Wydawnictwo

Nasze Wydawnictwo Fundacji Dantian zostało założone w czerwcu 2016 w Warszawie. Pierwszą wydaną pozycją jest tłumaczenie z języka francuskiego książki Mistrza Antoine Ly:  “Nowe odczytanie Taijiquan – podróż między materialnością a duchowością”.

W 2021 roku wydaliśmy drugie wydanie, poprawione i podzieliśmy książkę na dwie części, papierową oraz elektroniczną. Książka to kompendium wiedzy o Starym Stylu Yang – historia, filozofia i teoria znajduje się w pierwszej, papierowej wersji. Druga część książki jest aktualnie dostępna tylko w wersji elektronicznej na platformie www.qifit.pl i zawiera szczegółowy opis poszczególnych ruchów długiej formy plus materiał video: 3 godziny i 25 minut  nagrań z zapisem sekwencji formy prezentowanej przez Mistrza Ly i głównego Mistrza Deng Shihai.

Oferta

Nowe odczytanie taijiquan cz.I

Nowe odczytanie taijiquan cz.II

Zdrowie z udziałem własnym

Taijiquan i Taoizm

Ba Duan Jin

 

Nowe Odczytanie Taijiquan, cześć I, teoria

  • Autor: Antoine Ly
  • Tytuł: Nowe odczytanie Taijiquan, wydanie III, część I
  • Wydawnictwo Fundacji Dantian
  • Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
  • Format: 19.0 x 26.0 cm
  • Grubość: 1,9 cm
  • Ilość stron: 198
  • Rok wydania 2023
  • ISBN: 978-83-945406-5-4

Książkę można kupić przez Allegro

Sklep

Recenzje

Jan Gliński z przedmowy do wydania polskiego cz.I.:

„Mimo, że część praktyczna książki dotyczy długiej formy Starego Stylu Yang, treść całości, silnie osadzona w tradycyjnej kulturze chińskiej, powinna zainteresować każdego zgłębiającego tajniki taiji quan bez względu na praktykowany konkretny styl i jego odmianę. W tym kompendium wiedzy znajdzie również coś dla siebie także ten, kto interesuje się innymi tradycyjnymi sztukami walki gdyż, jak mówi stare chińskie przysłowie, „jest wiele dróg prowadzących na szczyt góry, ale księżyc widziany z jej szczytu wygląda dla wszystkich podobnie”.

Krzysztof Operacz prowadzący blog Taiji po polsku:

“(…) Książka jest podzielona na dwie części + niewielki suplement. W pierwszej części (154 strony) – teoria. Dużo. W zasadzie materiału jest tam tyle, że można by z tego wykroić oddzielną książkę. Spektrum tematów szerokie: od rozgrzewki, przez filozofię do teorii walki (…)
(…) To duża „cegła” amerykańskiego rozmiaru i dobrze wydrukowana. Nie wygląda, żeby miała się rozpaść, a to dla mnie ważne. Nie lubię mieć pliku pojedynczych kartek. Duża, czytelna czcionka – radość dla moich starych oczu. Cała książka zawiera masę wyraźnych czarno-białych ilustracji – przejrzystych i dużych. Na końcu znajdujemy kolorową wkładkę (…) więcej ciekawostek o książce pod linkiem: http://www.taijipopolsku.pl/nowe-odczytanie-tai-chi/

Nowe Odczytanie Taijiquan, cześć II, praktyka

W tej drugiej, elektronicznej części książki znajdziesz dokładny opis 83 sekwencji Starego Stylu Yang, krok po kroku, wraz z ilustracjami i materiałami filmowymi.

Możesz ją zakupić klikając w klawisz prowadzący do Qifit

QiFit

Zdrowie z udziałem własnym, Tadeusz Mazur, Elżbieta Szczygieł

Autor: Tadeusz Mazur, Elżbieta Szczygieł
Tytuł: Zdrowie z udziałem własnym, wydanie II
Wydawnictwo Fundacji Dantian
Oprawa: Miękka
Format: 13.0 x 20.0 cm
Grubość: 0,8 cm
Ilość stron: 151
Rok wydania: 2023
ISBN: 978-83-945406-6-1

Książka w prosty i czytelny sposób przedstawia ujęcie zdrowia jako zbioru współzależnych elementów, które dopiero w połączeniu dają uczucie dobrostanu i komfortu. To obraz zdrowia widziany oczami neurologa, fizjoterapeuty i wrażliwego człowieka. To też książka o roli dotyku jako czynnika wzmacniającego kontakt z drugim człowiekiem i ze sobą samym oraz o arcyważnym, osobistym zaangażowaniu w proces zdrowienia, ponieważ tylko wtedy mobilizujemy swoje siły, szukamy nowych rozwiązań, uczymy się ich i pracujemy, wdrażając je w życie. Według Dra Tadeusza Mazura „[…] starość to nie metryka, to suma błędów wobec samego siebie”. Zatem bierzmy sprawy w swoje ręce, zaczynając od fachowej literatury.

Możesz ją zakupić klikając w sklep

Sklep

Taijiquan i Taoizm, Antoine Ly – Hanxuzi

Autor: Antoine Ly – Hanxuzi
Tytuł: Taijiquan i Taoizm
Wydawnictwo Fundacji Dantian
Oprawa: Miękka
Format: 15.0 x 20.5 cm
Grubość: 0,8 cm
Ilość stron: 100
Rok wydania 2022
ISBN: 9788394540647

Taijiquan to poznanie filozofii taoistycznej poprzez ciało

Inspirowany pytaniem swojego Mistrza, profesora Deng Shihai, Antoine Ly przedstawia nam na tych stronach swoją właśną podróż i dzieli się osobistymi przekonaniami.

Po prawie pięćdziesięciu latach codziennej praktyki, robi to zgodnie z chińską tradycją:

  • najważniejsze jest powiedziane jako pierwsze, często poprzez cytaty
  • potem następują wyjaśnienia, które rzucają światło na różne aspekty tych enigmatycznych tekstów
  • wreszcie przedstawia ważne teksty spośród najstarszych dotyczących taiji, wraz z ich tłumaczeniem,

Praca ta rozszerza jego książkę „La Nouvelle Lecture du Taijiquan”, polskie tłumaczenie: Nowe odczytanie Taijiquan (Wydawnictwo Dantian 2016 i 2021), biorąc za punkt wyjścia jej rozdział 5 – „Taijiquan, boks filozoficzny”.

Autor poszukuje jedynie zjednoczenia ze swoją Sztuką, pragnie „dosiąść wiatru”, aby powrócić do najwyższej Pustki, w której mieści się Dao.

Autorem przedmowy jest Jan Gliński

Sklep

Ba Duan Jin Qigong dynamiczny, Antoine Ly

Autor: Antoine Ly 
Tytuł: Ba Duan Jin Qigong dynamiczny
Wydawnictwo Fundacji Dantian
Oprawa: Miękka
Format: 195.0 x 26 cm
Grubość: 0,9 cm
Ilość stron: 123
Rok wydania 2024
ISBN: 9788394540678

Wstęp do wydania polskiego

Po raz pierwszy zetknąłem się praktycznie z Ośmioma Kawałkami Brokatu (Ba Duan Jin) na dedykowanym im kursie w latach 80. Nauczycielem był Lam Kam Chuen, którego książka poświęcona Ba Duan Jin i zhan zhuang, „The Way of Energy”, wydana po raz pierwszy w 1991 roku, w bardzo przystępny sposób przybliżyła te dwa systemy ćwiczeń zachodniemu czytelnikowi. Zawarte tam klarowne wskazówki, dotyczące wykonywania poszczególnych sekwencji ruchów, pozwoliły rzeszom zainteresowanych czytelników na samodzielne ćwiczenie bez popełniania fundamentalnych błędów.
W późniejszych latach miałem okazję zapoznać się w Chinach i Azji Południowo-Wschodniej z szeregiem odmian Ba Duan Jin. Wszystkie one były stosunkowe proste do wykonania i zbliżone do tej nauczanej przez Lam Kam Chuena. Bez wątpienia miały one pozytywny wpływ na zdrowie praktykujących je regularnie, co mogłem również zaobserwować w moim otoczeniu, zwłaszcza kiedy w ramach Fundacji Dantian zaczęliśmy jej nauczać, także w wersji siedzącej.

Kiedy sam zacząłem ćwiczyć Ba Duan Jin nie było jeszcze Internetu, a w żadnej dostępnej mi wtedy publikacji nie udało mi się znaleźć informacji o historii tego zestawu ćwiczeń, poza tym, że praktykowano go już w czasach dynastii Song (960 – 1269 n.e.). Mały przełom nastąpił lata później, kiedy oglądałem w Szanghaju spektakl opery chińskiej. Jeden jej fragment poświęcony był słynnemu generałowi Yue Fei (1103-1142 n.e.), historycznej postaci, obrosłej wieloma legendami. Siedząca obok mnie tłumaczka, także adeptka qigongu, powiedziała mi, że generał był autorem tzw. „Sześciu Metod Rozmieszczania Armii”, gdzie duży nacisk położony był na intensywny i różnorodny trening żołnierzy, również w wewnętrznych sztukach walki. Z czasem, zaczęto przypisywać Yue Fei autorstwo nie tylko Ba Duan Jin, ale i Xingyiquan czy Yingzhao Pai (styl Orlego Pazura).

Przyjąłem te informacje dotyczące historii Ba Duan Jin z pewną rezerwą, gdyż trudno było mi sobie wyobrazić znane mi odmiany Ba Duan Jin jako efektywne metody treningowe żołnierzy stacjonujących na niegościnnych terenach północnych Chin, broniących skutecznie cesarstwa przed najazdami hord mandżurskich Dżurdżenów.

W tym samym okresie rozpocząłem naukę Yangjialaojia taijiquan, czyli Starego Stylu Yang taijiquan u Mistrza Ly, autora tej książki. Nie wiedziałem wtedy, że był on również praktykiem Ba Duan Jin Yue Fei w wersji w niej przedstawionej, czyli dużo bardziej złożonej, gdzie praca z energią wewnętrzną odgrywa fundamentalną rolę w jej wykonywaniu. Widać tu zresztą spory kontrast w stosunku do bardziej w istocie gimnastycznych, prostszych form Ba Duan Jin, choćby tej propagowanej obecnie przez Chinese Heallth Qigong Association, z którą można zapoznać się sięgając do serii publikacji tej organizacji, a także oglądając na YouTube.

Po paru latach treningu taiji z Mistrzem Ly, zaczął on także mnie uczyć Yue Fei Ba Duan Jin. Dodatkową zaletą tej wersji Ba Duan Jin jest to, że jest ona spójna, konceptualnie i treningowo, z naszą klasyczną formą Yangjialaojia taijiquan, stanowiąc cenne uzupełnienie treningu tej sztuki walki i zdrowia. Miałem wtedy również okazję zapoznać się i przedyskutować z autorem manuskrypt tej książki, wydanej po kilku latach w 2006 r. Niestety, nasze Wydawnictwo Fundacji Dantian nie mogło wydać wcześniej tej cennej pozycji, gdyż pierwszy francuski wydawca, Vigot, nie udzielał do niej praw autorskich. Dopiero niedawno, kiedy Mistrz Ly odzyskał prawa autorskie i opublikował wznowienie w wydawnictwie You Feng, mogliśmy przystąpić do tłumaczenia i udostępnienia tej pozycji polskim miłośnikom i praktykom qigongu.
Forma Ba Duan Jin, której wykonanie opisane jest szczegółowo w tej książce, należy do unikatowych – przynajmniej dla mnie – gdyż interesując się i praktykując qigong od paru dziesięcioleci, tylko raz, lata temu w Hongkongu, natknąłem się na formę Ba Duan Jin – możliwe, że o tych samych korzeniach – o podobnym stopniu złożoności i równowagi w praktyce tiao shen, tiao shin i tiao xi.
Nie wiem, na ile tak naprawdę znalazło się w opisanej tu wersji Ba Duan Jin systemu treningowego żołnierzy autorstwa generała Yue Fei, ale z pewnością można tą metodą klasycznego qigongu harmonijnie trenować swoje ciało, umysł i ducha, aby po prostu żyć lepiej w dzisiejszych czasach. A w końcu o to chodzi…

Autorem przedmowy jest Jan Gliński

Sklep