Drogi do rozluźnienia ciała

Już trzeci dzień warsztatów Metody Feldenkraisa, prowadzonych przez Jacka Paszkowskiego w Kikowie. Każdy kolejny świt rozpoczyna się dla mnie od ćwiczeń taiji, a dla Jacka od jego praktyki własnej. O świcie po domu spacerują też inni uczestniczy warsztatów. Pośród ćwiczących natknęłam się na joginów, którzy zakończyli już swoje poranne asany.

Oto notatka z sesji ćwiczeń u Jacka :

„Poruszać się wewnątrz ciała, wewnątrz szkieletu. Mikro ruchy powiększające przestrzeń wewnętrz ciała – czucia. Poszerzać przestrzeń, robić miejsce na więcej siebie. Rozkoszować się w każdym ruchu, ale też nie skąpić sobie tego ruchu, dać sobie pełen zakres. Ćwiczyć, poruszać się w relaksie, jak na granicy zasypiania. Zwiększyć przestrzeń w ciele, napompować się. Wniosek: zostały puszczone napięcia w ciele, zmieniona struktura, wzmożona koncentracja…”

Każda sesja rozpoczyna się od zdania: „Połóż się na plecach”, potem dzieją się już cuda. Dziś poszliśmy dalej, padło pytanie: którą rękę masz dłuższą, nogę… Sprawdź długość rąk, nóg i kręgosłupa. Porównaj długości rąk i nóg, co jest dłuższe?

Zapraszam na mini wywiad z uczestniczką warsztatów.

Serdecznie pozdrawiam, M.

 

https://www.youtube.com/watch?v=rWsScM-peBc&feature=youtu.be

Ps 1.  Jeśli istniałaby jedna droga rozluźnienia ciała, pewnie wszyscy by nią chadzali… Każda droga, którą obierzecie jest dobra.

Ps 2. Widok na Jacka podczas sesji metody Feldenkraisa

Ps. 3. Są tu ćwiczące koty, chyba relaks…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *