W tym miejscu dzielimy się z Wami wybranymi realizacjami naszej Fundacji od momentu jej założenia w 2014 roku. Mając już więc wieloletnią perspektywę możemy stwierdzić, że żyliśmy intensywnie, ciekawie, z poczuciem ważnej misji społecznej, która nas łączy, traktując różne przeciwności losu w „duchu taiji”. Wrośliśmy już w zdrowotny, sportowy i artystyczny pejzaż Warszawy. Spotkaliście też nas w innych zakątkach Polski, na żywo i online, jak i za granicą, na treningach i festiwalach taiji i qigongu. Zapraszamy do przyjrzenia się naszym działaniom oraz do współpracy przy kolejnych projektach, gdyż zapału i energii ciągle nam nie brakuje!
Światowy Dzień Taiji i Qigongu
Każdego roku, w ostatnią sobotę kwietnia, tym razem 28 kwietnia, o godzinie 10.00 czasu lokalnego, na całym świecie miłośnicy taiji i qigongu spotykają się by razem ćwiczyć. Wśród budzącej się do życia przyrody w Łazienkach Królewskich, my również praktykowaliśmy formę ręczną taiji oraz wybrane elementy z skarbnicy wiedzy qigongu. https://youtu.be/1OOfLtAVjPA
Nowy tytuł Wydawnictwa Dantian „BA DUAN JIN – QIGONG DYNAMICZNY” autorstwa Antoine Ly
Odmian Ba Duan Jin jest wiele, najczęściej jednak są znacznie mniej złożone niż ta, opisana przez autora książki oraz praktyka zarówno taijiquan, jak i Yue Fei Ba Duan Jin. Konceptualnie i treningowo, to wersja spójna z naszą klasyczną formą Yangjialaojia taijiquan. Stanowi cenne uzupełnienie treningu. Książkę możesz kupić tutaj: https://fundacjadantian.com/sklep/
Staż miecza taiji
Gościliśmy w Biarritz przez tydzień od 17 do 25 lutego. Wraz z grupą francuską doskonaliliśmy dwie formy naszego klasycznego stylu taiji: ręczną oraz miecza. Uczyliśmy się też dokładniej Ośmiu Kawałków Brokatu według Generała Yue Fei oraz tuishou pod czujnym okiem Mistrza Ly i Marianne Plouvier.
Chiński Nowy Rok
2 lutego odbyła się prezentacja Jana Glińskiego: „Smok w mitach i wierzeniach świata”, Było to spojrzenie z lotu ptaka na przebogatą panoramę smoków azjatyckich, arabskich, afrykańskich, amerykańskich i oczywiście europejskich, nie zapominając o naszym smoku wawelskim. Wideo relacja tutaj: https://youtu.be/WIcaIAFGqQo?si=yjAf1g5mwK4jyu2Y
Weekendowe treningi taiji w Łazienkach Królewskich
Spotykamy się przed Starą Kordegardą w godzinach 9.00-10.30 i wspólnie wykonujemy „Codzienny Rytuał Zdrowia” a następnie ręczną formę taiji i formy z szablą, mieczem i kijem. Każdy może dołączyć i spróbować czy ta forma ruchu mu odpowiada.
Qigong w Muzeum Azji i Pacyfiku
W poniedziałki prowadzimy zajęcia z różnych form klasycznego qigongu oraz praktyk oddechowych.
Szkoła taiji
Już od dziewięciu lat uczymy długiej formy Yang Jia Lao Jia („Starego Stylu Szkoły Yang”) Taiji Quan. Konsekwentnie uczymy tradycyjnej, długiej formy, składającej się z 83 sekwencji. Poznanie fizycznej struktury ruchów całej formy zajmuje co najmniej rok. Wartością jest poznanie stylu, który w dalszej praktyce stanowi wspaniałe narzędzie do utrzymania zdrowia i spokoju umysłu. Uczymy również tradycyjnych form Yangjialaojia z bronią: szabla, miecz, kij. Prowadzimy zajęcia online.
III Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu – Qifit Festiwal
Po raz drugi odbył się stacjonarnie i online na naszych kanałach {Facebook i You Tube) Była to wyjątkowa możliwość zapoznania się – w jednym miejscu i czasie – z bogatym wachlarzem wschodnioazjatyckich metod świadomego ruchu, angażującymi jednocześnie ciało i umysł, takimi jak Taiji i Qigong, przybliżając szerszej publiczności te tradycyjne, sprawdzone metody zachowania zdrowia i harmonijnego rozwoju osobistego. Gościliśmy 21 ekspertów z całej Polski, a naszymi partnerami byli Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
https://qifit.pl/p/festival
Prozdrowotne Marsze w Łazienkach Królewskich
Poprzez różnorodne formy działalności, Fundacja Dantian od szeregu lat stara się dołożyć swoją cegiełkę w zakresie profilaktyki zdrowotnej. W tym celu już drugi rok kontynuujemy Prozdrowotne Marsze Oddechowe w Łazienkach Królewskich. Można do nas dołączyć w każdą niedzielę, o 10.00, bez względu na porę roku i pogodę.
Qigong dla dojrzałych
Regularne zajęcia dla seniorów w Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców oraz w Domu Kultury Kadr.
Park Kultury w Powsinie
Piękne miejsce do wspólnych ćwiczeń i realizowania naszych fundacyjnych celów. Prowadzimy tam letnie spotkania z qigongiem. Otwarta przestrzeń sprzyja każdej dyscyplinie, ale we wschodnioazjatyckim podejściu do zdrowia, do ćwiczeń ciała i umysłu kontakt z przyrodą ma szczególne znaczenie. Spotkania mają charakter otwarty i każdy odwiedzający może dołączyć do ćwiczeń.
Warsztaty wyjazdowe
W okresie letnim zorganizowaliśmy trzy warsztaty wyjazdowe: pierwszy odbył się w Burdągu, gdzie głównym tematem była „Integralność sensoryczna dorosłych”, drugi warsztat „Osiem Sztuk Brokatu” zorganizowaliśmy w Porąbce w Beskidzie Małym. A wczesną jesienią spotkaliśmy się na stażu taiji w Starzynie, gdzie praktykowaliśmy formę ręczną naszego Starego Stylu Yang oraz formę miecza.
Sztuka i Ruch w Muzeum Narodowym
Warsztaty są prowadzone od 2021 roku w cyklu „Sztuka i Ruch”, łączą ze sobą elementy qigongu oraz sztuki. Podczas spotkań odkrywamy fascynujące detale dzieł sztuki europejskiej i azjatyckiej. Aby dobrze poznać i zrozumieć dzieła sztuki angażowaliśmy różne zmysły. Ćwicząc multisensoryczność, przenosiliśmy ją na umiejętność pracy w własnym ciałem oraz działania artystyczne.
Noc Muzeów w Muzeum Azji i Pacyfiku
Ta noc do innych jest nie podobna. Noc Muzeów, tym razem z 13 na 14 maja, to wielkie święto sztuki, gdzie można wspólnie kontemplować nie tylko szeroko pojętą kulturę, ale również sztuki walki i zdrowia. Mieliśmy przyjemność zaprezentować nasz Klasyczny Styl Yang Taiji (sekwencje formy ręcznej, szabli, miecza, kija) oraz tradycyjne formy qigongu.
„Qigong dla każdego” w Muzeum Narodowym
Sztukę poznajemy poprzez jej kontemplację i doświadczanie. Podobnie zagłębiamy się w świadomy ruch – qigong – odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą Fundacja Dantian wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowała 22 spotkania z qigongiem (od maja do końca września).
Światowy Dzień Taiji i Qigongu
Każdego roku, w ostatnią sobotę kwietnia, tym razem 29 kwietnia, o godzinie 10.00 czasu lokalnego, na całym świecie miłośnicy taiji i qigongu spotykają się by razem ćwiczyć. Wśród budzącej się do życia przyrody w Łazienkach Królewskich, my również praktykowaliśmy formę ręczną taiji oraz wybrane elementy z skarbnicy wiedzy qigongu.
Wymiana międzynarodowa
Gościliśmy w Biarritz przez tydzień od 18 do 25 lutego. To było już nasze drugie spotkanie w ramach projektu Taiji T.E.A.M. (Taiji Education Awareness Movement), realizowanym w programie Erasmus Sport. W naszym projekcie koncentrowaliśmy się na wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy Fundacją Dantian i główną organizacją Starego Stylu Yang Taiji we Francji (AAMYTF) w promowaniu i nauczaniu taiji – tradycyjnego systemu ćwiczeń ciała i umysłu – jako doskonałej, prozdrowotnej aktywności psychofizycznej.
Chiński Nowy Rok
W piątek 3 lutego, wraz z Muzeum Azji i Pacyfiku, celebrowaliśmy Nowy Rok Chiński – Rok Królika żywiołu Wody. Po dynamicznym Roku Tygrysa, rozpoczął się rok na wyciszenie się i docenianie „tu i teraz”. Wieczór rozpoczęła prezentacja Jana Glińskiego na temat symboliki królika w różnych kulturach świata. Następnie w części artystycznej podziwialiśmy pokaz semestralny Szkoły Tańca z Wachlarzami Bojowymi pod znamiennym tytułem „Taniec wypędzania demonów”.
Staż w Miętnym
Między 23 a 28 października 2022 roku, wróciliśmy po siedmiu latach do Miętnego na staż z Mistrzem Ly i Mariannę Plouvier. W trakcie tych siedmiu lat przylatywali oni do nas regularnie, prowadząc warsztaty i egzaminując, ale tym razem po raz pierwszy towarzyszyła im 17.osobowa grupa francuskich adeptów naszego stylu Yangjialaojia, w przeważającej większości dyplomowanych instruktorów prowadzących zajęcia w Paryżu i południowej Francji. Każdy dzień był wypełniony po brzegi wspólną praktyką, rozmowami oraz wymianą pomiędzy adeptami z obu krajów. Był to nasz kolejny bardzo udany staż, którego organizację umożliwiła dotacja z programu Erasmus + na nasz projekt Taiji T.E.A.M., w ramach którego instruktorzy z obu krajów wymieniają się wiedzą i kompetencjami.
Prozdrowotne marsze w Łazienkach Królewskich
Z początkiem października 2022 roku zainaugurowaliśmy cykl coniedzielnych, godzinnych, prozdrowotnych marszy tzw. Nowego Qigongu Guolin oraz Marszu Afgańskiego. Marsze wyruszają o godz.10.00 z przed Starej Kordegardy bez względu na warunki atmosferyczne.
II Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu
czyli Qifit Festiwal, który po raz pierwszy odbył się stacjonarnie 8-9 października 2022 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku i po raz drugi online na naszych kanałach (Facebook, You Tube). Była to unikalna możliwość, aby w jednym miejscu i czasie zapoznać się ze wschodnioazjatyckimi metodami ruchu: Taiji (Tai Chi), Qigong (Chi Kung) i systemami pokrewnych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Było organizowane w partnerstwie z Muzeum Azji i Pacyfiku, a sam Festiwal był objęty współfinansowaniem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Więcej na stronie: https://qifit.pl/p/festival
Narodowy Dzień Sportu
Po raz kolejny, 18 września 2022 roku, Fundacja Dantian wzięła udział w X pikniku na Błoniach Stadionu PGE Narodowego podczas Narodowego Dnia Sportu, przyłączając się do akcji promowania sportu i aktywnego trybu życia. Podczas wydarzenia można było porozmawiać z praktykami, dowiedzieć się czym są tradycyjne dalekowschodnie metody utrzymania aktywności fizycznej i zdrowia oraz wziąć czynny udział w sesjach treningowych.
Wakacje z Qigongiem w Muzeum Narodowym
Sztuka zaprasza nas do zanurzenia się w jej formach, kolorach i strukturach. Zbliżamy się do niej poprzez kontemplację i doświadczanie. Podobne zagłębiamy się w świadomy ruch – qigong, odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą Fundacja Dantian wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie zorganizowała cykl otwartych zajęć “Wakacje z Qigongiem – Prozdrowotne ćwiczenia dla każdego”. Zajęcia odbywały się na Dziedzińcu Lorentza w każdą środę od 06 lipca do 31 sierpnia o godz.10.30 -11.30, 2022 roku.
Sztuka i Ruch w Muzeum Narodowym
Warsztaty prowadzone od 2021 roku z cyklu „Sztuka i ruch”, łączą w sobie elementy qigong oraz sztuki. Podczas spotkań z Fundacją Dantian w Muzeum odkrywaliśmy fascynujące detale dzieł sztuki europejskiej i azjatyckiej. Aby dobrze poznać i zrozumieć dzieła sztuki angażowaliśmy różne zmysły. Ćwicząc multisensoryczność przenosiliśmy ją na umiejętność pracy z własnym ciałem oraz na działania artystyczne. Projekt jest kontynuowany w 2023 roku. Zapraszamy seniorów na aktywne i twórcze spotkania ze sztuką. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w każdy czwartek o godz.11.00 -12.20. https://www.mnw.art.pl/edukacja/seniorzy/sztuka-i-ruch/
Festiwal “Kreatywne pracownie”
Braliśmy udział w cyklu wydarzeń, mających na celu wspieranie i zintegrowanie społeczności ukraińskiej i polskiej. Ideą wydarzenia było „kreatywne tworzenie”, które może leczyć, topić bariery, ujawniać potencjały i łączyć społeczności. Festiwal odbył się w Muzeum Pragi w dniach 1 – 5.06.2022 i był zorganizowany przez wolontariuszy Yellow Fields Blue Skies. Podczas naszych warsztatów Qigongu i Taiji uczestnicy warsztatów mogli doświadczyć praktyk qigongu i taiji i z kreatywną świadomością ruchu wyciszyć umysł oraz zadbać o ciało.
QiFit w olimpijskim duchu – starożytne ćwiczenia dla każdego
Taką nazwę nosił projekt, który zrealizowaliśmy jako zadanie publiczne pomiędzy 15 maja a 19 grudnia 2021 roku, współfinansowany z programu „Sportowe wakacje +” Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W ramach zadania zorganizowaliśmy 89 otwartych i ogólnodostępnych zajęć ruchowych z gimnastyki dalekowschodniej, taiji i qigongu, stacjonarnie i online. Naszym głównym celem było podniesienie społecznej świadomości fundamentalnego znaczenia codziennego, właściwego ruchu w utrzymaniu czy odzyskaniu zdrowia.
Narodowy Dzień Sportu
Warsztaty wyjazdowe – Starzyna i Duszniki – Zdrój
QiFit Festival – I Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu
Na początku 2021 roku, a więc w trakcie trwania pandemii COVID-19, uruchomiliśmy naszą platformę edukacyjną QiFit . Celem Festiwalu QiFit w dniach 5-7 marca 2021 r., który w tym czasie mógł jedynie odbyć się online, było zaprezentowanie, szerokiej publiczności szeregu specjalistów i metod pracy z energią świadomego ruchu. Koncepcje te łączą oddech, poruszanie ciałem i uważność. Są doskonałą formą codziennej aktywności fizycznej, a także równoważą emocje, spowalniają procesy starzenia i wzmacniają odporność i zdrowie. Planujemy organizację następnych edycji Festiwalu QiFit, mając nadzieję, że już od 2022 roku będą się one mogły odbywać również na żywo.
Muzeum Łazienki Królewskie
Fundacja Dantian ma przynajmniej część swoich korzeni w pięknym parku Łazienek Królewskich. Tam bowiem było stałe miejsce codziennych treningów taiji założyciela Fundacji w czasie jego pobytów w Polsce. I tam również w 2010 roku zaczął on nauczać taiji dwoje pierwszych uczniów, którzy widząc go ćwiczącego dzień w dzień, bez względu na porę roku i pogodę, zapytali, czy mogą dołączyć. Grupka ćwiczących pomału rosła, rozpoczęły się zajęcia w wynajętych salach, ale Łazienki pozostały do dzisiaj ulubionym miejscem naszych regularnych treningów w naturze.
Wspólne projekty z Muzeum Łazienki Królewskie zaczęliśmy zaraz po założeniu Fundacji w 2014 roku, organizując tamtego lata weekendowe sesje różnych systemów qigongu w ramach Festiwalu Lampionów Chińskich, Rok później, na przełomie sierpnia i września, poprowadziliśmy kolejną serię weekendowych warsztatów pod hasłem „Qigong dla zdrowia”. Tym razem wykonywaliśmy ćwiczenia na obolałe plecy, sztywne stawy, niewydolność krążenia czy nadmierny stres. Podobne inicjatywy realizowaliśmy i w kolejne wakacje.
Wracając do lata 2014 roku, zrealizowaliśmy wtedy wspólnie z Łazienkami program „Poćwicz z nami”. Jako uczestników zaprosiliśmy do wspólnej praktyki qigongu zarówno tych biegających w Łazienkach jak i tych, którzy spacerowali o poranku albo szli do pracy. Ćwiczyliśmy codziennie od poniedziałku do piątku o 7 rano. Po dwóch wakacyjnych miesiącach, nasze regularne spotkania zamieniły się w rytuał, który w weekendy trwa do dziś. Od lat spotykamy się w soboty i niedziele o 9.00 rano przed Starą Kordegardą. Zaczynamy od naszego Codziennego Rytuału Zdrowia, po czym trenujemy taiji, bez względu na poziom. Każdy może dołączy√ i spróbować, czy odpowiada mu taka forma aktywnego, weekendowego odpoczynku w przyjaznej grupie. Zapraszamy!
Muzeum Azji i Pacyfiku
Nasze, dość oczywiste związki z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaczęły się jeszcze zanim powstała Fundacja Dantian, czyli przed 2014 rokiem. W tymże roku, w trakcie majowej Nocy Muzeów, uczestniczyliśmy już jako mała grupka adeptów Yangjialaojia w pokazie taiji na nierównym bruku ulicy Freta, gdzie kiedyś mieściło się Muzeum, zanim przeniosło się do nowej siedziby przy ulicy Solec. I tam, dwa razy w tygodniu, prowadziliśmy warsztaty ruchowe z różnych systemów qigongu oraz kurs długiej formy Starego Stylu Yang Taijiquan dla początkujących.
Inną formą współpracy z MAiP były nasze prelekcje o kulturowych i filozoficznych aspektach dalekowschodnich, tradycyjnych sztuk walki i zdrowia. Co roku też, wspólnie celebrowaliśmy Nowy Rok Chiński, rozpoczynając prelekcją o wielokulturowej symbolice znaku chińskiego zodiaku, patronującemu następnym 12 miesiącom, a następnie uczestnicząc w dedykowanym temu znakowi krótkim warsztacie qigongu. Był też zwykle czas na pokazy taiji, chińskich tańców, a impreza kończyła się degustacją wschodnich smakołyków i okolicznościowym kiermaszem.
Ze względu ograniczoną przestrzeń, w której ćwiczyliśmy w MAiP, restrykcje nałożone na muzea po wybuchu pandemii spowodowały, że musieliśmy zawiesić tam regularne treningi taiji i qigongu do momentu kiedy te obostrzenia przestaną obowiązywać.
W MAiP zainicjowaliśmy też innowacyjny cykl warsztatów artystyczno-ruchowych, w trakcie których uczestnicy najpierw głębiej „wchodzą w siebie” poprzez wybrane ćwiczenia qigongu, aby w ten sposób dotrzeć do głębszych pokładów kreatywności, a następnie dać im upust pod kierunkiem artystki, a zarazem naszej instruktorki qigongu, na przykład malując przyprawami. Były też warsztaty, które rozpoczynały się od tzw. Ćwiczeń Pięciu Zwierząt. Imitując ruchy zwierząt oraz rozwijając w sobie moc żywiołowego tworzenia, uczestnicy wyzwalają drzemiące w nich pokłady kreatywności, doświadczają i uczą się jak generowanie energii przez świadomy ruch i przelewanie jej na papier może stać się zdrowym i twórczym hobby.
Muzeum Narodowe w Warszawie
Nasze relacje z Muzeum Narodowym w Warszawie zaczęły się propozycji MNW zorganizowania przez nas na przełomie lata i jesieni 2016r. warsztatów qigongu w ramach czasowej wystawy „Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego”. Zaproponowaliśmy zatem autorski program zatytułowany „Od szamanizmu do konfucjanizmu – 5000 lat rozwoju qigongu”, Przez sześć kolejnych sobót prowadziliśmy godzinne warsztaty na Dziedzińcu Lorentza lub w obszernym holu MNW, przedstawiając i wspólnie ćwicząc fragmenty wybranych systemów qigongu. Dzisiaj również w naszych zajęciach korzystamy szeroko z tej przebogatej skarbnicy tradycyjnego qigongu, który – łącząc właściwy oddech, właściwy ruch i właściwą koncentrację – jest czymś dużo więcej, niż tylko „chińską gimnastyką”. Warto więc przypomnieć tu tytuły poszczególnych warsztatów:
- Szamański qigong – między spontanicznością, a samokontrolą. Na osnowie Emei Zhen Gong (峨嵋真功 – „Qigong Szkoły Mędrców z Góry Emei”)
- Mądrość ruchu zwierząt. Na osnowie Wu Qin Xi (五禽戲 -“Ćwiczenia Pięciu Zwierząt”)
- Jedwabne ciało energii. Na osnowie Ba Duan Jin (八段錦- „Osiem Kawałków Brokatu”)
- Lecząca moc wibracji.Na osnowie Liu Zi Jue (六字訣 – „Sześć Leczących Dźwięków”)
- Potęga ruchu w bezruchu. Na osnowie Zhang Zhuang (站桩 – „Stojąc jak Drzewo”)
- Twórczy qigong – między samokontrolą, a spontanicznością.Na osnowie Taijiquan i Qigong’u Zi Ran (自然 – „Naturalny Przepływ”)
Od szamanizmu do konfucjanizmu – 5000 lat rozwoju qigongu
Do wspólnych ćwiczeń na Dziedzińcu Lorentza MNW wróciliśmy latem 2021 roku, organizując godzinne, weekendowe warsztaty „QiFit w olimpijskim duchu – starożytne ćwiczenia dla każdego” (więcej o projekcie wyżej). Królował qigong, ale też sięgnęliśmy do ćwiczeń dawnej egipskiej jogi kemetycznej czy ćwiczeń ze starogreckiego gimnazjonu.
Bazując na doświadczeniach w organizowaniu warsztatów artystyczno-ruchowych w Muzeum Azji i Pacyfiku (patrz wyżej), we wrześniu 2021r. zaczęliśmy prowadzić comiesięczne, analogiczne warsztaty, tym razem dla seniorów, w sali edukacyjnej MNW. Łączymy tam energię świadomego ruchu, wyzwalającą kreatywność uczestników, z uprawianiem malarstwa. Inspiracji dostarczają wybrane obiekty z kolekcji Muzeum Narodowego.
Studio Dantian – „Sposób na zdrowie” (2018 – 2021)
Po czterech latach od założenia Fundacji, zdecydowaliśmy się na śmiały krok: wynajęcie ok. 200 m2 ,na dwóch poziomach, w kamienicy przy ul. Słupeckiej na Starej Ochocie. Przeprowadziliśmy tam kapitalny remontu, adaptując lokale pod nasz projekt, czyli stworzenie kameralnej przestrzeni, dedykowanej zdrowemu stylowi życia i samorozwojowi. Kontynuując i konsolidując tam nauczanie taiji i qigongu, rozszerzyliśmy progresywnie spektrum aktywności Studia o różne formy tańca, jogę, masaże, detoks, itp. Prowadząc działalność pod hasłem „Sposób na Zdrowie”, celem warsztatów, treningów, terapii i innych form aktywności w Studiu Dantian była trwała poprawa stanu zdrowia i dobrostanu psychicznego. Służył też temu cykl copiątkowych prelekcji z wolnym wstępem. Ciekawi, znający się na rzeczy prelegenci, dzielili się swoją wiedzą i praktycznym doświadczeniem z różnych dziedzin związanych z utrzymaniem czy odzyskiwaniem zdrowia. Spotkaniom często towarzyszyły następującymi po nich weekendowe warsztaty, pozwalające na naukę praktycznych metod omawianych w trakcie prelekcji teorii. Filmowe relacje z prelekcji i warsztatów umieszczone zostały na kanale YouTube Studia Dantian.
Niestety, działalność Studia Dantian, które dość szybko stało się prawdziwym Domem Kultury Świadomego Ruchu i dziedzin pokrewnych, nie trwała nawet trzech lat. W połowie marca 2021, pierwszy lockdown związany z COVID-19 zmusił nas najpierw do zawieszenia działalności, a następnie – w obliczu braku perspektyw na możliwość dalszego finansowania czynszu i opłat, przy przeciągających się poza przewidywalny horyzont pandemicznych restrykcjach – zamknięcia Studia Dantian. Oby udało nam się reaktywować je w przyszłości…
Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców
Zaprzyjaźnione miejsce na „qigongowej” mapie Warszawy, przy ulicy Woronicza, gdzie prowadzimy regularne zajęcia qigongu od 2016 roku. Roczne projekty cotygodniowych ćwiczeń współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa. Bezpłatne dla uczestników zajęcia przeznaczone są dla osób 55 +. Wielokrotnie braliśmy też czynny udział w organizowanych przez MCIM akcjach sąsiedzkich, robiąc pokazy fragmentów formy ręcznej Starego Stylu Yang Taiji oraz jego form z mieczem, szablą i krótkim kijem, Zapraszani do wspólnych ćwiczeń uczestnicy „Dnia Sąsiada” dołączali potem niejednokrotnie do regularnych zajęć. Nasza współpraca z MCIM poszerza świadomość coraz większej ilości osób w wieku dojrzałym o tym, jak wielki wpływ ma świadomy ruch na lepsze samopoczucie i zdrowie.Dom Kultury KADR
Od 2017 prowadzimy regularne zajęcia qigongu w ramach RetroAkademii DK KADR przy ul. Rzymowskiego. Na każde zajęcia uczęszcza 15-20- osobowa grupa, której wielu członków kontynuuje naukę rok po roku. Mogliśmy więc i w tym przypadku zaobserwować, jak regularne praktykowanie qigongu znacznie poprawia sprawność ruchową, odporność fizyczną i psychiczną, jak redukuje stres, itp., przyczyniając się tym do dużo lepszej jakości codziennego życia. Pomogło to również uczestnikom w konfrontacji z wyzwaniami pandemii, a że duże, nowoczesne sale DK KADR pozwalają na respektowanie ograniczeń liczby osób na danym metrażu, mogliśmy – mimo czasowych zamknięć – kontynuować prowadzenie tam zajęć ku obopólnemu zadowoleniu.
Ponieważ DK KADR znajduje się na obrzeżach tzw. Mordoru, żartobliwej nazwy, ale dobrze oddającej codzienne realia ok 100 tyś. pracujących tam w biurowcach zwykle młodych ludzi, staraliśmy się zachęcić przynajmniej niektórych z nich do ćwiczeń z nami, bądź przed, bądź po godzinach pracy. Zachęcie miały służyć otworzenie możliwości ćwiczenia naszego „Porannego Rytuału Zdrowia” o 8.00 rano, czyli w drodze do pracy oraz prezentacja „Work-Life-Balance… Jak to osiągnąć w korpo i nie tylko?” Prezentacja, reklamowana lokalnie, również w popularnej gazetce Korpo Voice, ściągnęła pełną salę,. Tym razem prowadzący prelekcję, Jan Gliński, nie wystąpił w roli nauczyciela taiji i qigongu, a przedstawił szereg praktycznych porad ze swojej ponad 30-letniej kariery menedżerskiej w zarządach międzynarodowych korporacji high-tech w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Przeplatając wyniesione lekcje z zarządzania, uprawiania dalekowschodnich sztuk walki i prozdrowotnych technik, również w świetle odkryć współczesnej nauki, omawiał sprawdzone metody utrzymania się w dobrej kondycji psychofizycznej w stresogennej warunkach. Pytań i intelektualnego zainteresowania nie brakowało, ale w efekcie finalnym na poranne zajęcia zjawiało się nie więcej niż 2-3 osoby, często różne, tłumacząc nieobecności nadmiarem pracy. Przypomina tu się znana historia o drwalu, który męcząc się ścinając drzewa tępą piłą, nie miał czasu jej naostrzyć, aby starać się wykonać normę :-). W rezultacie, zrezygnowaliśmy po paru miesiącach z kontynuowania tego projektu. Ogólnie, w polskim korpo-świecie, zwłaszcza na wyższych szczeblach hierarchii, istnieje znikoma wiedza i zainteresowania praktyką qigongu i taiji. A szkoda, gdyż trudno o lepsze techniki prozdrowotne właśnie w takim środowisku, o czym będziemy będziemy przypominać akceptując tu pewną rolę Don Kichota 🙂
Gala jubileuszowa Fundacji Dantian (14.09.2019)
Z okazji piątej rocznicy Fundacji Dantian, jej uczniowie i nauczyciele oraz nasi przyjaciele spod znaku Energii Świadomego Ruchu przygotowali spektakl na deskach Och – Teatru przy ulicy Grójeckiej. Dla wielu z nas był to pierwszy sceniczny występ przed przybyłą licznie publicznością, a do tego – ze względu na praktycznie codzienne, zaprogramowane wcześniej spektakle teatralne lub inne imprezy – nie mieliśmy możliwości aby odbyć tam choć jedną próbę. Tak więc raz jeszcze praktykowanie taiji sprawdziło się w konfrontacji z dość stresującą sytuacją, gdyż udało nam się wystąpić bez większej tremy w układach formy ręcznej, a także w formach z szablą, mieczem oraz kijem klasycznego stylu Yang taiji, dbając o to, aby nie spaść z podwyższonej sceny w dynamicznych sekwencjach z bronią. Widzowie i my mieli też okazję oklaskiwać m.in.. grupę Emilii Potockiej w układzie klasycznych i rekreacyjnych tańców chińskich, zespół tańca z wachlarzami bojowymi Julii Bui Ngoc i Ewy Ampulskiej oraz grupę orientalnego tańca brzucha Agnieszki Stradomskiej. Był to doprawdy wyjątkowy dla wszystkich spektakl i okazja przedstawienia warszawiakom atrakcyjności świadomego ruchu w jego rozlicznych przejawach.I Europejski Festiwal Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji (2018)
Nasza wyjątkowa realizacja, o zasięgu międzynarodowym. W uznaniu naszej kolektywnej pracy i osiągnięć w zakorzenieniu w Polsce Starego Stylu Yang Taiji (Yangjialaojia), World Yang Taiji Classical Martial Arts Federation z siedzibą na Tajwanie powierzyła Fundacji Dantian zaszczytne, a zarazem skomplikowane zadanie zorganizowania pierwszego europejskiego festiwalu tego stylu. I tak w czerwcu 2018 roku, w pałacowej scenerii Sulisławia, w woj. Opolskim, odbył się kilkudniowy I Europejski Festiwal Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji. Wzięło w nim udział ponad dwustu mistrzów i adeptów naszego stylu. Zresztą nie tylko z Europy, gdzie najliczniejsi byli Francuzi z mistrzem Ly Chuanzengh, ale i spoza niej, w tym stuosobowa (!) grupa Tajwańczyków z Głównym Mistrzem naszego stylu, Deng Shihai. Wielu uczestników miało okazję podejść do egzaminów z formy ręcznej i form z szablą i mieczem, a także wziąć udział w zawodach tych form, oceniani przez pięcioosobowe jury mistrzów. Nie zabrakło okazji do wspólnych ćwiczeń, wymiany doświadczeń i lepszego poznania się w przerwach, w trakcie wycieczek po pięknej okolicy i podczas wieczornych bankietów. W oparciu o opinie uczestników, możemy nieskromnie powiedzieć, że dzięki naszej pasji, radości działania, sprawnemu zarządzaniu i współpracy z organizatorami podobnych festiwali na Tajwanie i we Francji, „nasz” festiwal wypadł wspaniale. Goście wrócili do swoich krajów zadowoleni i pełni wrażeń, a my do ugruntowywania zdobytej wiedzy i dalszego szerzenia tego wspaniałego stylu.
Międzynarodowe Festiwale Starego Stylu Yang: Francja (2014), Tajwan (2016), Chiny (2017), Japonia (2019).
Od końca lat 90. XX w., tajwańskie kluby naszego stylu zaczęły co dwa lata zapraszać jego zagranicznych adeptów na organizowane tam corocznie festiwale Yangjialaojia. Po raz pierwszy taki międzynarodowy festiwal opuścił Tajwan w 2014 roku i został zorganizowany w Hagentmau, we Francji – europejskiej siedzibie naszego stylu. Uczestniczyliśmy tam jako reprezentacja Polski już pod sztandarem naszej Fundacji, odnosząc zresztą nasz pierwszy sukces w zawodach: w kategorii zespołowej na poziomie białym, nasza czterosobową reprezentacja zajęła pierwsze miejsce!
Kolejne międzynarodowe festiwale zawiodły nas do Azji: na Tajwan, do Chin i w końcu do Japonii. Tak dalekie wyjazdy odbywają się zwykle u nas według podobnego scenariusza. Po przylocie, jedziemy z reprezentacją Francji na około tygodniowe zgrupowanie treningowe w zwykle malowniczo położonej lokalizacji: na Tajwanie jest to jedna z górskich świątyń – idealne miejsce na treningi ciała, umysłu i ducha! Festiwal ma miejsce w połowie podróży i jego program jest zawsze szczelnie wypełniony egzaminami i zawodami, w których uczestniczą setki adeptów z różnych klubów: program jest dosłownie minutowy. W pofestiwalowy poniedziałek zaczynamy zwykle część turystyczną, intensywnie podróżując po trasie uzgodnionej wcześniej z organizatorami. Cały pobyt trwa około dwóch tygodni, a kalejdoskop wrażeń pozostaje w nas na długo po powrocie. Warto więc i z tego powodu nauczyć się długiej formy Starego Stylu Yang, gdyż opanowanie jej na podstawowym, białym poziomie, jest warunkiem uczestnictwa w międzynarodowych festiwalach Yangjialaojia i związanych z nimi podróżami do często egzotycznych miejsc.
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych
Niezwykła impreza plenerowa, organizowana corocznie w Ogrodzie Saskim w Warszawie, zawsze przy pięknej, jesiennej aurze. Braliśmy w niej udział od 2014 roku, zapraszając jej bardzo licznych uczestników do wspólnych ćwiczeń. Nasze prezentacje na scenie i warsztaty na trawniku, miały na celu uzmysłowienie wagi świadomego ruchu, świadomego oddychania, potrzeby koncentracji, samoobserwacji, tak istotnych w wieku senioralnym dla odzyskania i utrzymania zdrowia. Niestety, również i to cykliczne wydarzenie zostało zawieszone z powodu pandemii – wrócimy tam jak tylko zostanie reaktywowane.Dom Lekarza Seniora
Miejsce przy ulicy Wołoskiej w Warszawie, gdzie spotykał się Wschód z Zachodem. Uczestnicy cotygodniowych zajęć to emerytowani lekarze i personel medyczny, praktykujący pod okiem naszych instruktorów dalekowschodnie ćwiczenia prozdrowotne. Proste, możliwe do zapamiętania i samodzielnego wykonywania, wielokrotnie w pozycji siedzącej, dostosowane do wieku i różnych stopni sprawności fizycznej. Od 2014 roku, przez szereg lat, cotygodniowe ćwiczenia pomagały złagodzić następstwa chorób: Parkinsona, Alzheimera, stwardnienia rozsianego, czy wszczepionych bajpasów. Niestety, w chwili rozpoczęcia się pandemii COVID-19, wszelkie domy opieki, w tym domy seniorów, zostały odcięte od zewnętrznych inicjatyw, takich jak nasza, Wrócimy do „naszego” Domu Lekarza Seniora kiedy tylko będzie to możliwe.Park kultury w Powsinie
Wymarzone, podwarszawkie miejsce do wspólnych ćwiczeń i realizowania naszych fundacyjnych celów. Zaproszeni do współpracy, prowadzimy tam letnie spotkania z qigongiem. Otwarta przestrzeń parku sprzyja każdej dyscyplinie, ale w dalekowschodnim podejściu do zdrowia, do ćwiczeń ciała i umysłu, kontakt z naturą ma szczególne znaczenie. Szum drzew, śpiew ptaków, przestrzeń oraz to, czego uczymy, czyli świadoma praca z ciałem, z oddechem, pomagają w odprężeniu, pozwalają aktywować samoleczące właściwości naszych organizmów, a więc poprawiają samopoczucie i ogólnie jakość życia. Spotkania mają tam charakter otwarty, dołączyć może każdy odwiedzający park.
Fundacja Hasten
Wydawnictwo Fundacji Dantian
Założone w 2016 r. Wydawnictwo Fundacji Dantian wydało swoją pierwszą pozycję, będącą tłumaczeniem z języka francuskiego książki Mistrza Ly Chuanzheng (Antoine’a Ly) : “Nowe odczytanie Taijiquan – podróż między materialnością a duchowością”. Po wyczerpaniu pierwszego nakładu, wydaliśmy w 2021 r. drugie, poprawione wydanie, jednocześnie dzieląc książkę na dwie części: papierową, skoncentrowaną na teorii taiji oraz elektroniczną, będącą w istocie szczegółowym, ilustrowanym podręcznikiem do nauki długiej formy ręcznej Starego Stylu Yang (Yangjialaojia) Taijiquan
Wydawnictwo ma również na swoim koncie publikację „Zdrowie z udziałem własnym.”, autorstwa dr Tadeusza Mazura i prof. Elżbiety Szczygieł.
Kolejne pozycje wydawnicze w przygotowaniu.
Puchary Polski Taijiquan PZWS
Fundacja Dantian brała udział w XIX oraz XX Pucharze Polski Taijiquan w Warszawie, zorganizowanych przez Polski Związek Wushu (PZWS). Adepci Fundacji zdobyli w XIX Pucharze trzy medale w kategorii Taijiquan Różne Style: jeden srebrny i dwa brązowe oraz w XX Pucharze sześć medali w kategorii Taijiquan Różne Style: dwa srebrne oraz trzy brązowe, jaki i brązowy medal za Taijiquan z mieczem.Oba spotkania pozwoliły nam na nawiązanie osobistych kontaktów z zawodnikami i ich trenerami z szeregu polskich klubów Wushu. W późniejszych edycjach Pucharu nie braliśmy już udziału, ze względu na nie odpowiadające nam terminy oraz fakt, że takie jak nasza, tradycyjne formy taiji oraz sposób ich selekcji i oceny były dużo bardziej odpowiednie dla różnych form Wushu, co zresztą jest zrozumiałe, ze względu na profil PZWS. W każdym razie łączy nas wspólny cel!
ORANGE TV. „Dantian. Ruch i Zdrowie Dalekiego Wschodu”
Oryginalny projekt, zrealizowany w 2016 roku we współpracy z kanałem telewizyjnym Orange TV. Seria 12 półgodzinnych odcinków tematycznych, emitowanych w cotygodniowym odstępie przez trzy końcowe miesiące tegoż roku. Udaliśmy się w wirtualną podróż do 11 krajów azjatyckich szlakiem tradycyjnych, dalekowschodnich sztuk walki, takich jak taijiquan, taekwondo, karate, aikido czy silat. W każdym przypadku, były one i są ćwiczeniami ciała, umysłu i ducha, przez co aspekty prozdrowotne praktykowania ich regularnie stały się coraz bardziej są istotne we współczesnym świecie. Naszymi przewodnikami byli mistrzowie w tych dyscyplinach, a także eksperci i znawcy regionu. Chcieliśmy bowiem unaocznić widzom, jak bardzo te sztuki wiążą się z historią, filozofią, tradycyjną medycyną czy kuchnią, stanowiąc integralną część kultury i nauki tej części świata.
Fundacja w mediach
Statutowym celem naszej Fundacji jest promocja zdrowego trybu życia, wykorzystującego tradycyjne, głównie dalekowschodnie, systemy ćwiczeń ciała i umysłu. Czynimy to głównie poprzez prowadzenie regularnych treningów i warsztatów czy okazjonalne wydarzenia, w tym pokazy. Niemniej, ze względu na to, że świadomość o zaletach regularnego praktykowania tych tradycyjnych sztuk zdrowia, jak np. qigong, jest w Polsce ciągle bardzo nikła, a często błędnie przedstawiana, staramy się w miarę możliwości wypełniać tę lukę w mediach, i tych tradycyjnych – prasie, radiu, telewizji – i tych społecznościowych.
Niestety nie prowadziliśmy dokładniejszego rejestru naszej obecności w mediach, ale możemy przypomnieć tu kilka nagrań, głównie z pierwszych lat istnienia Fundacji. Byliśmy m.in. gośćmi 3 Programu Polskiego Radia u Grażyny Dobroń w Dobronocce, w Radiu TOK FM u Wiktora Osiatyńskiego w Zrozumieć Świat i u Ewy Podolskiej w Weekend Radia TOK FM, w Radiu RDC u Małgorzaty Kron w Aktywnej sobocie, u Grzegorza Chlasty w Poranku RDC, w Radiu ZET, w telewizji TVP3 w programie Zapraszamy na kawę u Anny Pawłowskiej i Marka Jezierskiego. Mieliśmy też możliwość odegrania sceny w serialu „Na dobre i na złe”. Wszystko to, aby promować taiji i qigong. Dawaliśmy dowód, że ruch to zdrowie oraz niekończąca się przygoda na ścieżce samorozwoju! A tu kilka linków do wspomnianych audycji.
Radio
Rozmowa Wiktora Osiatyńskiego z dr Janem Glińskim
Rozmowa Ewy Podolskiej Qigong i Taiji Quan – przepis na piękny umysł i ciało. Mówi Jan Gliński
Rozmowa Grzegorza Chlasty – Chińczycy znad Wisły mówi Jan Gliński
Telewizja