Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

QIFIT W DUCHU OLIMPIJSKIM – ONLINE

18 październik 2021 @ 19:00

|Powtarzające się Wydarzenie (Zobacz wszystkie)

An event every week that begins at 19:00 on poniedziałek, repeating until 13 grudzień 2021

Zapraszamy na cykl otwartych zajęć online Starożytne Ćwiczenia dla Każdego. Począwszy od 18 października, co poniedziałek o godzinie 19:00  na:

platformie internetowej QiFit  www.QiFit.pl,

Facebooku QiFit https://www.facebook.com/Platforma.Edukacyjna.QiFit

oraz kanale You Tube https://www.youtube.com/channel/UCTS0mlRM8eLhS0cIfsvPxPg

Pierwszy trening poświęcimy zostanie prozdrowotnym ćwiczeniom nawiązującym do sportów dawnego Egiptu. Lekkoatletyka i sprawność fizyczna odgrywały integralną rolę w życiu starożytnych Egipcjan w każdym wieku. Sport był częścią koronacji faraonów, obchodów zwycięstw wojskowych, ceremonii religijnych i festiwali. Na ścianach grobowców i świątyń znajduje się wiele ich przedstawień, ale żadne nie jest bardziej uderzające niż jeden z najstarszych dokumentów dotyczących sportu: wyjątkowy mural przedstawiający samego faraona, Dżosera, założyciela trzeciej dynastii prawie 5000 lat temu, uczestniczącego w programie biegowym święta Heb Sed, jako symbolu znaczenia sprawności fizycznej dla starożytnych Egipcjan. Nota bene, na zachód od słynnej, schodkowej piramidy Dżosera w Sakkarze od lat badania prowadzi Polsko-Egipska Misja Archeologiczna. Prowadzi Jan Gliński (Fundacja Dantian)

Zajęcia są częścią projektu QiFit w Olimpijskim Duchu – Starożytne Ćwiczenia dla Każdego, który realizuje Fundacja Dantian, pragnąc podnieść społeczną świadomość fundamentalnego znaczenia codziennego, właściwego ruchu w utrzymaniu zdrowia oraz w procesach rehabilitacyjnych, wraz z partnerami projektu: Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie oraz Parkiem Kultury w Powsinie przy współfinansowaniu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. https://www.qifit.pl/p/qifit-w-olimpijskim-duchu-starozytne-cwiczenia-dla-kazdego

Projekt został oparty o idee olimpijskie, które oddają charakter prowadzonych w nim zajęć. Idee te przedstawiają sport, który wychowuje, jednoczy, sprawia przyjemność, radość, buduje przyjaźnie oraz pokój między ludźmi i narodami. Obok motta „szybciej, wyżej, mocniej” występuje również kulturotwórcza i wychowawcza rola aktywności fizycznej mówiąca, że sport doskonali ludzi nie tylko w wymiarze cielesnym, ale także psychicznym, co stanowi nawiązanie do antycznego ideału człowieka pięknego fizycznie i wewnętrznie. Wyraża to drugie motto olimpijskie „Najważniejszą rzeczą w igrzyskach olimpijskich jest nie zwyciężyć, ale wziąć w nich udział, podobnie jak w życiu nie jest ważne triumfować, ale zmagać się z organizmem”. Taki właśnie charakter mają nasze starożytne ćwiczenia dla każdego, ukierunkowane nie tylko na rywalizację, cel lub wynik ruchu, ale także na świadome jego doświadczanie.

Szczegóły

Data:
18 październik 2021
Godzina:
19:00
Kategoria Wydarzenie:

Organizator