Qigong w MAiP
31 marzec 2025 @ 18:30 - 19:45
An event every week that begins at 18:30 on poniedziałek, repeating until 16 czerwiec 2025
Zapraszamy na cotygodniowe warsztaty qigongu do Muzeum Azji i Pacyfiku (Wwa, ul. Solec 24). Już w wrześniu rusza kolejna edycja spotkań z qigongiem Wudang.
Uczestnicy będą mieli możliwość albo poznania, albo pogłębienia praktyki tzw. Metody 15 Ćwiczeń Qigongu Wudang oraz szeregu ćwiczeń oddechowych, zarówno tych tradycyjnych, jak i będących rezultatem współczesnych badań naukowych.
Ponieważ popularnie określa się qigong jako „chińską gimnastykę”, początkujący powinni zdawać sobie sprawę, że – jak w każdym systemie wewnętrznych sztuk energetycznych – to nie typowa gimnastyka ciała, a odpowiedni oddech i koncentracja umysłu, są najważniejszymi elementami praktyki. I taki też charakter mają zawsze nasze warsztaty.
Każdy z warsztatów będzie zawierał zarówno powtórkę ćwiczeń, jak i wprowadzał nowe. O ile najlepiej jest uczestniczyć w całym cyklu, można również partycypować w pojedynczych warsztatach. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, w każdym przypadku obowiązują wcześniejsze zapisy. Link do formularza
Parę słów o Metodzie 15 Ćwiczeń Qigongu Wudang.
Góry Wudang w południowo-wschodnich Chinach, poprzez wieki praktyk osiadłych tam taoistycznych mnichów, stały się centrum neigong, czyli medytacyjno-duchowych ćwiczeń, będących fundamentem neijia, tzw. wewnętrznych sztuk walki: taijiquan, xingyiquan i baguazhang.
Jednym z systemów qigongu Wudang, praktykowanych poprzez stulecia w słynnym Klasztorze Purpurowej Chmury (Zi Xiao Gong) była tzw. Metoda 15 Ćwiczeń. Dopiero na początku XX wieku jego opat, Xu Beng Shan, zaczął nauczać jej poza klasztorem. System przekazywany był poprzez następne dwie generacje mistrzów, Bei Xi Rong i Sun Hai Yun. I to od nich, dr Yves Réquéna, francuski lekarz, specjalista akupunktury i założyciel w 1989 roku pierwszej w Europie szkoły qigongu: Instytutu Europejskiego Qigongu we Francji, nauczył się wspomnianej wyżej metody i zaczął ją propagować wśród swoich uczniów i pacjentów, dokumentując jej prozdrowotne efekty.
Już nie po raz pierwszy, korzystając z przekazu dr Réquéna, będziemy wspólnie ćwiczyli zarówno statyczne jak i ruchowe sekwencje qigongu Wudang. Mają one często symboliczne i obrazowe nazwy, np. „Cztery słonie wzmacniają energię Yin nerek”, „Żółw połyka energię Yang”, „Tygrys obala górę”, czy „Smok i tygrys spotykają się”.
Dotychczas w MAiP koncentrowaliśmy się na wybranych sekwencjach. Metody 15 Ćwiczeń. W trakcie tego cyklu zapoznamy się ze wszystkimi ćwiczeniami.