Spontaniczny Qigong (Zi Fa Gong, czyli „samo-emitujący qigong” lub Zi Ran Qigong, czyli „ qigong naturalnego przepływu”) rozpoczął nasz poniedziałkowy warsztat w Muzeum Azji i Pacyfiku. Dla wtajemniczenia kilka słów o Spontanicznym Qigongu, który jest rodzajem „uzdrawiającego tańca”, pozwalającego praktykującemu na podążanie za naturalnym ruchem ciała ujawniającym się spontanicznie w danym momencie. W pewnym sensie Zi Fa Gong jest źródłem wszystkich stylów qigongu, najbardziej pierwotnym qigongiem, jaki zaistniał w historii ludzkości.
Zi Fa Gong ma swoje korzenie w chińskiej prehistorii, ale w innych starych kulturach wytworzyły się bardzo podobne praktyki. W zasadzie wszystkie dawne rytualne tańce, pozwalające wejść w kontakt z wyższymi stanami świadomości, zrodziły się z szamanistycznych „tańców”. Wiele z nich przetrwało do dzisiaj w różnych formach, takich jak indonezyjski latihan kejiwaan („ćwiczenie ducha”), wirujące tańce derwiszów Sufi, japońskie akuma-barai („egzorcyzm demonów”) czy spontaniczne ruchy w Kriya Yoga, wywołane obudzeniem Kundalini.
W przyszłości zorganizujemy warsztaty dedykowane w całości Zi Fa Gong, ale już teraz wykorzystaliśmy podstawy tej praktyki, aby w pół godziny wprowadzić się w stan rozluźnienia i „podłączenia” do drzemiącej w nas kreatywnej energii, co następnie wykorzystaliśmy do tworzenia obrazów z kurkumy, mielonej papryki, spiruliny i rozpuszczalnej kawy.
Przypominamy, że nie będzie warsztatów 2 maja – majówka!