Sztuka zaprasza nas do zanurzenia się w jej formach, kolorach i strukturach. Zbliżamy się do niej poprzez kontemplację i doświadczanie. Podobne zagłębiamy się w świadomy ruch – qigong, odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą Fundacja Dantian wraz z Muzeum Narodowym w Warszawie zaprasza na cykl otwartych zajęć “Wakacje z Qigongiem – Prozdrowotne ćwiczenia dla każdego”
Czym jest qigong?
Qigong (wymawiane czi gong) to starożytna forma ćwiczeń, która łączy umysł i ciało. Składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania.
Słowo „qigong” pochodzi od chińskich słów „qi”, które odnoszą się do energii znajdującej się we wszystkim (uniwersalnej siły życiowej) i „gong”, co oznacza nabytą umiejętność. Dlatego qigong tłumaczy się jako „pracę z energią i rozwijanie umiejętności”. Jako praktyka, qigong działa poprzez gromadzenie i wykorzystywanie tej energii w celu zwiększenia własnego wpływu na zdrowie, dobre samopoczucie i witalność.
Jakie są korzyści z praktyki?
Qigong stał się ostatnio bardzo popularny na całym świecie ze względu na wiele korzyści zdrowotnych. Najczęściej wskazuje się poczucie spokoju i wyciszenia, ulgi w bólach oraz zwiększoną energię i witalność. Poruszanie się wraz z równomiernym oddychaniem pomaga w krążeniu krwi i masowaniu narządów wewnętrznych, wspomagając funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego. To, co sprawia, że Qigong jest wyjątkowy, to to, że jest inny dla każdego i każdemu może przynieść coś innego, w zależności od tego, w jakim celu go wykorzystuje lub czego szuka. Jako ćwiczenie, które dostosowuje świadomość i uwagę do ruchu, Qigong ma więc nieskończone korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne.
Jak możemy wykorzystać ćwiczenia Qigong?
- Więcej relaksu, mniej stresu
Wewnętrzny charakter ćwiczeń qigong ma ogromny wpływ na uspokojenie umysłu. Zmniejszenie stresu i relaksacyjny charakter ćwiczeń prowadzi do poprawy snu, łagodzi bóle szyi i ramion oraz obniża ciśnienie krwi. Pomaga również łagodzić depresję i lęki. Zwiększony relaks i sen skutkują wzrostem energii, pomagając w walce ze zmęczeniem i wypaleniem. Zmniejsza się niepokój i zwiększa pewność siebie.
W codziennym życiu spotykamy się z różnymi scenariuszami, które mogą powodować stres. Cotygodniowa forma zajęć na Dziedzińcu Lorentza to świetna okazja, aby przyjść i zadbać o wyciszenie. To niesamowite, co może zrobić zaledwie godzina ćwiczeń!
- Sprawność fizyczna
Charakterystyczne dla qigong przeciwieństwa: umiarkowany – wysiłek i aktywna -relaksacja budują mocne fundamenty fizyczne. Powtarzanie prostych pozycji i ruchów to dobry sposób na wzmocnienie mięśni, a unikalne wykorzystanie pozycji statycznych pomaga również w wzmacnianiu mięśni strukturalnych, równowagi i elastyczności.
Jest to metoda na stanie się artystą własnego ruchu, odkrycie namacalnej i inspirującej głębi ludzkiej potrzeby ruchu.
- Żyć bardziej
Qigong jako forma świadomego ruchu wspomaga naszą wewnętrzną wrażliwość, pomaga bardziej otworzyć umysł i serce na świat, wspomagając procesy doświadczania, co wydaje się idealnym dopełnieniem, łącząc trening na Dziedzińcu Lorentza ze zwiedzaniem wystaw i kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
Gdzie będziemy ćwiczyć?
Qigong można ćwiczyć praktycznie w dowolnym miejscu: we własnym salonie, na zewnątrz czy w parku. Ważne jest, aby czuć się komfortowo w ruchu i przebywać w środowisku, w którym można się skoncentrować. Nasze zajęcia odbywać będą się na Dziedzińcu Lorentza w Muzeum Narodowym w Warszawie, w cichej i zielonej enklawie w sercu miasta. Tuż obok jest kawiarnia i toaleta. W razie intensywnego deszczu zajęcia zostaną odwołane.
Kiedy zaczynamy?
Zajęcia odbywać będą się w każdą środę od 06 lipca do 31 sierpnia br.
Jak długo trwa trening?
Każde spotkanie trwać będzie jedną godzinę między 10:30 a 11:30. Zalecamy powtarzanie ćwiczeń samemu podczas tygodnia, w celu wyrobienie nawyku i odczucia większych korzyści.
Czy każdy może wziąć udział w zajęciach?
Zajęcia są otwarte i ogólnodostępne dla wszystkich. Qigong to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku i stopniu sprawności, jednak zalecamy indywidualne dostosowanie ćwiczeń, do własnych ograniczeń zdrowotnych. W zależności od potrzeb można nawet zdecydować się usiąść do ćwiczeń — qigong jest wysoce modyfikowalnym, elastycznym ćwiczeniem.
Co należy zabrać?
Ważne jest, aby nasz strój nie krępował ruchu, ponadto nic więcej nie potrzebujemy, żadnego specjalnego sprzętu, tylko My i nasz oddech.
Zapraszamy