Biały wąż wysuwa język – cdn. historii ruchów Taijiquan + zmiany w kalendarzu treningów !

Grupa początkująca rozpoczęła już ostatni etap na prostej do celu, jakim jest opanowanie całej długiej formy Starego Stylu Yang. Dziś w kolejnym odcinku naszej historii ruchów przytaczamy z książki Mistrza Ly: Biały wąż wysuwa język, Proste zamiatanie lotosu oraz Uderzenie pięścią w kierunku podbrzusza przeciwnika, wszystkie ruchy o których dziś mowa, są wyjątkami i występują jedynie w czwartej części.

Biały wąż wysuwa język

Biały wąż, dzięki swojej żywotności i zwinności, jest w stanie wspiąć się po kiju, który chce go uderzyć, żeby zaatakować agresora. Dłoń w tej sekwencji jest jak język węża – usiłuje dosięgnąć wrażliwej części ciała przeciwnika, jaką jest gardło. « Ręka lub dłoń, która przebija » w sekwencji « Głaskanie konia po szyi » pełni tę samą funkcję jak w tej sekwencji.

Proste zamiatanie lotosu 

Pierwotnie ideogram słowa « lian » był zapisywany w następujący sposób : 鐮, co oznaczało również « sierp ». Jednak przez wzgląd na obyczajność termin ten został zastąpiony homonimem 蓮 o bardziej dobrotliwym wydźwięku, oznaczającym « lotos ». Zamiatanie nogą wykonywane przy dużym otwarciu pachwiny przywodzi na myśl sierp ścinający trawę.

Uderzenie pięścią w kierunku podbrzusza przeciwnika 

Jest to odmiana sekwencji « Uderzenie pięścią ku dołowi ».

Przypominamy, że – ze względu na okres maturalny w liceach – zajęcia grupy początkującej i zaawansowanej prowadzone będą  w Liceum przy ul. Madalińskiego 22 jedynie do końca kwietnia. Zaś w pierwszy tydzień maja, do środy włącznie, nie będzie treningów – majówka!

W okresie  od 10 maja do 28 czerwca, wtorkowe zajęcia grupy zaawansowanej są przeniesione do Szkoły Podstawowej numer 69, na Wiktorską 73, z tym, że zaczną się o kwadrans wcześniej, tzn. o 18:15 tak, abyśmy skończyli o 19:45 (szkoła zamykana jest o 20:00).

Ponieważ nie było możliwości zapewnienia sali poza wtorkiem, od drugiego tygodnia maja do końca czerwca, zajęcia dla obu grup – początkującej, która już zbliża się do końca nauki formy, oraz zaawansowanej – odbędą się w czwartki, począwszy od 05 maja, w godzinach 18:30 – 20:00, na świeżym powietrzu, w Łazienkach Królewskich: w suchą pogodę przed Starą Kordegardą, a w razie opadów w Pawilonie Chińskim – będziemy wspólnie doskonalili długą formę !

W czerwcu powiadomimy o wspólnych treningach w okresie letnim – podobnie jak w poprzednich latach będziemy ćwiczyli w Łazienkach i w Skaryszaku, a może i gdzie indziej 🙂

Przy okazji przypominamy, że między 26 a 28 sierpnia, organizujemy w Warszawie całodniowe warsztaty z mistrzem Ly. Dla chętnych i gotowych, mistrz Ly przeprowadzi też egzaminy na poziom biały i żółty. Więcej szczegółów do końca maja.

 

Mistrz-Deng-Shihai Mistrz-Deng-Shihai_2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *