Jak ten czas szybko płynie… 7 czerwca 2020 roku odbyły się nasze pierwsze w historii Starego Stylu Yang Taiji egzaminy online, a 29 października 2021 już kolejne, tym razem na żywo i do tego w Warszawie!
Choć dla niektórych czas zamknięcia w domach się przedłużał, dla adeptów Fundacji Dantian był to intensywny czas przygotowań i nauki do spotkania z Mistrzem Ly Chuan Zheng oraz Marianne Plouvier w Polsce. Dla dodatkowej nutki ekscytacji, są to nauczyciele na poziomie czerwonym, a o poziomach i kolorach będzie poniżej w poście!
Mieliśmy więc w jednym miejscu trzech takiej klasy nauczycieli! Dwóch z Francji i jednego “naszego”. Przypomniano nam stare powiedzenie: “Taiji ma swój początek, ale nie ma końca.” Co należy rozumieć, że kiedy zaczynamy uczyć się formy, jest to nasz start na drodze taiji, zaś końca nie ma: uczymy się i rozwijamy dopóki sił nam starczy, czyli do późnej starości!
Idąc tym tropem, nasi najmłodsi stażem podeszli do pierwszego w życiu egzaminu z formy taiji, czyli formy ręcznej. Egzaminy są na różne stopnie zaawansowania, także form z bronią, zgodnie z wymogami Światowej Federacji Klasycznych Stylów Walki Yang Taiji.
Pierwszym podstawowym poziomem jest biały. Na tym etapie wymagane jest opanowanie całej długiej formy Yangjialaojia Taijiquan, składającej się z 83 sekwencji. Żółty jest poziomem średnio zaawansowanym, a niebieski jest już poziomem instruktorskim.
Na samym końcu czeka na nas kolor czerwony, ten egzamin przeprowadza sam Główny Mistrz szkoły, czyli obecnie Deng Shihai, mieszkający na Tajwanie. Do egzaminu na kolor czerwony można zostać jedynie zaproszonym. Dzieje się to wtedy, kiedy nie tylko mamy wystarczająco wysoki poziom techniki, ale również udokumentowane osiągnięcia w nauczaniu i upowszechnianiu Starego Stylu Yang. Między innymi trzeba wychować odpowiednią liczbę adeptów na poziomie niebieskim i żółtym. i tu jesteśmy bardzo dumni, że nasz nauczyciel i założyciel Fundacji Dantian, Jan Gliński, uzyskał poziom czerwony w 2017 roku, czyli jeszcze przed zorganizowanym przez nas w 2018 r. w Sulisławiu Pierwszym Europejskim Festiwalem Sztuk Walki Klasycznego Taiji.
Nasze ostatnie, intensywne warsztaty w Warszawie odbyły się w dniach 24 – 27 października. Jedno popołudnie było zarezerwowane na egzaminy: podeszło do nich pięciu naszych adeptów: Agnieszka Zelent-Kociankowska, Beata Łuczak i Daniel Niedzielak na poziom biały, a Edyta Wypierowska i Bogdan Kajkowski na poziom niebieski — instruktorski. Wszyscy zdali! A nie jest to tylko formalność: od założenia Fundacji Dantian w 2014 roku, jedynie 32 naszych adeptów taiji zdało pomyślnie takie egzaminy na Tajwanie, w Japonii, w Chinach, we Francji oraz w Polsce. Mieliśmy więc co celebrować w czasie uroczystej kolacji kończącej nasz staż 🙂
Trochę statystyk: od roku 2012, poziom biały osiągnęło 32 adeptów, część z nich “zdobyła” kolejne kolory — 18 poziom żółty, a z nich 8 – niebieski. Ćwiczyliśmy nawet podczas pandemii, nigdy nie zaprzestając. Oczywiście warto pamiętać, że ma w tym udział pierwsza uczennica Jan Glińskiego, a później instruktorka, Marzena Rostkowska, następnie Katarzyna Kieraś, a także Bogdan Kajkowski, nauczający początkujących adeptów w trakcie ostatnich wakacji. Dzięki Wam za wspólny sukces!
Z wielu naszych spotkań w trakcie ostatniej dekady, te z Mistrzami zapadły nam najbardziej w sercu. Podczas wspólnych treningów nie tylko wiele się uczymy, ale także czujemy dobitniej „ducha taiji”, tego, że każdy ruch osadzony jest w tradycji, mając swoje uzasadnienie i zastosowanie. To wszystko jest ważne i trudne na początku do uchwycenia, ale z czasem trafia głęboko do ciała, do świadomości i po prostu zmienia nasze życie na lepsze…
Te głębsze doznania pojawiają się dopiero po pewnym okresie regularnej praktyki, więc warto przebrnąć przez jej pierwsze etapy, kiedy to borykamy się z opanowaniem często złożonych ruchów, do których nie jesteśmy przyzwyczajeni w codziennym życiu, coraz bardziej pozbawionym “świadomego ruchu”. Warto więc wejść na drogę tej niezwykłej dyscypliny, jaką jest klasyczne taiji – dostarczy Wam ono dużo, dużo więcej, niż może się Wam wydawać na pierwszy rzut oka! Zapraszamy!