Cofanie się i odpychanie… Ognistej Małpy Yang

Choć do Chińskiego Nowego Roku zostało jeszcze trochę czasu, czwartkowe przedpołudnie w Domu Lekarza Seniora i poniedziałkowy wieczór w Muzeum Azji i Pacyfiku, spędziliśmy przygotowując się na nadejście roku Czerwonej Małpy, Ognistej Małpy Yang!

Zapowiada się rok pełen aktywności, niespodzianek i zrywów, ponieważ małpa symbolizuje w chińskim zodiaku nieokiełznaną ciekawość świata oraz kreatywną energię!

W Domu Lekarza Seniora sięgnęliśmy do niektórych już znanych ćwiczeń WU QIN XI, ­czyli zestawu ĆWICZEŃ PIĘCIU ZWIERZĄT. Wśród owych pięciu jest oczywiście ta jedna – małpa!, która ćwiczona regularnie rozwija giętkość, szybkość i elastyczność, ma korzystny wpływ na serce i jelito cienkie. Dla przypomnienia filmik:

Do naszego repertuaru dodaliśmy Małpę Zrywającą Owoce – która świetnie sprzyja rozluźnieniu i uelastycznieniu nadgarstków. „Małpę z Owocami” – póki co, poznały ją tylko Seniorki – reszta adeptów zapozna się z tymi ćwiczeniami podczas imprezy z okazji Chińskiego Nowego Roku w MAiP 8-ego lutego – będziemy jeszcze o tym informować. Pokusimy się również o Praktykę Zadowolonej Małpy, czyli rytmiczne oklepywanie klatki piersiowej. Dobroczynne wibracje przenikające głęboko do oskrzeli i płuc!

Wracając z małpiej wędrówki, skacząc z tematu na temat, w poniedziałek nasza początkująca grupa taijiquan zakończyła oficjalnie  etap opanowywania pierwszej części długiej formy – jednej z czterech. Jednocześnie doświadczyła Cofania się i odpychania małpy, a to już nie lada wyczyn!

Teraz już tradycyjnie, dla wtajemniczenych, fragment z książki Mistrza Ly:

Chińskie wyrażenie nian hou, tłumaczone jako « odepchnięcie małpy » (…) oznaczające zaciśnięcie palców na szyi przeciwnika. Zamiana chińska tej nazwy na (…)آ‭ umożliwia zmniejszenie jednoznacznych skojarzeń z walką, przywodząc na myśl raczej łagodną metaforę związaną z tym ruchem.

A bardziej na wesoło i mniej poważnie, mamy nadzieję, że małpie igraszki i figle czekają nas wszystkich na każdych zajęciach!

Taiji_Maip_2 Dom-Lekarza-Seniora Taiji_Maip

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *