Pojedyńczy bicz – dan bian

Po poniedziałkowych zajęciach grupy początkującej taijiquan, od dziś już każdy adept na wszystkich historycznych zdjęciach może rozpoznać pozycję o tej właśnie nazwie. Jest to sztandarowa pozycja naszego stylu, szeroka, stabilna, a jednocześnie gotowa do szybkiej akcji, na dowód zdjęcia archiwalne nauczycieli trzech generacji, czyli obecnego Głównego Mistrza Deng Shihai w czasie jego pierwszej podróży do Francji w latach 90-tych, Mistrza Ly wraz z grupą zaawansowaną (wtedy początkującą :-)) w Miętnem, w 2014, podczas pierwszych egzaminów na poziom biały oraz naszego nauczyciela Jana Glińskiego.

Dla inspiracji fragment książki Mistrza Ly wyjaśniający nazwę pozycji:

„Sekwencja ta przedstawia woźnicę zaprzęgu ciągniętego przez trzy pary koni, który włada długim na trzy sążnie i dwie stopy biczem. Dzięki energii jego zamachu bicz może dosięgnąć zadów ostatniego rzędu koni ciągnących zaprzęg.”

Pojedyńczy bicz powtarza się w formie wielokrotnie, więc warto na tym ruchu skoncentrować się już na początku drogi taiji. Przypominamy, że najbliższe zajęcia w czwartek przy ul.Madalińskiego 22 o godz. 18:30.

Jan-Glinski

Master_Ly

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *