CZAS DLA SIEBIE W PRZEDŚWIĄTECZNYM CHAOSIE | oddech z energią świadomego ruchu

ZIMA TO DŁUŻSZE I SPOKOJNIEJSZE CHWILE, W KTÓRYCH MOŻESZ CIESZYĆ SIĘ PRZYNALEŻNOŚCIĄ DO SIEBIE.

TWOJA GODZINA DLA CIEBIE | coniedzielne marsze w Łazienkach Królewskich, godz. 10.00

Przed nami ostatni miesiąc tego roku. Pełen aktywności i zabiegania na początku, aby pod koniec zatrzymać się, zasiąść przy świątecznym stole, po to, by rozkoszować się pysznościami. Nie brzmi to jednak zbyt harmonijnie, ale to wyjątkowy czas. Rozwiązaniem może być wprowadzenie bądź utrzymanie własnego rytmu dnia, rytmu aktywności fizycznej, jak na przykład coniedzielne spacery alejkami Łazienek Królewskich. To nie tylko godzina na powietrzu, wśród potężnych drzew. To godzina świadomego chodzenia, sprzyjającego zachowaniu wspierającego zdrowie środowiska w naszym ciele, w którym znacznie rzadziej dochodzi do rozwoju czynników chorobotwórczych. W konsekwencji lepsza odporność fizyczna i mentalny odpoczynek. Marsze zapoczątkowaliśmy ponad półtora roku temu i zyskały sobie grupę odbiorców, którym niestraszna pogoda. Odważnie stawiają się każdej niedzieli przed Starą Kordegardą, aby wspólnie spacerować. Tych, którzy pierwszy raz słyszą o marszach zdrowotnych, odsyłamy do wpisów na naszym blogu – marsz afgański oraz do prezentacji na kanale You Tube. W trakcie przerwy świątecznej zapraszamy do sprawdzania grafiku naszych działań, w kalendarzu na stronie Fundacji Dantian. Do tego czasu, spotykamy się przed Starą Kordegardą, o godz. 10.00. Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejsze zapisanie się poprzez formularz.

WARSZTATY ARTYSTYCZNO-RUCHOWE W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE | Al. Jerozolimskie 3 | 7.12.2023 godz. 11.00

Idąc tropem projektowania graficznego, w grudniu, podczas ostatnich w tym roku zajęć w Muzeum Narodowym, dowiesz się jak zaprojektować i wykonać w terakocie, własną, płaskorzeźbioną plakietę z uproszczonym znakiem. Inspiracją będą wizerunki zwierząt znajdujące się w muzealnych galeriach. Zajęcia wzbogacą elementy qigongu Wu Qin Xi, czyli „Ćwiczenia pięciu Zwierząt” o ponad 2000-letniej historii. Naśladowanie dzikich zwierząt poza walorami zdrowotnymi, pogłębia nasz kontakt z przyrodą i tym samym prowadzi do lepszej samorealizacji. Zatem może się bardzo przydać na najbliższym spotkaniu. Prowadząca – Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i Ruch to jej pasja, której daje uwagę i czas, którą zamienia na obrazy, książki, zajęcia ruchowe i filmy.

Bilety w cenie 15 zł, można nabyć w kasie MNM na dwa dni przed wydarzeniem, od godz. 10.00. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej koło restauracji, poziom -1. Więcej informacji.

ENERGIA ŚWIADOMEGO ODDECHU | trwa cykl spotkań w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 | poniedziałki 18.30

Zapraszamy na kolejne spotkania oddechowych warsztatów do Muzeum Azji i Pacyfiku. „Oddychać to żyć, ale dobrze oddychać, to żyć dobrze” – mówi stare powiedzenie taoistów, a my najczęściej nie zwracamy uwagi na to, jak oddychamy, dopóki nie pojawią się zadyszka, astma, palpitacje serca, nadciśnienie, nadmierna emocjonalność. Techniki oddechowe to bezpłatne narzędzia, które możesz mieć tuż przy sobie, w każdej chwili. Naucz się z nich korzystać, dziel się z nimi ze swoimi bliskimi. Oddech jest jedyną z ważnych funkcji fizjologicznych, którą możemy świadomie kontrolować, a o tym, jak oddychać prawidłowo mówią nam techniki oddechowe sprawdzone od tysięcy lat, jak jogiczna pranayama czy taoistyczny daoyin, który był prekursorem obecnego qigongu. Oddech jest potężnym narzędziem do zachowania bądź przywrócenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Jest mistycznym kluczem do drzwi łączących naszą świadomość z podświadomością oraz wyższymi stanami świadomości. Warsztaty pozwolą zapoznać się i przećwiczyć sprawdzone i bezpieczne techniki oddechowe, ukierunkowane nie tylko na terapię, ale i np. na potrzeby sportu wyczynowego czy służb specjalnych. Każdy warsztat stanowi odrębną całość, ale uczestnictwo w całym cyklu pozwoli na powtarzanie przerobionego wcześniej materiału. Zalecany luźny strój, niekrępujący ruchów i oddechu brzusznego. Zapraszamy. Zainteresowane osoby prosimy zapisanie się przez formularz.

PROPOZYCJA NA ZIMOWE WIECZORY | zapraszamy do naszego internetowego sklepu

Szukasz prezentu dla siebie albo bliskiej osoby? A może lubisz zimowe wieczory z dobrą książką? Chwila na autoreklamę! Od kilku miesięcy nasz internetowy sklep rośnie o nowe tytuły, a stoi za tym człowiek pełen pasji i ciekawości! Wybiera i sprowadza dla was fachową literaturę. Znajdziecie tam dużo wartościowych informacji. O różnych stylach taiji oraz pokrewnych sztukach walki. O sposobach dbania o zdrowie fizyczne, mentalne, a i dla ducha też się coś znajdzie! Na grudniowe wieczory mamy dla was filozoficzne rozważania wieloletniego praktyka taiji i taoisty, Antoine LY – Hanxuzi, nauczyciela siódmej generacji Starego Stylu Yang Taiji, nad wielowymiarowością wewnętrznej sztuki walki, jaką jest taijquan. 

Fragment rozdziału „Taijiquan, boks filozoficzny” Taijiquan jest zarazem sztuką o zdrowiu psychicznym i fizycznym, sztuką życia według filozofii taoistycznej oraz sztuką walki. Praktykowanie tej sztuki zakłada rozwój zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny. (…) W sferze zewnętrznej wzmacnia się ścięgna, kości i skórę, w sferze wewnętrznej wzmacnia się jing, qi, shen (esencję, oddech i ducha).

Zapraszamy na zajęcia i do sklepu internetowego na naszej stronie.

.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *