Podstawy akupresury ucha

Lista życzeń Udział
Udostępnij kurs
link do strony
Udostępnij w mediach społecznościowych

O kursie

Odkryj podstwy akupresury ucha

Aurikuloterapia – czyli akupunktura ucha jest formą leczenia bazującej na idei, mówiącej o uchu jako o mikrosystemie posiadającym punkty odruchowe działające na całe ciało człowieka. Wg założeń aurikuloterapii, wiele dolegliwości o podłożu somatycznym oraz psychologicznym mogą być leczone lub ich leczenie może być wspomagane przez stymulację punktów na małżowinie usznej.

Działanie akupunktury ucha opiera się o filozofię Tradycyjnej Medycyny Chińskiej (TCM). W oparciu o nią, dobrostan człowieka zależy od pływu życiodajnej energii Qi (chi) przez ciało. Energia przepływa przez wyznaczone szlaki (meridiany). W oparciu o założenia TCM, zaburzenie przepływu Chi może mieć negatywne działanie na psychiczne I fizyczne aspekty zdrowia. Działanie akupunktury opiera się o przywrócenie prawidłowego przepływu energetycznego. Aurikuloterapia działając na punkty odruchowe, może w podobny sposób zadziałać na wszystkie układy ciała.

Badania nad akupresurą ucha są stosunkowo ograniczone, ale istnieją pewne badania, które sugerują potencjalne korzyści z tej metody. Poniżej znajdziesz kilka przykładów badań nad akupresurą ucha:

 1. Badania nad redukcją stresu:
  • W badaniu opublikowanym w „Journal of Alternative and Complementary Medicine” w 2013 roku przeprowadzono ocenę wpływu akupresury ucha na redukcję stresu u studentów. Badanie sugeruje, że akupresura ucha może być skuteczną metodą zmniejszania poziomu stresu i poprawiania ogólnego samopoczucia.
 2. Badania nad bólem:
  • W badaniu opublikowanym w „Pain Medicine” w 2015 roku przeprowadzono metaanalizę skuteczności akupresury ucha w łagodzeniu bólu pooperacyjnego. Wyniki sugerują, że akupresura ucha może być skuteczną metodą kontrolowania bólu po operacji.
 3. Badania nad jakością snu:
  • W badaniu opublikowanym w „Holistic Nursing Practice” w 2016 roku przeprowadzono badanie kliniczne nad wpływem akupresury ucha na jakość snu u pacjentów ze schorzeniami psychicznymi. Wyniki sugerują, że akupresura ucha może poprawiać jakość snu u tych pacjentów.
 4. Badania nad lękiem przed zabiegiem stomatologicznym:
  • W badaniu opublikowanym w „Complementary Therapies in Clinical Practice” w 2017 roku przeprowadzono badanie nad wpływem akupresury ucha na poziom lęku przed zabiegiem stomatologicznym u dzieci. Wyniki sugerują, że akupresura ucha może być skuteczną techniką redukcji lęku przed zabiegami stomatologicznymi u dzieci.
 5. Badania nad kontrolą wagi:
  • W badaniu opublikowanym w „Medical Acupuncture” w 2018 roku przeprowadzono badanie nad wpływem akupresury ucha na kontrolę wagi u osób z nadwagą. Choć wyniki są ograniczone, sugerują one, że akupresura ucha może być pomocna w redukcji wagi i poprawie parametrów związanych z otyłością.

Warto jednak zaznaczyć, że większość badań nad akupresurą ucha wymaga dalszych badań i potwierdzeń. Ponadto, interpretacja wyników może być utrudniona z powodu różnic w projektach badawczych i metodologii. Przed zastosowaniem akupresury ucha w celach leczniczych zawsze zaleca się skonsultowanie się z profesjonalistą zdrowia.

Pokaż więcej

Czego się nauczysz?

 • Na kursie można opanować wiedzę dotyczącą u kilku podstawowych praktyk akupunktury ucha.

Zawartość kursu

Podstawy akupresury ucha

 • Wstęp
  01:37
 • Teoria
  08:31
 • Przewodnik po punktach akupresorowych
  11:19
 • Metodyka stosowania
  06:34
 • Mapa punktów akupresurowych
  07:56
 • Akupresura ucha – czy warto?
 • Co warto przeczytać
 • Ćwicz razem ze mną

Oceny i recenzje studentów

Brak jeszcze recenzji
Brak jeszcze recenzji