Ręce jak chmury, Głaskanie konia po szyi oraz Kopnięcie wierzchem stopy

Kolejny miesiąc nauki długiej formy taijiquan Starego Stylu Yang już za nami. Ostatnio poznane ruchy w lutym to m.in sekwencje należące do drugiej części formy czyli: Ręce jak chmury, Głaskanie konia po szyi oraz Kopnięcie wierzchem stopy – o nich poniżej z książki Mistrza Ly:

Ręce jak chmury

Ruchy dłoni i rąk przywodzą na myśl chmury poruszane podmuchem lekkiego wiatru. Tak jak chmury mogą przybierać dziesięć tysięcy form, ruchy te przeradzają się w pięć gestów : podniesienie ręki qi, przesunięcie xing, zasłonięcie yan, chwytanie cai, i złapanie-atak chao

Głaskanie konia po szyi 

« Głaskanie » oznacza wykonywany rękami gest skrętnego ujęcia głowy narowistemu koniowi, kiedy chce się go ujarzmić. Podobny jest do ruchu występującego w sekwencji « Zaniesienie tygrysa w góry ». 

Kopnięcie wierzchem stopy

W tej sekwencji ruchów, kończyny górne rozkładają się w szerokim geście i zamykają poprzez przedramiona. Jednocześnie kończyny dolne atakują przeciwnika kopnięciami. Wiadomo, że można zadać kopnięcie czubkiem stopy, piętą lub wierzchem. W tym przypadku pracuje się wierzch stopy, a kopnięcia wymierzona są w boki ciała przeciwnika.

Zapraszamy na czwartkowy trening dla grupy początkujęcej do Liceum (ul. Madalińskiego) będziemy dalej mierzyć się z zawiłościami formy, a czeka nas kolejne Omiatania kolan i to na obie strony 🙂

Rece-jak-Chumry-Mistrz-Deng

Glaskanie-grzywy-konia-Mistrz-Deng

Uderzenie-wierzchem-stopy-Mistrz-Deng

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *