.30 – praktyka
13.00 – 16.30 – obiad + czas wolny
16.30 – 18.00 – praktyka
18.30 – kolacja
19.30 – spotkania

W zależności od pogody jedno z popołudni jest wolne.

17-23.07.2023 DOM PRZEBUDZEŃ, PORĄBKA
Liczba miejsc jest ograniczona, max. 16 osób.

Prowadzący:

Jan Gliński – nauczyciel ósmej generacji Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji.Od ponad 25 lat doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem Ly Chuan Zheng’a, mistrza siódmej generacji szkoły Yang Jia Lao Jia (Starego Stylu Yang) Taiji Quan. Adept sportowych i tradycyjnych sztuk walki, zdrowia i rozwoju osobistego (najpierw judo i karate, później kyudo, qigong i taiji). Qigong to jego pasja i sposób na utrzymanie zdrowia. Jego nauczycielami qigongu byli m.in. Lam Kam Chuen, Mantak Chia, Wong Kiew Kit, Zhogxian Wu.Zawodowo, od 40 lat, w międzynarodowym biznesie high-tech.

Marzena Maya Rostkowska – praktykuje z pasji i miłości do ruchu. Ruchu świadomego, wolnego, różnorodnego. Ruchu, który pozwala zachować ciału sprawność i grację, który daje spokój i harmonię. Praktykuje od prawie dziesięciu lat taiji i qigong z Fundacją Dantian i Janem Glińskim. Wzbogaca swoją praktykę o metodę Feldenkraisa u Jacka Paszkowskiego, o movement w Akademii w Gruncie Ruchu u Michaliny Sobków oraz Beaty Zaręby. Nie zatrzymuje się, z wielką ciekawością poszukuje i zgłębia różnorodne formy ruchowe, które bada i integruje w swojej praktyce.

Katarzyna Kahuna Kieraś – zawsze w ruchu. Od dziecka na rowerze, aż po rowerowe wakacje. Przez wiele lat joga Iyengara, potem Ashtanga joga, a w międzyczasie taniec współczesny. Od wielu lat na ścieżce osobistego rozwoju. Uczestniczka wielu Kręgów Kobiecych oraz warsztatów rozwoju wewnętrznego. Wiele lat temu, znalazła swoje taiji, które z pasją i nieustającą ciekawością odkrywa pod kierunkiem Jana Glińskiego od 2013 r. Równoważąc sztukę walki, jaką jest taiji, ćwiczy równolegle, dedykowaną kobietom Gimnastykę Słowiańską, będąc jej certyfikowaną instruktorką. Kompatybilność i wzajemne uzupełnienie tych dwóch systemów pracy z ciałem, ewidentnie służy i rozwija. Miłośniczka gór i górskich wędrówek, wody i nurkowania, a ostatnio również łucznictwa tradycyjnego.

 

Studio Burdąg w Jedwabnie, 19-25.06.2023

Informacja z ostatniej chwili! Zapewne część z was zna książkę “Zdrowie z udziałem własnym” (Wydawnictwo Fundacji Dantian), której dr Tadeusz Mazur jest współautorem. Ci, którzy ją czytali wiedzą jakie jest jego podejście do ogólnego dobrostanu, który jest w dużej mierze zależny od nas samych! Z każdym słowem zgadzamy się z tym w naszej praktyce taiji i qigongu. Bez zajęcia się sobą, ciałem, umysłem i duchem, trudno mieć się dobrze. Ponieważ nasze ścieżki są zbieżne i wspaniale się uzupełniają, miło nam poinformować, że dodatkowym instruktorem w trakcie naszych warsztatów w Studiu Burdąg (19-25.06, 2023), będzie właśnie Tadeusz Mazur – doktor nauk medycznych, o kilkudziesięcioletniej praktyce w zakresie neurologii i rehabilitacji, założyciel i długoletni kierownik Centrum Rehabilitacji „Zdrowie” w Krakowie,

INTEGRACJA SENSOMOTORYCZNA DOROSŁYCH 

CZUCIE I RUCH W PROCESIE ZDROWIENIA

Pod tym naukowo brzmiącym tytułem kryje się prosty cel: zapoznanie uczestników z szeregiem ćwiczeń, możliwych do przyswojenia praktycznie przez każdego, polepszających zakres i koordynację ruchową, stymulujących prawidłowe oddychanie i dotlenienie tkanek, odstresowujących fizycznie i psychicznie, kompleksowo aktywizujących tym samym samo-leczące mechanizmy organizmu. Sprzyjać temu będzie otoczenie Studia Burdąg, położonego wśród pięknych mazurskich pól i lasów, zaś aura rozpoczynającego się wtedy lata pozwoli z pewnością na wykonywanie większości ćwiczeń na świeżym, czystym powietrzu.

Wracając do tytułu warsztatów, jeśli ktoś zetknął się z pojęciami takimi jak „integracja sensoryczna” czy „terapia sensomotoryczna”, prawie w 100% dotyczyły one zapobiegania lub leczenia różnorodnych zaburzeń rozwojowych małych dzieci. Tymczasem zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców i informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły oraz do ich powiązania z naszymi możliwościami motorycznymi, ruchowymi, jak najbardziej dotyczy również dorosłych. I nie chodzi tu tylko o pogłębiające się wiekiem problemy z koordynacją ruchową, itp., gdyż w każdym wieku zakłócenia w poprawnym funkcjonowaniu tych procesów informacyjno-motorycznych są istotnym źródłem problemów zdrowotnych, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych.

Z definicji, integracja sensoryczna dotyczy wszystkich zmysłów, a mówiąc o zmysłach mamy najczęściej na myśli pięć z nich, czyli wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Są to zmysły, którymi komunikujemy się głównie ze światem zewnętrznym. Tymczasem mamy nie pięć, a siedem zmysłów i te dwa pozostałe, wewnętrzne – zmysł równowagi i zmysł czucia głębokiego — mają dużo większe znaczenie dla naszych zdolności motorycznych.

Zmysł równowagi, zwany często zmysłem lub ośrodkiem przedsionkowym, znajduje się w uchu środkowym, w błędniku i jest, obok zmysłu dotyku, najwcześniej rozwijającym się zmysłem w życiu płodowym. Dzięki temu zmysłowi potrafimy przeciwstawić się sile grawitacji, mamy orientację kierunku ciała i jesteśmy w stanie poruszać się w przestrzeni, oceniając ten ruch.

Z kolei zmysł czucia głębokiego (proprioceptywny) pozwala nam odebrać informację o ruchach segmentów własnego ciała, dzięki czemu wiemy, gdzie znajdują się jego poszczególne części. Receptory odpowiedzialne za czucie głębokie (proprioreceptory) położone są w mięśniach, ścięgnach, stawach i sąsiadujących tkankach.

Bez większej przesady można powiedzieć, że zmysł równowagi i zmysł czucia głębokiego są naszymi głównymi zmysłami, gdyż dopiero prawidłowa integracja tych dwóch zmysłów oraz ich współdziałanie umożliwia prawidłowe funkcjonowanie i integrację pozostałych zmysłów.
Dzięki harmonijnemu współgraniu naszych wszystkich siedmiu zmysłów, informacje napływające z wewnątrz ciała i z jego otoczenia są prawidłowo przetwarzane – proces integracji sensorycznej przebiega bez zakłóceń, pozwalając nam na pełniejszy i bardziej przyjazny obraz świata, w którym się znajdujemy. Dzięki temu możemy nie tylko trafnie ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy, ale także odpowiednio zareagować na nią.

Z powyższych powodów nasze warsztaty będą koncentrowały się na ćwiczeniach świadomego ruchu i bezruchu, w których kluczową rolę będą odgrywały nasze dwa „wewnętrzne zmysły”: równowagi i czucia głębokiego. Bez świadomości stanu sensorycznego własnego ciała nie jest bowiem możliwe utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Uczestnicy naszych warsztatów będą mieli zatem okazję poznać i praktykować szereg ćwiczeń prowadzących do lepszej integracji sensomotorycznej, czyli w efekcie do lepszego codziennego funkcjonowania, a tym samym poprawy jakości życia. Ćwiczenia zostały wybrane zarówno z bogatej skarbnicy tradycyjnych systemów qigongu, jak i współczesnych metod fizjoterapii, opierających się na badaniach naukowych dotyczących neuroplastyczności mózgu czy genetyki, np. związku długości telomerów, utrzymujących integralność i stabilność chromosomów, z poziomem aktywności fizycznej.

Instruktorzy:

Tadeusz Mazur — doktor nauk medycznych, specjalista w zakresie neurologii i rehabilitacji z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, założyciel i długoletni kierownik Centrum Rehabilitacji „Zdrowie” w Krakowie. Twórca AMA (Aktywatora Mięśni Antygrawitacyjnych), opatentowanego urządzenia do „aktywnego siedzenia”, nagrodzonego „Laurem Innowacyjności” Konkursu NOT im. Stanisława Staszica w 2015 r. AMA jest rodzajem osobistego korepetytora ruchu, który pozwala przywrócić zapomniany, lub utracony w wyniku choroby, własnych zaniedbań, wzorzec prawidłowego ruchu i postawy. Współautor książki „Zdrowie z udziałem własnym (Wydawnictwo Fundacji Dantian). W latach osiemdziesiątych uczył się od wielkich mistrzów terapii manualnej – prof. Karela Lewita z Pragi czeskiej i prof. Henryka Chmielewskiego z Łodzi. Oni to przenieśli ludowe techniki nastawiania kręgosłupa w obszar medycyny klasycznej. Budziło to wtedy powszechne opory świata nauki. W przełamaniu ich pomogły także badania pracy doktorskiej dr. Mazura, pozwalające różnicować ból za mostkiem pochodzenia sercowego od tego wynikającego z blokad kręgosłupa. Dziś jest to temat powszechnie znany i akceptowany. Doświadczenie to nauczyło dr. Mazura szacunku do wiedzy empirycznej, także tej powstałej z dala od instytucji medycznych.

W kontekście naszych warsztatów, oddajmy głos dr. Mazurowi:
„Zachęcony artykułami z ośrodków klinicznych, pozytywnie oceniających metodę tzw. antyrakowego Nowego Qigongu Guolin, zgłosiłem się na dedykowane tej technice warsztaty Jana Glińskiego w Studiu Burdąg w 2022 r. Na ten moment nie mogę nic powiedzieć o ich skuteczności w leczeniu choroby nowotworowej, ale mój entuzjazm dla tych ćwiczeń wynika z innego powodu. Stała potrzeba ruchu ciała ludzkiego odnosi się do ruchu utrzymania pionowej postawy ciała. Jest to podstawowy ruch człowieka, warunkujący wszystkie pozostałe ruchy.

W 1991 roku Crisco i Panjabi wykazali, że czynna stabilizacja kręgosłupa wymaga współdziałania mięśni lokalnych wszystkich segmentów jednocześnie. Wyłączenie tylko jednego połączenia powoduje, że jego stabilność pozostaje na takim poziomie, jakby w ogóle nie był stabilizowany czynnie. Ustalili zatem, że czynna stabilizacja kręgosłupa wymaga współdziałania mięśni lokalnych wszystkich segmentów jednocześnie.

Ustalenia to jedno, a praktyczne wdrożenie nadal napotykało ogromne trudności. Dopiero ćwiczenia Nowego Qigongu Guolin potrafią sprostać tym wymaganiom. Został otwarty szlak w stronę lepszej pracy kręgosłupa i tworzenia optymalnych warunków dla pracy przepony. To na pewno poprawi oddychanie i stan zdrowia każdego ćwiczącego.”

Jan Gliński – doktor nauk fizycznych, zawodowo od 40 lat w międzynarodowym biznesie high-tech, hobbystycznie adept sztuk walki i zdrowia. Zaczynając przed 50 laty od jujitsu i karate, trenując następnie tradycyjny łuk japoński (kyudo) od czasu pracy w Tokyo w latach 80-tych, rozpoczął naukę taiji quan i qigongu, kiedy bardzo częste podróże służbowe uniemożliwiły mu regularne treningi z ponad dwumetrowym łukiem. Od 25 lat doskonali swoje umiejętności pod kierunkiem Ly Chuan Zheng’a, mistrza siódmej generacji szkoły Yang Jia Lao Jia (Starego Stylu Yang) Taiji Quan. W 2017 r. został oficjalnie potwierdzony przez World Yang Taiji Martial Arts Federation jako nauczyciel ósmej generacji Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji. Jego nauczycielami qigongu byli m.in. Lam Kam Chuen, Mantak Chia, Wong Kiew Kit, Zhogxian Wu. Założyciel Fundacji Dantian w 2014 r.

Edyta Wypierowska — z wykształcenia fotograf, z pasji do detalu i jakości, jaką jest taiji, ćwiczy Stary Styl Yang od 2017 roku. W 2021 roku dołączyła do grona instruktorów taiji i qigongu Fundacji Dantian. Praktykuje, uczy się i pogłębia wiedzę u Jana Glińskiego.

19-25.06.2023 STUDIO BURDĄG, JEDWABNO
Liczba miejsc jest ograniczona, max. 17 osób.

Plan warsztatu

Rozpoczynamy w poniedziałek 19.06.2023
od  17.00 zakwaterowanie
18.00 – kolacja
20.00 – spotkanie organizacyjne
Pobyt kończymy śniadaniem w niedzielę 25.06.2023, wyjazd do godz. 12.00

Plan dnia 20-24.06.2023

7.30 – 8.30 Codzienny Rytuał Zdrowia

8.30 – 9.30   śniadanie

10.30 – 12.30 pierwszy blok programowy

13.00 – 16.00 obiad i czas wolny

16.00 – 18.00 drugi blok programowy

18.30 – kolacja

19.30 – Wieczorny Rytuał Zdrowia

 

CHODZONY, ANTYRAKOWY QIGONG GUOLIN

Studio Burdąg, Jedwabno, 25-30.09.22

Wśród tzw. chorób cywilizacyjnych, choroby nowotworowe są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów na świecie. Podobnie jest i u nas. Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi, a mężczyźni na raka prostaty. Drugim najczęstszym nowotworem u obu płci jest rak płuc. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie diagnozuje się chorobę u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów, a około milion żyje ze zdiagnozowaną chorobą. I od szeregu dekad jest to trend rosnący. Tyle smutnych statystyk.

Czy ćwiczenia qigongu mogą mieć w tym obszarze działanie profilaktyczne? Czy mogą być również istotnym elementem składowym terapii onkologicznej? Zdecydowanie tak, brzmi odpowiedź na te oba pytania, w oparciu o doświadczenia nie tylko chińskich szpitali, ale także coraz większej liczby ośrodków naukowo-medycznych na Zachodzie. Współczesna medycyna dysponuje coraz bogatszym arsenałem do skutecznej walki z nowotworami. Silne, sprofilowane leki skutecznie zabijają komórki rakowe. Zaawansowane techniki chirurgiczne pozwalają na precyzyjne usunięcie tkanek nowotworowych. W rezultacie, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, udaje się uratować wiele osób ze zdiagnozowanymi nowotworami. Osiągnięcia współczesnej medycyny wynikają w dużej mierze ze specjalizacji i ciągłym doskonaleniu technik diagnostycznych, laboratoryjnych, farmakologicznych, operacyjnych itp. W efekcie, również pacjent spotyka się z dużą liczbą specjalistów: endokrynologów, immunologów, specjalistów od leczenia bólu, neurologów, psychologów, … nierzadko mając jednak problem z połączeniem ich opinii w spójną całość. Ta postępująca specjalizacja, nie tylko zresztą w onkologii, powoduje, że coraz rzadziej patrzy się na pacjenta jako na całość. Typowy onkolog koncentruje się przede wszystkim na samym nowotworze i rzadko patrzy się szerzej nie tylko na całościową fizyczność pacjenta, ale zwłaszcza na jego tryb życia, sposób odżywiania, oddychania, psychikę, emocjonalność, relacje z otoczeniem w pracy i w domu. A właśnie patologie tych czynników, powiązanych ze sobą w wieloraki sposób, są w dużej mierze przyczyną pojawiania się zmian nowotworowych i są bardzo istotne dla wyboru i sukcesu zindywidualizowanej terapii.

Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje zaś człowieka holistycznie, nie jako zbiór osobnych części połączonych ze sobą jak w maszynie, a jako zintegrowaną istotę, której wszystkie części są ze sobą połączone, a także w istotnych relacjach z otoczeniem. Ciało fizyczne jest też nierozłączne z umysłem, a całość jest czymś znacznie więcej niż sumą jego części składowych. Problemy psychologiczne, emocjonalne są przyczyną problemów w sferze fizycznej i odwrotnie, a procesy te potęgują się często przez wiele lat, aby w końcu objawić się jako widoczna choroba, często nowotworowa. To chińskie podejście jest coraz bardziej akceptowane na Zachodzie, gdyż również współczesna nauka udowadnia, że choroby takie jak rak są efektem działania szeregu czynników występujących jednocześnie i to najczęściej w dłuższym okresie czasu. Te czynniki to również emocje, psychika, a także różnorodne aspekty otoczenia. Tak więc wschodnie i zachodnie podejście są komplementarne i im szybciej będą zintegrowane, tym efektywniej będziemy nie tylko leczyć, ale przed wszystkim zapobiegać.

Poprzez różnorodne formy działalności, Fundacja Dantian od szeregu lat stara się dołożyć cegiełkę to tej integracji, zwłaszcza w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Widząc ciągle rosnący odsetek ludzi z chorobami nowotworowymi, postanowiliśmy podzielić się z Wami dalekowschodnimi technikami qigongu medycznego, o udokumentowanych – na Wschodzie i na Zachodzie – pozytywnych efektach zarówno w zapobieganiu pojawienia się nowotworów, jak i w towarzyszeniu współczesnej terapii onkologicznej.

W tym duchu organizujemy ten warsztat, dedykowany najbardziej chyba rozpowszechnionej technice tzw. antyrakowego qigongu Guolin.

Strona internetowa http://www.qigongchinesehealth.com/walking_qigong zawiera krótki artykuł, przybliżający sylwetkę Guo Lin, od której nazwiska nazwano ten rodzaj chodzonego qigongu oraz próbę wytłumaczenia, z punktu widzenia współczesnej nauki, dlaczego uzdrowił on wielu nieuleczalnie chorych. Badania naukowe w tym zakresie ciągle trwają i pozwalają na coraz lepszą integrację tej i innych technik qigongu z protokołami profilaktycznymi i terapeutycznymi współczesnej medycyny. Nauka tego chodzonego qigongu będzie głównym tematem naszego warsztatu, prowadzonego przez Jana Glińskiego https://fundacjadantian.com/instruktorzy/, który po raz pierwszy miał okazję naocznie przekonać się o terapeutycznych efektach qigongu Guolin wśród chińskiej społeczności Malezji jeszcze w latach 90. XX w.

Więcej w języku polskim: https://youtu.be/R5YA-mZsAec. W tej prezentacji Jan Gliński uzasadnia potrzebę szybszej integracji dalekowschodnich, sprawdzonych technik świadomego ruchu z metodami współczesnej medycyny i profilaktyki onkologicznej, podając jako konkretny przykład tej integracji tzw. antyrakowy Qigong Guolin.  Stał się on swoistym fenomenem, najpierw na Dalekim Wschodzie, a później w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i innych krajach. Skuteczność tej formy terapii i profilaktyki została potwierdzona przez liczne prace naukowe, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Załączona prezentacja przedstawia skrótową historię, zasady praktyki oraz najważniejsze mechanizmy odpowiedzialne za skuteczność Nowego Qigongu Guolin w profilaktyce onkologicznej oraz jako sprawdzonej metody wspomagającej współczesne techniki leczenia chorób nowotworowych.

Z kolejnej prezentacji dowiesz się, dlaczego qigong jest tak ważny. W zrównoważonym, zasadowym i dotlenionym organizmie znacznie trudniej namnażają się komórki rakowe, a takie środowisko zapewnia świadomy, harmonijny ruch https://youtu.be/op61TVpy2KE

WIBRUJĄCE ORGANY 

Dom Przebudzeń, Porąbka, 11 – 17.07.2022  

  • Rozwibruj swoje ciało, harmonizując i doenergetyzowując sześć głównych narządów wewnętrznych z Janem Glińskim.
  • Poznaj sztukę leczniczego automasażu z Marzeną Mayą Rostkowską oraz
  • Zasmakuj przygody z bronią – poznając Qigong z kijem, Yang Sheng Zhang z Katarzyną Kahuną Kieraś

Weź udział w tygodniowym cyklu warsztatów, podczas których poznasz zestawy ćwiczeń harmonizujących pracę narządów wewnętrznych, rozumianych nie anatomicznie, a funkcjonalnie, zgodnie z klasyczną medycyną chińską. Uwzględniając w jakich godzinach mają one swoją maksimum, a kiedy lepiej ich nie obciążać, ponieważ spada ich energetyczne zasilanie, nauczysz się lepszej współpracy ze sobą. Każdego dnia ćwiczenia dedykowane będą innemu organowi wewnętrznemu wraz z jego narządem stowarzyszonym. Dowiesz się jak skutecznie się o nie zatroszczyć, korzystając z bogatej skarbnicy systemów qigongu.

  • Ba Duan Jin (Osiem Kawałków Brokatu),
  • Zhan Zhuang (Stojąc jak Drzewo),
  • Wu Qin Xi (Ćwiczenia Pięciu Zwierząt),
  • Liu Zi Jue (Sześć Leczących Dźwięków).
  • Automasaż i akupresura wybranych punktów i meridianów

Dzień 1. SERCE („Cesarz”) + jelito cienkie („Minister Przyjęć”)

Dzień 2. PŁUCA („Premier” organów) + (jelito grube)

Dzień 3. NERKI („Minister Mocy”) + (pęcherz moczowy)

Dzień 4. WĄTROBA („Szef sztabu”) + (woreczek żółciowy)

Dzień 5. ŚLEDZIONA („Minister Spichlerza”) + żołądek („Minister Młyna”, Trzustka)

Dzień 6. „POTRÓJNY OGRZEWACZ” („Minister Grobli i Czerpaków”) + Osierdzie („Cesarska Straż Przyboczna”)

Podczas popołudniowych zajęć poznasz między innymi EFT Tapping, czyli metodę pracy z ciałem, emocjami i umysłem. Dowiesz się jak bardzo idą ze sobą w parze oraz dlaczego najlepiej zajmować się sobą kompleksowo. Uruchomisz i uelastycznisz nadgarstki z pomocą wachlarza. A także dowiesz się co można robić z kijem krótkim, ucząc się fragmentów formy kija według szkoły Yang Jia Lao Jia, oraz dowiesz się jak jeszcze można wykorzystać kij do pracy z energią własną – Yang Sheng Zhang.

Warsztaty wyjazdowe Fundacja Dantian

WYJAZDOWE WARSZTATY QIGONGU