Usłyszeć swoje nerki !

Gdzie znajdują się w ciele ludzkim bulgoczące źródła? Jak oddychać nerkami? Jaki związek z nerkami mają zęby? Co łączy wypadanie włosów z pracą nerek? O tych i innych tajnikach życia dwunożnych sssaków dowiedzieliśmy się ćwicząc qigong w Muzeum Azji i Pacyfiku 🙂

Nerki oraz organ z nimi stowarzyszony, Pęcherz moczowy, to pracująca ekipa oczyszczająca naszą krew. I nie tylko… Na dobowym zegarze aktywności narządów, Pęcherz ma swoje najlepsze dwie godziny od 15:00 do 17:00, po czym do 19:00 ster przejmują Nerki. Co świetnie zbiegło się czasowo z naszymi warsztatami!

Emocje Nerek to strach i stres, ale i silna wola, kreatywność. To energetyczne centrum yin i yang, woda i ogień, organ o który powinniśmy szczególnie dbać właśnie teraz, w zimie. Dużo więcej po angielsku w poniższym linku:

http://www.itmonline.org/5organs/kidney.htm

A na dodatek jeszcze trochę mistycznej historii początku naszych narodzin: życie zaczyna się od punktu światła, który rozszerza się, stając się Nerkami, mózgiem i rdzeniem kręgowym….

Teraz krótki przewodnik (ściąga z zajęć) czyli jak i co masować oraz ćwiczyć aby mieć zdrowe Nerki:

Masaż obszaru Nerek – (i)masowanie luźnymi rękami i dłońmi w trakcie rotacji tułowia, jak w ćwiczeniach przygotowawczych.

(ii)Masujemy obszaru Mingmen (Wrota Życia)  i UB 23 (dwa symetrycznie położone punkty na meridianie Pęcherza moczowego), najlepiej skorelować z oddechem – przy wdechu napinamy brzuch i plecy na wysokości talii, zaciskamy zęby (zęby, ogólnie kości oraz szpik kostny, jak i uszy, związane są z energią Nerek), przy wydechu rozprowadzamy qi po całym organizmie.

(iii)Po potarciu dłoni i doprowadzeniu do nich qi, wraz w głębokim, wolnym wdechem, pocieramy wnętrzami dłoni plecy w obszarze Nerek od góry w dół aż do miednicy i kości krzyżowej, jednocześnie napinając i wypychając na zewnątrz obszar talii, jak balon, na wysokości lędźwi. Przy wydechu, rozluźniamy ciało i prowadzimy poziome dłonie ku górze.

Oddech/qigong Nerek – (i)odwrotny wdech zaokrąglając obszar lędźwiowy, wydech prostując

(ii)Inna sekwencja: lewa dłoń wierzchem z tyłu na prawej nerce, prawa zagarnia energię kolistym ruchem w dół przy wdechu, a przy wydechu przechodzi przed twarzą, obrócona do niej wierzchem. Jeśli możliwe, pochylamy się ku przodowi wraz z ruchem prawej ręki ku dołowi, imitując zagarnianie wody prawą dłonią; można to ćwiczenie robić w szerszym rozkroku, dodając rotację tułowia na boki, skorelowaną z pozostałymi ruchami i oddechem.

Qigong/masaż Nerek – nogi szerzej, ręce w górę, wyginamy się do tyłu, potem w dół do przodu, dłonie z tyłu kostek, podnosząc tułów dłonie szorują po tylnej stronie nóg do nerek, uderzamy w obszar nerek, opuszczając tułów zjeżdżamy dłońmi po tyle nóg i wracamy do pozycji pionowej po wewnętrznej stronie nóg. Korelacja ruchów z oddechem.

Automasaż nóg – w dół po wewnętrznej, do góry po tylnej i zewnętrznej  + obszar Nerek

Zhan Zhuang – druga pozycja (balon przed sobą); postawa Nerek (uniesione łokcie z tyłu po obu stronach tułowia, przedramiona i palce zwisają z energią; podnieść przedramiona, łokcie i dłonie jako jedną całość, po czym opuścić całą strukturę do tyłu i ku dołowi tak, aby znalazła się z tyłu za płaszczyzną środka tułowia, ale również tak, aby klatka piersiowa nie wyginała się do przodu)

Ba Duan Jin – czwarta pozycja (spoglądać do tylu jak mądra sowa), szósta pozycja (dotkniecie stop oburącz), ósma pozycja (potrząsanie ciałem)

Wu Qin Xi – żyrafa

Liu Zi Jue – Czu-u-u-u-u-u-u; kolor niebieski, zorzy, czarny; pozycja na stojąco: stopy razem, obniżyć się, zginając kolana i obejmując je splecionymi palcami, wdech, wydech z bezdźwięcznym czuuuuu (usta, jak zdmuchując świecę), dociskając brzuch do kręgosłupa, prostujemy się kładąc wnętrza dłoni za nerkami, opuszczamy ręce z dłońmi skierowanymi lekko na zewnątrz, do tyłu i na boki, wdychając ozdrawiającą, błękitną energię i uśmiechając się do Nerek.

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek na Nowy Rok Chiński, zaczynamy o 18:00 w MAiP!

Nerki-qigong Nerki-qigong_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *