Samodzielna praktyka, czyli droga mistrzów

Podczas kolejnego spotkania w Domu Lekarza Seniora w Warszawie, po rozgrzewce i rozluźniającym automasażu, poświęciliśmy uwagę naszym kręgosłupom. Zdajemy sobie sprawę z zatrważających statystyk, coraz częściej też uświadamiamy sobie że główną przyczyną schorzeń kręgosłupa jest nasz siedzący styl życia. Kręgosłup to ruchoma oś naszego ciała, wokół której skupiają się wszystkie inne części kośćca. To też główna droga przepływu życiodajnej energii Qi. Teraz najważniejsze: kręgosłup uwielbia ruch!

Ku uciesze naszej jaspisowej kolumny, wykonywaliśmy wygięcia kręgosłupa w płaszczyznach przód-tył oraz na boki.

  • Gimnastykę odcinka szyjnego w dwóch płaszczyznach, przód-tył oraz prawy i lewy bok, przy życiu mentalnych punków odniesienia, na brodzie, na czubku nosa oraz punktu pomiędzy brwiami.
  • Szóste ćwiczenie z zestawu Ośmiu Kawałków Brokatu, „Dotykając stóp oburącz”, doskonałe na rozluźnienie odcinka lędźwiowego.
  • Zwijanie i rozwijanie całego kręgosłupa, kręg po kręgu, doskonałe, odświeżające ćwiczenie.
  • Ćwiczenie „żyrafy” z zestawu „Pięciu Zwierząt”, czyli Wu Qin Xi

Tyle teorii, poniżej filmik z zajęć w Muzeum Azji i Pacyfiku, dotyczący kręgosłupa właśnie.

Jednak to nie wszystko. Konkluzją tego spotkania jest inna myśl. Bez wątpienia walory zdrowotne zapewni nam regularna praktyka i choć wyśmienicie jest spotkać się i ćwiczyć z innymi, to nadchodzi moment, kiedy stajemy na tej ścieżce sami.

Obrazuje to cytat z książki Dariusza Lermera „Kung-fu Droga Mistrzów”

 „W kung-fu każda forma jest zapisem wiedzy przekazywanej przez wielkich mistrzów ich uczniom. Jednakże mistrz może odejść od was, wy możecie odejść od mistrza, ale nigdy nie odejdziecie od przyrody i ona nie odejdzie od was. Jeżeli chcecie ćwiczyć jak przed wiekami, to musicie skupić się w sobie i ćwiczyć sami, codziennie, bo tego kung-fu nie nauczy was nikt. Możecie nauczyć się go sami i tylko sami, tak samo jak jecie sami, śpicie sami i istniejecie sami. Nikt tego nie zrobi za was.”

Sami, nie znaczy samotni! 🙂 tę ścieżkę rozjaśnia wiedza i doświadczenie naszego bezpośredniego nauczyciela Jana i wszystkich wcześniejszych nauczycieli, dzięki którym możemy poznawać tajniki tradycyjnego Taiji Quan i Qigongu. Wystarczy powiedzieć TAK 🙂

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *