Ćwiczenie ducha + malowanie przyprawami = eksperymenty w obszarze Chi

Spontaniczny Qigong (Zi Fa Gong, czyli „samo-emitujący qigong” lub Zi Ran Qigong, czyli „ qigong naturalnego przepływu”) rozpoczął nasz poniedziałkowy warsztat w Muzeum Azji i Pacyfiku. Dla wtajemniczenia kilka słów o Spontanicznym Qigongu, który jest rodzajem „uzdrawiającego tańca”, pozwalającego praktykującemu na podążanie za naturalnym ruchem ciała ujawniającym się spontanicznie w danym momencie. W pewnym sensie Zi Fa Gong jest źródłem wszystkich stylów qigongu, najbardziej pierwotnym qigongiem, jaki zaistniał w historii ludzkości.

Zi Fa Gong ma swoje korzenie w chińskiej prehistorii, ale w innych  starych kulturach wytworzyły się bardzo podobne praktyki. W zasadzie wszystkie  dawne rytualne tańce, pozwalające wejść w kontakt z wyższymi stanami świadomości, zrodziły się z  szamanistycznych „tańców”.  Wiele z nich przetrwało do dzisiaj w różnych formach, takich jak indonezyjski latihan kejiwaan („ćwiczenie ducha”), wirujące tańce derwiszów Sufi, japońskie akuma-barai („egzorcyzm demonów”) czy spontaniczne ruchy w Kriya Yoga, wywołane obudzeniem Kundalini.

W przyszłości  zorganizujemy warsztaty dedykowane w całości  Zi Fa Gong, ale już teraz wykorzystaliśmy podstawy tej praktyki, aby w pół godziny wprowadzić się w stan rozluźnienia i „podłączenia” do drzemiącej w nas kreatywnej energii, co następnie wykorzystaliśmy do tworzenia obrazów z kurkumy, mielonej papryki, spiruliny i rozpuszczalnej kawy.

Przypominamy, że nie będzie warsztatów 2 maja  – majówka!

Qigong-sztuki_6 Qigong-sztuki_5 Qigong-sztuki_4 Qigong-sztuki_3 Qigong-sztuki_2

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *