Warsztat wyjazdowy – Przestrzenie kobiecości | II edycja
lipiec 7 - lipiec 13
Kobiecość ma wiele aspektów i coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę. Kobiety intensywnie pracują i rozwijają się w wielu przestrzeniach życia. Stąd pomysł, aby poświęcić warsztat wyłącznie kobietom, ale poprzez różne aktywności i rożne sposoby wyrażania siebie.
Będziemy się budzić o świcie, aby rozpocząć dzień spacerem po łąkach i spokojną rozgrzewką z elementami Codziennego Rytuału Zdrowia.
Po śniadaniu poświęcimy się nauce qigongu „Promienny Lotos”. To piękna forma pracy z ciałem dedykowana kobietom. Opracowała ją Daisy Lee, łącząc elementy qigongu medycznego, automasażu, akupresury i leczących dźwięków jako formę samoleczenia. Qigong „Promienny Lotos” pomaga w uwalnianiu zablokowanych w ciele emocji i jest świetną profilaktyką antystresową. Wzmacnia układ immunologiczny i reguluje gospodarkę hormonalną. Podczas warsztatu nauczysz się odczuwać Qi. Poprzez automasaż poprawisz przepływ energii w meridianach wzmacniając i harmonizując cały organizm. Dowiesz się jak dobrze zarządzać własną energią, by mieć jej więcej na co dzień i cieszyć się życiem, ponieważ kiedy jesteśmy zrównoważone – fizycznie, psychicznie, emocjonalnie i duchowo – jesteśmy w stanie dostosować się do swojej naturalnej witalności i rytmów, aby leczyć i harmonizować się z większą łatwością.
Daisy Lee jest doświadczoną nauczycielką qigongu. Dzięki prawie 30-letniemu doświadczeniu i praktycznej wiedzy na temat samoleczenia, od lat wspiera i uczy ludzi na całym świecie, jak używać qigongu do radzenia sobie ze stresem oraz jak za jego pośrednictwem, odzyskiwać zdrowie. W 2020 roku została uhonorowana nagrodą przez Światowy Kongres Qigong, w uznaniu jej wpływu na poprawę zdrowia kobiet.
Po odświeżającej kawie lub herbacie, nakarmimy wojowniczy aspekt kobiecości ucząc się formy taiji z krótkim kijem. Taiji Yang Sheng Zhang to opracowany przez „Chińskie Stowarzyszenie Qigong dla Zdrowia”, zestaw ośmiu ćwiczeń z kijem, dla poprawy zdrowia, ogólnego dobrostanu oraz promowania długowieczności. Kieruje się zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, równoważąc yin i yang. Ćwiczenia są wyjątkowo wdzięczne, łatwe do nauki i możliwe do wykonywania w każdym momencie życia. Kij stanowi przedłużenie ciała i używany jest do automasażu wewnętrznych organów, stymulowania punktów akupresury, rozciągania mięśni i ścięgien, koordynacji oddechu oraz uspokajania umysłu. Praktyka Taiji Yang Sheng Zhang Qigong pomaga poprawić postawę i problemy z plecami, wzmacnia stawy oraz równoważy przepływ Qi w organizmie. Jest szczególnie polecana dla osób z dolegliwościami ramion, szyi i nadgarstków spowodowanymi przypadkowymi urazami, siedzącym trybem życia lub urazami wynikającymi z powtarzającego się obciążenia.
Po dłuższej obiadowej przerwie coś dla wyprostowanej sylwetki! Choć Gimnastyka Tradycyjna ma znacznie szerszy zakres oddziaływania na ciało kobiece, to jednak rzeczywiście dosyć szybko odczuwa się wewnętrzny imperatyw do wyprostowania. Jest to w pewnym sensie nowa forma treningu ciała i umysłu kobiet, ale jej źródłem są ruchy i pozycje porodowe, stosowane przez kobiety w różnych kulturach, na różnych kontynentach, na przełomie wieków. Ćwiczenia są tak skonstruowane, żeby rozciągać i wzmacniać mięśnie grzbietu i pośladków, czyli te części, które ogromnie cierpią przy siedzącym trybie funkcjonowania. Pomagają dbać o kręgosłup, jego zakresy i ogólną ruchomość. Wzmacniają stopy poprawiając naszą stabilność i równowagę. Aktywują meridiany mięśniowo-powięziowe, poprawiając ogólny dobrostan i przepływ energii w ciele.
Niezależnie w jakim okresie życia jesteśmy obecnie, nauczyłyśmy się wierzyć, że miesiączki bolą. I tu ważna informacja, to nie jest koniecznością. Bardzo często wiąże się to z chronicznym napięciem w obrębie naszej miednicy i jej ogólną ruchomością. W Gimnastyce Tradycyjnej duża część pracy koncentruje się właśnie na mięśniach dna miednicy. Poszczególne ćwiczenia ułożone są tak, aby zadbać o newralgiczne dla dobrostanu kobiety, obszary jej ciała, w każdym okresie życia. Wzmacniając uczą też odpuszczać, a to przecież jeden z kluczy do dobrego życia.
W każdej z nas drzemie Dzika Kobieta, ta nasza bardziej intuicyjna i magiczna część, która lubi piękno, dba o zdrowie korzystając z darów natury, kocha kwiaty albo uwielbia tańczyć! Dla tej części naszej natury mamy niespodziankę! Przez cały czas trwania warsztatu, podczas spacerów po okolicy, będziemy zbierały zioła, kwiaty, pióra i inne inspirujące artefakty, z których stworzymy osobistą „Księgę Mocy”. A pod koniec warsztatu, dla lepszego integrowania wszystkiego co będzie się działo, zatańczymy! Watro więc zabrać sukienki 🙂
W trakcie trwania warsztatu, jedno popołudnie będzie wolne. Można spędzić je w pobliskim Uniejowie, miasteczku o długiej, ciekawej historii, którego atrakcją są gorące kąpiele w Uniejowskich Termach.
Prowadzące: Katarzyna Kahuna Kieraś, Edyta Wypierowska