Wysłać tygrysa na jego górę – i to natychmiast :-)

Noworoczna edycja lekcji taiji quan grupy początkującej w Muzeum Azji i Pacyfiku przyniosła kolejne ruchy, które poznaliśmy po raz pierwszy, czyli Krzyżowanie przedramion, o których Mistrz Ly pisze następująco :

„Nazwa odnosi się do gestu krzyżowania przedramion przed klatką piersiową, mniej więcej na wysokości barków, trochę powyżej punktu witalnego tanzhong, 膻中. Kąt otwarcia pach jest większy niż zazwyczaj i wynosi 60°. Podwójny potencjał ekspansywny rąk peng przywołuje zarazem siłę i łagodność. Postawa ta zawiera jednocześnie obronę i atak. Obrona dotyczy trzech obszarów: brzucha, klatki piersiowej i ramion oraz twarzy”.

Zaniesienie tygrysa w góry – który dwukrotnie powtarza się w formie, w pierwszej i w trzeciej części, a oto o nim wzmianka :

„Gdyby wyobrazić sobie czynność „obejmowania” głowy tygrysa, to sekwencja ta wyraża niezbędną przy tej okazji zdolność uchwycenia odpowiedniego momentu, zanim przeciwnik zdąży zareagować. Chodzi więc o to, aby w obliczu niebezpieczeństwa móc « wysłać tygrysa na jego górę ». Czynność obejmowania składa się z trzech następujących po sobie ruchów pierwszego : do przodu – « popychając górę », drugiego z rotacją tułowia i trzeciego do tyłu, wyrażając potencjał przyciągający lu, 捋”.

Pięść pod łokciem – którą mamy tylko raz w formie i to w pierwszej części! – a pisze o niej Mistrz Ly następująco :

„Nazwa ta odnosi się do istniejącej w tej sekwencji możliwości wyciągnięcia prawej pięści ku przeciwnikowi, który, cofając się, próbuje się uwolnić z uchwytu. Pięść nie znajduje się dokładnie pod łokciem drugiej ręki, ale pod płaszczyzną poziomą przebiegającą przez jej łokieć”.

Mamy nadzieję, że skala trudności jest motywująca do dalszej skrupulatnej praktyki!

Czekamy na Was, grupo zaawansowana, dziś o 18:30 , przy Madalińskiego 22, a co do grupy początkującej – widzimy się też tam, jak zwykle w czwartek!

Mistrz-Deng-ShihaiMistrz-Deng-Shihai_2 Mistrz-Deng-Shihai_3

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *