Warsztaty wyjazdowe

Wytwórnia Ciszy, Brzozówka 15 – 21.07.2024

WARSZTAT WYJAZDOWY „PRZESTRZENIE KOBIECOŚCI” 

  Brzozówka, Wytwórnia Ciszy 15-21.07.2024

Kobiecość ma wiele aspektów i coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę. Kobiety intensywnie pracują i rozwijają się w wielu przestrzeniach życia. Stąd pomysł, aby poświęcić warsztat wyłącznie kobietom, ale poprzez różne aktywności i rożne sposoby wyrażania siebie.

Będziemy się budzić o świcie, aby rozpocząć dzień spacerem po łąkach i spokojną rozgrzewką z elementami Codziennego Rytuału Zdrowia.

Po śniadaniu poświęcimy się nauce qigongu „Promienny Lotos”. To piękna forma pracy z ciałem dedykowana kobietom. Opracowała ją Daisy Lee, łącząc elementy qigongu medycznego, automasażu, akupresury i leczących dźwięków jako formę samoleczenia. Qigong „Promienny Lotos” pomaga w uwalnianiu zablokowanych w ciele emocji i jest świetną profilaktyką antystresową. Wzmacnia układ immunologiczny i reguluje gospodarkę hormonalną. Podczas warsztatu nauczysz się odczuwać Qi. Poprzez automasaż poprawisz przepływ energii w meridianach wzmacniając i harmonizując cały organizm. Dowiesz się jak dobrze zarządzać własną energią, by mieć jej więcej na co dzień i cieszyć się życiem, ponieważ kiedy jesteśmy zrównoważone – fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i duchowo – jesteśmy w stanie dostosować się do swojej naturalnej witalności i rytmów, aby leczyć i harmonizować się z większą łatwością.

Daisy Lee jest doświadczoną nauczycielką qigongu. Dzięki prawie 30-letniemu doświadczeniu i praktycznej wiedzy na temat samoleczenia, od lat wspiera i uczy ludzi na całym świecie, jak używać qigongu do radzenia sobie ze stresem oraz jak za jego pośrednictwem, odzyskiwać zdrowie. W 2020 roku została uhonorowana nagrodą przez Światowy Kongres Qigong, w uznaniu jej wpływu na poprawę zdrowia kobiet.

Po odświeżającej kawie lub herbacie, nakarmimy wojowniczy aspekt kobiecości ucząc się formy taiji z krótkim kijem. Taiji Yang Sheng Zhang to opracowany przez „Chińskie Stowarzyszenie Qigong dla Zdrowia”, zestaw ośmiu ćwiczeń z kijem, dla poprawy zdrowia, ogólnego dobrostanu oraz promowania długowieczności. Kieruje się zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, równoważąc yin i yang. Ćwiczenia są wyjątkowo wdzięczne, łatwe do nauki i możliwe do wykonywania w każdym momencie życia. Kij stanowi przedłużenie ciała i używany jest do automasażu wewnętrznych organów, stymulowania punktów akupresury, rozciągania mięśni i ścięgien, koordynacji oddechu oraz uspokajania umysłu. Praktyka Taiji Yang Sheng Zhang Qigong pomaga poprawić postawę i problemy z plecami, wzmacnia stawy oraz równoważy przepływ Qi w organizmie. Jest szczególnie polecana dla osób z dolegliwościami ramion, szyi i nadgarstków spowodowanymi przypadkowymi urazami, siedzącym trybem życia lub urazami wynikającymi z powtarzającego się obciążenia.

Po dłuższej obiadowej przerwie coś dla wyprostowanej sylwetki! Choć Gimnastyka Tradycyjna ma znacznie szerszy zakres oddziaływania na ciało kobiece, to jednak rzeczywiście dosyć szybko odczuwa się wewnętrzny imperatyw do wyprostowania. Jest to w pewnym sensie nowa forma treningu ciała i umysłu kobiet, ale jej źródłem są ruchy i pozycje porodowe, stosowane przez kobiety w różnych kulturach, na różnych kontynentach, na przełomie wieków. Ćwiczenia są tak skonstruowane, żeby rozciągać i wzmacniać mięśnie grzbietu i pośladków, czyli te części, które ogromnie cierpią przy siedzącym trybie funkcjonowania. Pomagają dbać o kręgosłup, jego zakresy i ogólną ruchomość. Wzmacniają stopy poprawiając naszą stabilność i równowagę. Aktywują meridiany mięśniowo-powięziowe, poprawiając ogólny dobrostan i przepływ energii w ciele.

Niezależnie w jakim okresie życia jesteśmy obecnie, nauczyłyśmy się wierzyć, że miesiączki bolą. I tu ważna informacja, to nie jest koniecznością. Bardzo często wiąże się to z chronicznym napięciem w obrębie naszej miednicy i jej ogólną ruchomością. W Gimnastyce Tradycyjnej duża część pracy koncentruje się właśnie na mięśniach dna miednicy. Poszczególne ćwiczenia ułożone są tak, aby zadbać o newralgiczne dla dobrostanu kobiety, obszary jej ciała, w każdym okresie życia. Wzmacniając uczą też odpuszczać, a to przecież jeden z kluczy do dobrego życia.

W trakcie trwania warsztatu, jedno popołudnie będzie wolne. Można spędzić je w pobliskim Uniejowie, miasteczku o długiej, ciekawej historii, którego atrakcją są gorące kąpiele w Uniejowskich Termach.

Prowadzące: Katarzyna Kahuna Kieraś, Edyta Wypierowska

O zdjęciu

Ramowy plan warsztatów:

15.07 (poniedziałek) – zakwaterowanie i kolacja od 15.00, 18.00 kolacja, po kolacji spotkanie informacyjne

Plan dnia 16-20.07.2024

7.30 – 8.15  – spacer z elementami Codziennego Rytuału Zdrowia

8.30 – 10.00 śniadanie i odpoczynek 

10.00 – 11.30  pierwszy blok programowy Qiging Promienny Lotos

11.30 – 12.30 odpoczynek z kawą lub herbatą

12.30 – 13.30  drugi blok programowy –  qigong z kijem – nauka formy

13.30 – 17.00 obiad i czas wolny

17.00 – 18.00 trzeci blok programowy Gimnastyka Tradycyjna dla Kobiet

18.00 – 19.00 kolacja

Pobyt kończymy śniadaniem w niedzielę 21.07.2024. Opuszczamy miejsce do godz. 11.00.

Link do zapisów.

📍 BRZOZÓWKA: województwo łódzkie, niedaleko Uniejowa

Inwestycja: 

👉 Udział w warsztacie, nauka technik pracy z ciałem
👉 Pokój jednoosobowy dodatkowo płatny 

👉 Pokoje 2- osobowe z łazienkami.

👉 Pełne wyżywienie w formie bufetu. 


Koszt udziału w warsztacie 2600 zł od osoby

Zaliczka – wpłata zaliczki rezerwuje miejsce
     • 1400 zł 
Druga transza
     • 1200 zł, płatna przelewem do 12 lipca

👉 W przypadku rezygnacji:
      do 3 lipca – całkowity zwrot zaliczki
      od 4 lipca do 10 lipca – zwracamy 50 % kwoty
      po 11 lipca – zaliczka przepada

O prowadzących:

Katarzyna Kahuna Kieraś – terapeutka zajęciowa zorientowana na arteterapię. Przez wiele lat zajmująca się zawodowo jubilerstwem i projektowaniem biżuterii. Kilka lat praktykowała jogę Iyengara oraz Ashtangę jogę. Od wielu lat na ścieżce osobistego rozwoju. Uczestniczka wielu Kręgów Kobiecych oraz warsztatów rozwoju wewnętrznego. Trenuje taijiquan i qigong pod kierunkiem Jana Glińskiego od 2013 r. Uczestniczyła w międzynarodowym biennale Yang Jia Lao Jia (Starego Stylu Yang) Taiji Quan we Francji (2015) zdobywając złoty puchar w zawodach grupowych oraz srebrny medal na XX Ogólnopolskim Pucharze Taiji Warszawie (2016 r.). Brała udział w I Europejskim Festiwalu Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji (2018 r.) zdobywając złoty medal. Równoważąc bardziej męskie taiji, praktykuje dedykowaną kobietom, Gimnastykę Tradycyjną według Oksany Pawłowskiej, której jest certyfikowaną instruktorką. Miłośniczka górskich wędrówek, nurkowania, jazdy na rowerze a od niedawna łucznictwa tradycyjnego.

Edyta Wypierowska – Magister sztuki, fotograf. Zajmuje się oprawią medialną Fundacji Dantian. W 2017 zaczęła swoją przygodę z taiji i qigongiem. W 2021 roku dołączyła do grona instruktorów Fundacji Dantian. Praktykuje, uczy się i pogłębia wiedzę u Jana Glińskiego i Daisy Lee (Qigong Promienny Lotos).

POPRZEDNIE EDYCJE WARSZTATÓW WYJAZDOWYCH

WARSZTAT WYJAZDOWY „ŻYCIODAJNY ODDECH” 

 Jedwabno, Studio Burdąg 24-30.06.2024

„Oddychać to żyć, zaś dobrze oddychać, to żyć dobrze” – mówi stare powiedzenie taoistów.

Nasz kolejny warsztat w Studiu Burdąg – kameralnej oazie spokoju, położonej na skraju mazurskiego lasu, z własnym oczkiem wodnym i dwoma pobliskimi jeziorami – będzie w całości dedykowany prozdrowotnym technikom oddechowym, stacjonarnym i marszowym. Temat bardzo na czasie, gdyż ponad 90% ludzi w krajach uprzemysłowionych źle oddycha, czyli szczytami płuc, przez usta, za płytko, za szybko, zbyt nieregularnie…. Osiągnęło to dzisiaj stan prawdziwej epidemii i jest istotną przyczyną większości tzw. chorób cywilizacyjnych. A w końcu tylko od nas zależy, jak oddychamy.

Oddech jest jedną z najważniejszych funkcji fizjologicznych, którą możemy świadomie kontrolować, i to w szerokim zakresie, zaś to jak oddychamy, ma istotny wpływ na nasz stan fizyczny, umysłowy i emocjonalny. Oddech jest potężnym narzędziem do zachowania bądź przywrócenia zdrowia fizycznego i psychicznego, jest także kluczem do drzwi łączących naszą świadomość z podświadomością oraz wyższymi stanami świadomości.

O tym jak oddychać prawidłowo mówią nam techniki oddechowe sprawdzone od tysięcy lat, jak jogiczna pranayama czy taoistyczne daoyin i tuna, które były prekursorami praktyk, określanymi mianem qigongu od połowy XX wieku.

Warsztaty pozwolą na zapoznanie się i przećwiczenie sprawdzonych i bezpiecznych prozdrowotnych technik oddechowych, najczęściej tych tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych, będących wynikiem badań naukowych, ukierunkowanych nie tylko na terapię, ale i np. na potrzeby sportu wyczynowego czy służb specjalnych. Szereg z nich ćwiczyliśmy już w trakcie naszych poniedziałkowych warsztatów qigongu w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ale wykonywanie ich na świeżym, czystym powietrzu, wśród pięknych mazurskich pól i lasów, do tego u progu lata, będzie miało z pewnością dodatkową jakość.

Codziennie będziemy też maszerowali po leśnych ścieżkach, koordynując poszczególne fazy naszego rytmu oddechowego z tempem marszu, co jest podstawą takich technik chodzenia, jak tzw. marsz afgański czy chodzony, antyrakowy qigong Guolin.

Będziemy też monitorowali naszą indywidualną sprawność oddechową pomiarem tzw. Pauzy Kontrolnej Butejki, nazywanej również testem BOLT (Body Oxygen Test Level) spopularyzowanym przez Patricka McKeown, twórcę „Oxygen Advantage”.

Jak zwykle pozostawimy sporo czasu na własną praktykę i odpoczynek, na „shinrin-yoku” czyli „kąpiele leśne”, również i na te wodne, czy po prostu na marzenie o niebieskich migdałach 😀.

W te prozdrowotne aktywności wpisuje się również znakomita, oryginalna, wegetariańska kuchnia Sylwii Ziajki – ci, którzy mieli okazję jej spróbować na naszych poprzednich warsztatach wiedzą, że dla niej samej warto w nich uczestniczyć 😀.

Prowadzący: Jan Gliński i Edyta Wypierowska

Warsztat Starego Stylu Yang Taiji, Starzyna, 13 – 17.09.2023

Jesienny staż taiji to możliwość nie tylko doskonalenia, ale i zapoznania się z naszym Starym Stylem Yang, z jego szerokim wachlarzem form, zaczynając od formy ręcznej. Uczestnicy warsztatów podzieleni zostaną na grupy. Bardziej zaawansowani szlifować będą formę ręczną, formę z szablą oraz rozpoczną formę z mieczem. Ci, którzy nie poznali jeszcze formy z szablą, zapoznają się z elementami formy z kijem. Zaś ci, którzy nie spotkali się dotąd z naszym stylem, lub z tą konkretnie szkołą, będą mogli zapoznać się z elementami naszej długiej formy ręcznej, aby w zależności od decyzji, kontynuować naukę w grupie początkującej, która rusza z początkiem października.

Dla tych, którzy nie zetknęli się jeszcze z naszym stylem, parę informacji o nim i jego historii.

Yang Jia Lao Jia Taiji Quan (Stary Styl Yang Taijiquan) jest jedną z mniej znanych międzynarodowo gałęzi stylu Yang. Linia bezpośredniej transmisji tego stylu obejmuje sześć generacji głównych mistrzów: Yang Luchan (1799-1872), Yang Jianhou (1839-1917), Yang Chenfu (1883-1936), Lu Dianchen (1886-1948), Wang Zihe (1913-2003), Deng Shihai (1941 –).

Około polowy XX wieku, na skutek zmian politycznych w kontynentalnych Chinach, wielu mistrzów tradycyjnych sztuk chińskich, nie tylko zresztą sztuk walki, schroniło się na Tajwanie. Respektując wolę swojego mistrza, Liu Danchen’a, mistrz Wang zamieszkał w Taipei w 1950 roku, zobowiązując się nie modyfikować przekazanej mu formy stylu z wyjątkiem doprecyzowywania jej struktury i zasad.

Styl Yangjialaojia Taijiquan przekazywany był więc dalej w wąskim gronie według tradycyjnych zasad transmisji sztuk walki. Na przykład, mistrz Wang nie przyjmował żadnego ucznia, który nie był mu szczególnie polecony przez zaufane osoby. Dopiero obecny główny mistrz, Deng Shihai, otworzył nauczanie Yangjialaojia Taijiquan dla szerszego grona, aktualizując jednocześnie jego system pedagogiczny i akcentując walory tego stylu jako zaawansowanej sztuki walki wewnętrznej. Ponadto, oprócz przekazanej mu przez mistrza Wang’a długiej formy ręcznej oraz form szabli, miecza, lancy i praktyki tuishou („pchające dłonie”), mistrz Deng zaczął nauczać dodatkowe formy: długą kompaktową, szabli lewą ręką, krótkiego i długiego kija, oraz wachlarza.

Długa, tradycyjna forma ręczna stylu składa się z 83 sekwencji, podzielonych na 4 części. Wykonywana jest w oparciu o szereg zasad, jak spokój, rozluźnienie, horyzontalność, stabilność, lekkość, które wraz z praktyką stają się coraz bardziej jasne i zrozumiałe. Każda z nich wymaga pracy, samoobserwacji i uważności. Wszystko to przychodzi z czasem wraz z regularną praktyką, ponieważ być na ścieżce taiji to kroczyć przed siebie bez oczekiwania konkretnych zmian, z zaufaniem do procesu.

Stary Styl Yang Taiji wymaga najpierw wewnętrznej decyzji, a następnie regularności i samodyscypliny, zakładając, że chce się go głębiej poznać. Podstawowe opanowanie sekwencji ruchów zajmuje około roku, w zależności od osobistego zaangażowania. Kiedy to się już stanie, często mijają bóle mięśni, sztywności, łatwiej się schylać i przykucnąć, pojawia się większa miękkość w ciele i płynność ruchów. Wtedy zaczyna się kolejny etap nauki, ponieważ taiji nie jest dyscypliną, w której można uzyskać wymierne efekty w krótkim czasie. Szlifowanie ruchów i praca nad materią ciała polegają na rozwijaniu mobilności poprzez przezwyciężanie ogólnej sztywności jak i miejscowych blokad.

Ogromną wartością jest poznanie stylu, który w dalszej praktyce stanowi wspaniale narzędzie do utrzymania zdrowia, spokoju umysłu i ducha, odzyskania elastycznych mięśni, ścięgien i powięzi. To sprawdzony sposób poznania siebie, własnych ograniczeń, ale też źródło praktycznej wiedzy o tym jak te ograniczenia pokonywać.

Z czasem, uczymy tradycyjnych form Yangjialaojia z bronią (szabla, miecz, kij). Warunkiem rozpoczęcia nauki form z bronią jest opanowanie formy ręcznej na poziomie „białym”.

Każdy trening poprzedzony jest zestawem ćwiczeń rozgrzewających, składający się z dwóch części. Pierwsza część to rozpowszechniany przez nas Codzienny Rytuał Zdrowia I, druga część, to zestaw ćwiczeń, którego uczymy głównie adeptów taiji.

Nasi instruktorzy: https://fundacjadantian.com/instruktorzy/

Dom Przebudzeń w Porąbce, 17-23.07.2023

Podczas warsztatu w Domu Przebudzeń, w Porąbce, tematem przewodnim będzie zestaw qigongu „Osiem Kawałków Brokatu” w dwóch wersjach. Prostsza, według Lam Kam Chuena, oraz bardziej zaawansowana, według Generała Yue Fei. To jednak nie wszystko. Popołudniowe zajęcia będą wprowadzeniem do nauki długiej formy Starego Stylu Yang Taiji. Mocniejsze nogi, lepsza skrętność i elastyczność ciała to tylko jedne w wielu benefitów regularnej praktyki taiji. Poznanie fizycznej struktury ruchów całej formy zajmuje około roku, w zależności od osobistego zaangażowania. Na warsztacie zajmiemy się wprowadzeniem oraz pierwszą jej częścią. Forma ręczna Starego Stylu Yang Taiji podzielona jest na cztery części, razem 83 następujące po sobie sekwencje. Praktykowana regularnie stanowi wspaniałe narzędzie do utrzymania zdrowia, spokoju umysłu i harmonii ducha. To narzędzie, które możesz zabrać ze sobą, gdziekolwiek będziesz. To też sprawdzony sposób poznania siebie, własnych ograniczeń wraz z odpowiedzią jak te ograniczenia pokonywać. Uczestnicy będą mogli zasmakować wspólnych ćwiczeń, z muzyką lub w ciszy, poddając się temu terapeutycznemu, płynnemu ruchowi. Jeśli zdecydujesz się podjąć wyzwanie, może się okazać, że to przygoda twojego życia, jednakże warsztat nie zobowiązuje do dalszej praktyki. Będzie możliwością zapoznania się z tym wyjątkowym stylem. Dla równowagi i zharmonizowania wielu nowych bodźców będą też zajęcia z „leżenia”. Uważne przyglądanie się sobie, wsłuchiwanie się i wewnętrzna obserwacja to w dzisiejszych czasach cenna umiejętność, ale też prawdziwy luksu! Warto z niego skorzystać, poddając się delikatnym, integracyjnym ćwiczeniom inspirowanym Metodą Feldenkraisa, przy dźwiękach tybetańskich mis.

Warsztat przeznaczony jest dla osób w każdym wieku, zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze świadomym ruchem, jak i bardziej zaawansowanych. 6 dni ćwiczeń i nauki połączonej z przyjemnością przebywania w przyrodzie i wśród ludzi o podobnych zainteresowaniach – czysta przyjemność  🙂

Prowadzący:

Jan Gliński, Marzena Maya Rostkowska, Katarzyna Kahuna Kieraś 

Studio Burdąg w Jedwabnie, 19-25.06.2023

 Zapewne część z was zna książkę “Zdrowie z udziałem własnym” (Wydawnictwo Fundacji Dantian), której dr Tadeusz Mazur jest współautorem. Ci, którzy ją czytali wiedzą jakie jest jego podejście do ogólnego dobrostanu, który jest w dużej mierze zależny od nas samych! Z każdym słowem zgadzamy się z tym w naszej praktyce taiji i qigongu. Bez zajęcia się sobą, ciałem, umysłem i duchem, trudno mieć się dobrze. Ponieważ nasze ścieżki są zbieżne i wspaniale się uzupełniają, miło nam poinformować, że dodatkowym instruktorem w trakcie naszych warsztatów w Studiu Burdąg (19-25.06, 2023), będzie właśnie Tadeusz Mazur – doktor nauk medycznych, o kilkudziesięcioletniej praktyce w zakresie neurologii i rehabilitacji, założyciel i długoletni kierownik Centrum Rehabilitacji „Zdrowie” w Krakowie,

INTEGRACJA SENSOMOTORYCZNA DOROSŁYCH 

CZUCIE I RUCH W PROCESIE ZDROWIENIA

Pod tym naukowo brzmiącym tytułem kryje się prosty cel: zapoznanie uczestników z szeregiem ćwiczeń, możliwych do przyswojenia praktycznie przez każdego, polepszających zakres i koordynację ruchową, stymulujących prawidłowe oddychanie i dotlenienie tkanek, odstresowujących fizycznie i psychicznie, kompleksowo aktywizujących tym samym samo-leczące mechanizmy organizmu. Sprzyjać temu będzie otoczenie Studia Burdąg, położonego wśród pięknych mazurskich pól i lasów, zaś aura rozpoczynającego się wtedy lata pozwoli z pewnością na wykonywanie większości ćwiczeń na świeżym, czystym powietrzu.

Wracając do tytułu warsztatów, jeśli ktoś zetknął się z pojęciami takimi jak „integracja sensoryczna” czy „terapia sensomotoryczna”, prawie w 100% dotyczyły one zapobiegania lub leczenia różnorodnych zaburzeń rozwojowych małych dzieci. Tymczasem zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców i informacji dostarczanych z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły oraz do ich powiązania z naszymi możliwościami motorycznymi, ruchowymi, jak najbardziej dotyczy również dorosłych. I nie chodzi tu tylko o pogłębiające się wiekiem problemy z koordynacją ruchową, itp., gdyż w każdym wieku zakłócenia w poprawnym funkcjonowaniu tych procesów informacyjno-motorycznych są istotnym źródłem problemów zdrowotnych, nie tylko fizycznych, ale i psychicznych.

Z definicji, integracja sensoryczna dotyczy wszystkich zmysłów, a mówiąc o zmysłach mamy najczęściej na myśli pięć z nich, czyli wzrok, słuch, dotyk, węch i smak. Są to zmysły, którymi komunikujemy się głównie ze światem zewnętrznym. Tymczasem mamy nie pięć, a siedem zmysłów i te dwa pozostałe, wewnętrzne – zmysł równowagi i zmysł czucia głębokiego — mają dużo większe znaczenie dla naszych zdolności motorycznych.

Zmysł równowagi, zwany często zmysłem lub ośrodkiem przedsionkowym, znajduje się w uchu środkowym, w błędniku i jest, obok zmysłu dotyku, najwcześniej rozwijającym się zmysłem w życiu płodowym. Dzięki temu zmysłowi potrafimy przeciwstawić się sile grawitacji, mamy orientację kierunku ciała i jesteśmy w stanie poruszać się w przestrzeni, oceniając ten ruch.

Z kolei zmysł czucia głębokiego (proprioceptywny) pozwala nam odebrać informację o ruchach segmentów własnego ciała, dzięki czemu wiemy, gdzie znajdują się jego poszczególne części. Receptory odpowiedzialne za czucie głębokie (proprioreceptory) położone są w mięśniach, ścięgnach, stawach i sąsiadujących tkankach.

Bez większej przesady można powiedzieć, że zmysł równowagi i zmysł czucia głębokiego są naszymi głównymi zmysłami, gdyż dopiero prawidłowa integracja tych dwóch zmysłów oraz ich współdziałanie umożliwia prawidłowe funkcjonowanie i integrację pozostałych zmysłów. Dzięki harmonijnemu współgraniu naszych wszystkich siedmiu zmysłów, informacje napływające z wewnątrz ciała i z jego otoczenia są prawidłowo przetwarzane – proces integracji sensorycznej przebiega bez zakłóceń, pozwalając nam na pełniejszy i bardziej przyjazny obraz świata, w którym się znajdujemy. Dzięki temu możemy nie tylko trafnie ocenić sytuację, w której się znaleźliśmy, ale także odpowiednio zareagować na nią.

Z powyższych powodów nasze warsztaty będą koncentrowały się na ćwiczeniach świadomego ruchu i bezruchu, w których kluczową rolę będą odgrywały nasze dwa „wewnętrzne zmysły”: równowagi i czucia głębokiego. Bez świadomości stanu sensorycznego własnego ciała nie jest bowiem możliwe utrzymanie dobrego stanu zdrowia.Uczestnicy naszych warsztatów będą mieli zatem okazję poznać i praktykować szereg ćwiczeń prowadzących do lepszej integracji sensomotorycznej, czyli w efekcie do lepszego codziennego funkcjonowania, a tym samym poprawy jakości życia. Ćwiczenia zostały wybrane zarówno z bogatej skarbnicy tradycyjnych systemów qigongu, jak i współczesnych metod fizjoterapii, opierających się na badaniach naukowych dotyczących neuroplastyczności mózgu czy genetyki, np. związku długości telomerów, utrzymujących integralność i stabilność chromosomów, z poziomem aktywności fizycznej.

Instruktorzy:

Jan Gliński, Tadeusz Mazur, Edyta Wypierowska

Tadeusz Mazur — doktor nauk medycznych, specjalista w zakresie neurologii i rehabilitacji z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem, założyciel i długoletni kierownik Centrum Rehabilitacji „Zdrowie” w Krakowie. Twórca AMA (Aktywatora Mięśni Antygrawitacyjnych), opatentowanego urządzenia do „aktywnego siedzenia”, nagrodzonego „Laurem Innowacyjności” Konkursu NOT im. Stanisława Staszica w 2015 r. AMA jest rodzajem osobistego korepetytora ruchu, który pozwala przywrócić zapomniany, lub utracony w wyniku choroby, własnych zaniedbań, wzorzec prawidłowego ruchu i postawy. Współautor książki „Zdrowie z udziałem własnym” (Wydawnictwo Fundacji Dantian). W latach osiemdziesiątych uczył się od wielkich mistrzów terapii manualnej – prof. Karela Lewita z Pragi czeskiej i prof. Henryka Chmielewskiego z Łodzi. Oni to przenieśli ludowe techniki nastawiania kręgosłupa w obszar medycyny klasycznej. Budziło to wtedy powszechne opory świata nauki. W przełamaniu ich pomogły także badania pracy doktorskiej dr. Mazura, pozwalające różnicować ból za mostkiem pochodzenia sercowego od tego wynikającego z blokad kręgosłupa. Dziś jest to temat powszechnie znany i akceptowany. Doświadczenie to nauczyło dr. Mazura szacunku do wiedzy empirycznej, także tej powstałej z dala od instytucji medycznych. 

W kontekście naszych warsztatów, oddajmy głos dr. Mazurowi: „Zachęcony artykułami z ośrodków klinicznych, pozytywnie oceniających metodę tzw. antyrakowego Nowego Qigongu Guolin, zgłosiłem się na dedykowane tej technice warsztaty Jana Glińskiego w Studiu Burdąg w 2022 r. Na ten moment nie mogę nic powiedzieć o ich skuteczności w leczeniu choroby nowotworowej, ale mój entuzjazm dla tych ćwiczeń wynika z innego powodu. Stała potrzeba ruchu ciała ludzkiego odnosi się do ruchu utrzymania pionowej postawy ciała. Jest to podstawowy ruch człowieka, warunkujący wszystkie pozostałe ruchy. W 1991 roku Crisco i Panjabi wykazali, że czynna stabilizacja kręgosłupa wymaga współdziałania mięśni lokalnych wszystkich segmentów jednocześnie. Wyłączenie tylko jednego połączenia powoduje, że jego stabilność pozostaje na takim poziomie, jakby w ogóle nie był stabilizowany czynnie. Ustalili zatem, że czynna stabilizacja kręgosłupa wymaga współdziałania mięśni lokalnych wszystkich segmentów jednocześnie. Ustalenia to jedno, a praktyczne wdrożenie nadal napotykało ogromne trudności. Dopiero ćwiczenia Nowego Qigongu Guolin potrafią sprostać tym wymaganiom. Został otwarty szlak w stronę lepszej pracy kręgosłupa i tworzenia optymalnych warunków dla pracy przepony. To na pewno poprawi oddychanie i stan zdrowia każdego ćwiczącego.”

 

CHODZONY, ANTYRAKOWY QIGONG GUOLIN

Studio Burdąg, Jedwabno, 25-30.09.22

Wśród tzw. chorób cywilizacyjnych, choroby nowotworowe są drugą, po chorobach układu krążenia, przyczyną zgonów na świecie. Podobnie jest i u nas. Kobiety w Polsce najczęściej chorują na raka piersi, a mężczyźni na raka prostaty. Drugim najczęstszym nowotworem u obu płci jest rak płuc. Z najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że rocznie diagnozuje się chorobę u prawie 170 tys. osób, umiera ok. 100 tys. pacjentów, a około milion żyje ze zdiagnozowaną chorobą. I od szeregu dekad jest to trend rosnący. Tyle smutnych statystyk.

Czy ćwiczenia qigongu mogą mieć w tym obszarze działanie profilaktyczne? Czy mogą być również istotnym elementem składowym terapii onkologicznej? Zdecydowanie tak, brzmi odpowiedź na te oba pytania, w oparciu o doświadczenia nie tylko chińskich szpitali, ale także coraz większej liczby ośrodków naukowo-medycznych na Zachodzie. Współczesna medycyna dysponuje coraz bogatszym arsenałem do skutecznej walki z nowotworami. Silne, sprofilowane leki skutecznie zabijają komórki rakowe. Zaawansowane techniki chirurgiczne pozwalają na precyzyjne usunięcie tkanek nowotworowych. W rezultacie, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, udaje się uratować wiele osób ze zdiagnozowanymi nowotworami. Osiągnięcia współczesnej medycyny wynikają w dużej mierze ze specjalizacji i ciągłym doskonaleniu technik diagnostycznych, laboratoryjnych, farmakologicznych, operacyjnych itp. W efekcie, również pacjent spotyka się z dużą liczbą specjalistów: endokrynologów, immunologów, specjalistów od leczenia bólu, neurologów, psychologów, … nierzadko mając jednak problem z połączeniem ich opinii w spójną całość. Ta postępująca specjalizacja, nie tylko zresztą w onkologii, powoduje, że coraz rzadziej patrzy się na pacjenta jako na całość. Typowy onkolog koncentruje się przede wszystkim na samym nowotworze i rzadko patrzy się szerzej nie tylko na całościową fizyczność pacjenta, ale zwłaszcza na jego tryb życia, sposób odżywiania, oddychania, psychikę, emocjonalność, relacje z otoczeniem w pracy i w domu. A właśnie patologie tych czynników, powiązanych ze sobą w wieloraki sposób, są w dużej mierze przyczyną pojawiania się zmian nowotworowych i są bardzo istotne dla wyboru i sukcesu zindywidualizowanej terapii.

Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje zaś człowieka holistycznie, nie jako zbiór osobnych części połączonych ze sobą jak w maszynie, a jako zintegrowaną istotę, której wszystkie części są ze sobą połączone, a także w istotnych relacjach z otoczeniem. Ciało fizyczne jest też nierozłączne z umysłem, a całość jest czymś znacznie więcej niż sumą jego części składowych. Problemy psychologiczne, emocjonalne są przyczyną problemów w sferze fizycznej i odwrotnie, a procesy te potęgują się często przez wiele lat, aby w końcu objawić się jako widoczna choroba, często nowotworowa. To chińskie podejście jest coraz bardziej akceptowane na Zachodzie, gdyż również współczesna nauka udowadnia, że choroby takie jak rak są efektem działania szeregu czynników występujących jednocześnie i to najczęściej w dłuższym okresie czasu. Te czynniki to również emocje, psychika, a także różnorodne aspekty otoczenia. Tak więc wschodnie i zachodnie podejście są komplementarne i im szybciej będą zintegrowane, tym efektywniej będziemy nie tylko leczyć, ale przed wszystkim zapobiegać.

Poprzez różnorodne formy działalności, Fundacja Dantian od szeregu lat stara się dołożyć cegiełkę to tej integracji, zwłaszcza w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Widząc ciągle rosnący odsetek ludzi z chorobami nowotworowymi, postanowiliśmy podzielić się z Wami dalekowschodnimi technikami qigongu medycznego, o udokumentowanych – na Wschodzie i na Zachodzie – pozytywnych efektach zarówno w zapobieganiu pojawienia się nowotworów, jak i w towarzyszeniu współczesnej terapii onkologicznej.

W tym duchu organizujemy ten warsztat, dedykowany najbardziej chyba rozpowszechnionej technice tzw. antyrakowego qigongu Guolin.

Strona internetowa http://www.qigongchinesehealth.com/walking_qigong zawiera krótki artykuł, przybliżający sylwetkę Guo Lin, od której nazwiska nazwano ten rodzaj chodzonego qigongu oraz próbę wytłumaczenia, z punktu widzenia współczesnej nauki, dlaczego uzdrowił on wielu nieuleczalnie chorych. Badania naukowe w tym zakresie ciągle trwają i pozwalają na coraz lepszą integrację tej i innych technik qigongu z protokołami profilaktycznymi i terapeutycznymi współczesnej medycyny. Nauka tego chodzonego qigongu będzie głównym tematem naszego warsztatu, prowadzonego przez Jana Glińskiego https://fundacjadantian.com/instruktorzy/, który po raz pierwszy miał okazję naocznie przekonać się o terapeutycznych efektach qigongu Guolin wśród chińskiej społeczności Malezji jeszcze w latach 90. XX w.Więcej w języku polskim: https://youtu.be/R5YA-mZsAec. W tej prezentacji Jan Gliński uzasadnia potrzebę szybszej integracji dalekowschodnich, sprawdzonych technik świadomego ruchu z metodami współczesnej medycyny i profilaktyki onkologicznej, podając jako konkretny przykład tej integracji tzw. antyrakowy Qigong Guolin.  Stał się on swoistym fenomenem, najpierw na Dalekim Wschodzie, a później w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i innych krajach. Skuteczność tej formy terapii i profilaktyki została potwierdzona przez liczne prace naukowe, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Załączona prezentacja przedstawia skrótową historię, zasady praktyki oraz najważniejsze mechanizmy odpowiedzialne za skuteczność Nowego Qigongu Guolin w profilaktyce onkologicznej oraz jako sprawdzonej metody wspomagającej współczesne techniki leczenia chorób nowotworowych. Z kolejnej prezentacji dowiesz się, dlaczego qigong jest tak ważny. W zrównoważonym, zasadowym i dotlenionym organizmie znacznie trudniej namnażają się komórki rakowe, a takie środowisko zapewnia świadomy, harmonijny ruch https://youtu.be/op61TVpy2KE

WIBRUJĄCE ORGANY 

Dom Przebudzeń, Porąbka, 11 – 17.07.2022 

  • Rozwibruj swoje ciało, harmonizując i doenergetyzowując sześć głównych narządów wewnętrznych z Janem Glińskim.
  • Poznaj sztukę leczniczego automasażu z Marzeną Mayą Rostkowską oraz
  • Zasmakuj przygody z bronią – poznając Qigong z kijem, Yang Sheng Zhang z Katarzyną Kahuną Kieraś

Weź udział w tygodniowym cyklu warsztatów, podczas których poznasz zestawy ćwiczeń harmonizujących pracę narządów wewnętrznych, rozumianych nie anatomicznie, a funkcjonalnie, zgodnie z klasyczną medycyną chińską. Uwzględniając w jakich godzinach mają one swoją maksimum, a kiedy lepiej ich nie obciążać, ponieważ spada ich energetyczne zasilanie, nauczysz się lepszej współpracy ze sobą. Każdego dnia ćwiczenia dedykowane będą innemu organowi wewnętrznemu wraz z jego narządem stowarzyszonym. Dowiesz się jak skutecznie się o nie zatroszczyć, korzystając z bogatej skarbnicy systemów qigongu.

  • Ba Duan Jin (Osiem Kawałków Brokatu),
  • Zhan Zhuang (Stojąc jak Drzewo),
  • Wu Qin Xi (Ćwiczenia Pięciu Zwierząt),
  • Liu Zi Jue (Sześć Leczących Dźwięków).
  • Automasaż i akupresura wybranych punktów i meridianów

Dzień 1. SERCE („Cesarz”) + jelito cienkie („Minister Przyjęć”)

Dzień 2. PŁUCA („Premier” organów) + (jelito grube)

Dzień 3. NERKI („Minister Mocy”) + (pęcherz moczowy)

Dzień 4. WĄTROBA („Szef sztabu”) + (woreczek żółciowy)

Dzień 5. ŚLEDZIONA („Minister Spichlerza”) + żołądek („Minister Młyna”, Trzustka)

Dzień 6. „POTRÓJNY OGRZEWACZ” („Minister Grobli i Czerpaków”) + Osierdzie („Cesarska Straż Przyboczna”)

Podczas popołudniowych zajęć poznasz między innymi EFT Tapping, czyli metodę pracy z ciałem, emocjami i umysłem. Dowiesz się jak bardzo idą ze sobą w parze oraz dlaczego najlepiej zajmować się sobą kompleksowo. Uruchomisz i uelastycznisz nadgarstki z pomocą wachlarza. A także dowiesz się co można robić z kijem krótkim, ucząc się fragmentów formy kija według szkoły Yang Jia Lao Jia, oraz dowiesz się jak jeszcze można wykorzystać kij do pracy z energią własną – Yang Sheng Zhang.