Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jarmark kreatywności

1 październik 2017 @ 11:00 - 16:00

Free

Fundacja Dantian serdecznie zaprasza na Jarmark kreatywności

PROGRAM

11:30 – 12:00 – ANTYRAK: profilaktyczny czikung wzmacniający. Prowadzący: Kaxia Elżbieta Kowalewska.

Czikung antyrakowy, w Chinach zwany Nowym Czikungiem Guo Lin, powstał w latach 50. XX wieku na bazie starej chińskiej techniki „oddechu wietrznego”. Dziś popularny i ćwiczony na całym świecie, tworzy rozbudowany system ćwiczeń wzmacniających cały ustrój, profilaktycznych, a także wspomagających leczenie i leczniczych. Jest ściśle powiązany z Tradycyjną Medycyną Chińską (TMC).

Ćwiczenia ruchowo-oddechowe na bazie Guo Lin w szybkim czasie skutecznie dotleniają cały organizm, stanowiąc naturalną tlenoterapię. Regulują one także nasz system bioenergetyczny, który według TMC jest podstawą dobrego zdrowia. Intensywne praktykowanie tego czikungu, szczególnie na świeżym powietrzu pośród przyrody, ogólnie wzmacnia i ożywia wszystkie procesy życiowe. Organizm ma wtedy siłę sam zwalczyć każdą chorobę i odzyskać pełną sprawność. A najlepiej zawczasu regularnie uprawiać ćwiczenia profilaktyczne, aby do choroby w ogóle nie doszło.

12:30 – 13:00 – Naturalny Qigong. Prowadzący: Krzysztof „KO” Operacz.

Te ćwiczenia kultywowania zdrowia, nazywane Yangsheng Zhuang, a również Zhan Zhuang Qigong (także: Jianshenzhuang, Naturalny Qigong, Tai Chi XXI wieku), rozwinięte przez twórcę Yiquan, mistrza Wang Xiangzhai (1885-1963) zdobywają sobie coraz większą popularność na całym świecie. W Chinach wykorzystywane są m.in. jako forma uzupełniającej terapii w niektórych szpitalach i sanatoriach. Wiele grup ćwiczy w parkach w różnych miastach Chin.

Bazę metody stanowią względnie statyczne pozycje oraz stosunkowo proste ruchy wykonywane powoli. Nacisk kładzie się na wykorzystanie pracy wyobraźni podczas ćwiczeń, zachowanie jedności pomiędzy świadomością i ruchem. Dzięki temu łatwo jest w krótkim czasie zrozumieć i opanować podstawowe zasady harmonii całościowego ruchu, by następnie móc te zasady wyrażać w ruchach coraz bardziej złożonych i coraz bardziej zmiennych, przechodząc stopniowo do swobodnej ekspresji, nazywanej Tańcem Zdrowia.

13:30 – 14:00 – Qigong Pięciu Zwierząt. Prowadzący: Jan Gliński

Qigong Pięciu Zwierząt jest zestawem pięciu ćwiczeń, imitujących ruchy wybranych dzikich zwierząt i ptaków, służących ułatwieniu przepływu qi (energii wewnętrznej) oraz ogólnemu wzmocnieniu ciała i psychiki. O ponad 2000 lat historii, jest uważany za najstarszy kompletny system qigongu praktykowany do dzisiaj. Jego fundamentem jest wiara, że naśladowanie zachowania dzikich zwierząt – oprócz walorów zdrowotnych – pogłębia związek człowieka z naturą, a tym samym prowadzi do samodoskonalenia i samorealizacji.

14:30 – 15:00 – Qigong Kija Taiji. Prowadzący: Jan Gliński

Kij jest jedną z najwcześniejszych broni używanych przez ludzkość, nic więc dziwnego, że również i w taiji ma on swoją formę, tak jak szabla czy miecz. Mniej znane są natomiast prozdrowotne ćwiczenia qigongu z kijem. Mają one przynajmniej dwa tysiące lat historii, o czym świadczą słynne ryciny odkryte w chińskim grobowcu Mawangdui z dynastii Han (206 BC – 220 AD). Współczesne Chińskie Stowarzyszenie Qigongu Zdrowia opracowało zestaw ćwiczeń z kijem nazwany Ćwiczeniami Zachowania Zdrowia Kija Taiji, którego fragmenty zostaną zaprezentowane w czasie wspólnych ćwiczeń (kije będą udostępnione chętnym)

 

Szczegóły

Data:
1 październik 2017
Godzina:
11:00 - 16:00
Koszt:
Free
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Miejsce wydarzenia