Relacja z warsztatów w Porąbce!

Za nami warsztaty “Wibrujące organy” w Domu Przebudzeń w Porąbce. W trakcie warsztatów harmonizowaliśmy pracę organów wewnętrznych, rozumianych nie anatomicznie, a funkcjonalnie, zgodnie z Klasyczną Medycyną Chińską. Uwzględniając w jakich godzinach mają one swoją maksimum, a kiedy lepiej ich nie obciążać, ponieważ spada ich energetyczne zasilanie.
Każdego dnia do obiadu praktykowaliśmy qigong dedykowany poszczególnemu organowi wewnętrznemu i jego narządom stowarzyszonym. Zaczęliśmy od Serca o zakończyliśmy Potrójnym Ogrzewaczem. Zajęcia prowadził Jan Gliński, a w programie było:
 
  • Ba Duan Jin (Osiem Kawałków Brokatu),
  • Zhan Zhuang (Stojąc jak Drzewo),
  • Wu Qin Xi (Ćwiczenia Pięciu Zwierząt),
  • Liu Zi Jue (Sześć Leczących Dźwięków).
  • Automasaż i akupresura wybranych punktów i meridianów
Podczas popołudniowych zajęć we wtorek i czwartek z Marzeną Rostkowską praktykowaliśmy między innymi EFT Tapping, czyli prostą, ale skuteczną metodę pracy z ciałem, emocjami i umysłem oraz elementy formy wachlarza. Wakacje to doskonały moment, aby nauczyć się czegoś nowego np. ćwiczeń z bambusowymi wachlarzami do qigongu.
 
A popołudniowe zajęcia w środę i sobotę z qigongu kija były prowadzone przez Katarzynę Kieraś: kij to jedno z pierwszych narzędzi używanych przez ludzi. W tradycyjnej prozdrowotnej kulturze Chin, od dawna praktykuje się gimnastykę z kijem. Ruchy są miękkie, powolne i po nauczeniu się ich, łatwe do powtarzania. Odzwierciedlają koncepcję harmonii między yin i yang, człowiekiem i naturą a tym samym pomagają zachować zdrowie i dobre samopoczucie! Choć wyglądają dosyć niepozornie, mają szerokie działanie terapeutyczne. Poruszając ciałem w odpowiedni sposób, skręcając się, masując brzuch, pobudzamy narządy wewnętrzne oraz krążenie płynów ustrojowych. Trzymanie kija w dłoniach, stanowi niejako przedłużenie ciała i pozwala pogłębiać zakresy ruchu. Delikatne, ale zdefiniowane ruchy wzmacniają nadgarstki, kręgosłup, rozluźniają mięśnie i stawy. Stymulują też punkty akupresury, krążenie energii qi, oczyszczają kanały meridianów oraz równoważą yin i yang. Dodatkowo oddech wyrównuje się i spowalnia, głowa odpoczywa od natłoku myśli i w efekcie czujemy się odświeżeni i wyciszeni. Kiedy jeszcze grupa się zsynchronizuje, jak to miało miejsce na naszych zajęciach, efekt jest nie tylko terapeutyczny, ale i piękny!
 
Tydzień minął szybciej niż byśmy chcieli i wróciliśmy do domów pełni nowej, harmonijnej energii.
 
Dziękujemy za wspólny czas!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *