WYJĄTKOWO CIEPŁA JESIEŃ | spędzaj każdą możliwa chwilę w przyrodzie

 

SPACER WŚRÓD PRZYRODY JEST JAK ORZEŹWIAJĄCY DESZCZ DLA DUSZY.

 

SPACERUJĄC ALEJKAMI ŁAZIENEK KRÓLEWSKICH ĆWICZYMY NOWE ŚCIEŻKI NEURONALNE | coniedzielne marsze, godz. 10.00

Weszliśmy już w czas jesienno-ziomowy obiema stopami. Przed nami najkrótsze dni i niewiele słońca. To niestety nie Sycylia, gdzie około 300 dni w roku świeci słońce, ale i w naszej szerokości geograficznej możemy czerpać z kontaktu z naturą. Trzeba tylko nieco lepszej organizacji i optymalnych ubrań. Niech to będzie powolny spacer albo ćwiczenia oddechowe. Może to być wspólny marsz w Łazienkach Królewskich albo trening taiji. Czasem w słońcu, czasem pod pochmurnym niebem, ale ważne, aby pooddychać, odświeżyć głowę, zaczerpnąć witaminy D i świadomie się poruszać. My niezmiennie zapraszamy na coniedzielne marsze zdrowotne oraz wspólne, weekendowe treningi taiji. Obie aktywności otwarte są dla wszystkich. Mają charakter profilaktyczny i edukacyjny. Marsze zyskały sobie grupę odbiorców, którym niestraszna pogoda i stawiają się każdej niedzieli przed Starą Kordegardą, aby wspólnie spacerować. Tych, którzy ciekawi są na czym sekret tego specyficznego sposobu spacerowania polega, odsyłamy do wpisów na naszym blogu – marsz afgański oraz do prezentacji na kanale You Tube.

Spotykamy się przed Starą Kordegardą, o godz. 10.00. Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejsze zapisanie się poprzez formularz

 

III OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL ENERGII ŚWIADOMEGO RUCHU ZA NAMI | zapis wszystkich warsztatów dostępny online

III Ogólnopolski Festiwal Energii Świadomego Ruchu już za nami. Wspaniale było gościć tak wielu ciekawych instruktorów i nauczycieli ale, przede wszystkim poszukujących sposobów na zdrowie adeptów sztuk pracy z ciałem. Daje nam to feedback, że warto to robić! Warto dzielić się wiedzą i doświadczeniem. Warto spotykać się po to, by wymieniać spostrzeżenia i informacje. Warto też szerzyć wiedzę o tym, jak lepiej żyć, znajdując dla siebie aktywność optymalną. Dziękujemy Wam za zaangażowanie i liczny udział. Szybko minęły te dwa dni wypełnione warsztatami, prelekcjami i pokazami. Ziarna zostały zasiane! Pielęgnujmy je regularną praktyką. Tymczasem pełen zapis całego festiwalu, tutaj. Sobota i niedziela 

 

WARSZTATY ARTYSTYCZNO-RUCHOWE W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE | Al. Jerozolimskie 3 | 23.11.2023 godz. 11.00

Czy piszesz jeszcze listy albo wysyłasz pocztówki? Masz w domu ozdobne koperty, kartoniki i papeterię. Wysłanie listu tradycyjną pocztą, spacer po znaczek, potem do skrzynki, kto znajduje na to czas? A jednak jest w tym urok i wspomnienie czasu, kiedy wszystko działo się wolniej, spokojniej i z większą uwagą. Papeteria to niemal zapomniana sztuka zdobienia listów. Historia pięknego pisma, eleganckiego papieru i zdobień to przygoda ze sztuką, którą warto pielęgnować!  Jeśli masz ochotę zaprojektować własną papeterię, to te warsztaty są dla ciebie. Może wyślesz choć jeden papierowy list do kogoś bliskiego na nadchodzące święta 🙂

Prowadząca – Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i Ruch to jej pasja, której daje uwagę i czas, którą zamienia na obrazy, książki, zajęcia ruchowe i filmy.

Bilety w cenie 15 zł, można nabyć w kasie MNM na dwa dni przed wydarzeniem, od godz. 10.00. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej koło restauracji, poziom -1.

Więcej informacji

 

ENERGIA ŚWIADOMEGO ODDECHU | cykl pięciu spotkań w Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 | poniedziałki 18.30

W Muzeum Azji i Pacyfiku trwają „Jesienne spotkania z Qigongiem”. W ramach tych warsztatów zapraszamy na cykl pięciu spotkań poświęconych prawidłowemu oddechowi. „Oddychać to żyć, zaś dobrze oddychać, to żyć dobrze” – mówi stare powiedzenie taoistów. Od chwili urodzenia do wydania ostatniego tchnienia, nasze ciało oddycha, samo wie, jak to robić, aby przetrwać. Najczęściej nie zwracamy uwagi, jak oddychamy, dopóki nie pojawią się zadyszka, astma, palpitacje serca, nadciśnienie, nadmierna emocjonalność. Sięgając po różne środki, które zwykle łagodzą jedynie symptomy, nie rozwiązujemy problemu, ponieważ bardzo często prawdziwym źródłem jest nasz nieprawidłowy sposób oddychania. Co to oznacza? Chodzi o to że oddychamy szczytami płuc, przez usta, za płytko, za szybko, zbyt nieregularnie. Osiągnęło to dzisiaj stan prawdziwej epidemii. Ocenia się, że dotyczy to przynajmniej 90 % populacji krajów uprzemysłowionych i jest istotną przyczyną większości tzw. chorób cywilizacyjnych. Oddech jest jedyną z ważnych funkcji fizjologicznych, którą możemy świadomie kontrolować. O tym, jak oddychać prawidłowo mówią nam techniki oddechowe sprawdzone od tysięcy lat, jak jogiczna pranayama czy taoistyczny daoyin, który był prekursorem praktyk, które od połowy XX wieku określa się mianem qigongu. Oddech jest potężnym narzędziem do zachowania bądź przywrócenia zdrowia fizycznego i psychicznego, jest także kluczem do drzwi łączących naszą świadomość z podświadomością oraz wyższymi stanami świadomości. Warsztaty pozwolą na zapoznanie się i przećwiczenie sprawdzonych i bezpiecznych, prozdrowotnych technik oddechowych, najczęściej tych tradycyjnych, jak i bardziej współczesnych, będących wynikiem badań naukowych, ukierunkowanych nie tylko na terapię, ale i np. na potrzeby sportu wyczynowego czy służb specjalnych. Każdy warsztat stanowi odrębną całość, zaś uczestnictwo w całym cyklu pozwoli na powtarzanie przerobionego wcześniej materiału i na zapoznanie się z szerszą gamą technik. Zalecany luźny strój, nie krępujący ruchów i oddechu brzusznego. Zapraszamy. Zainteresowane osoby prosimy zapisanie się przez formularz.

PROPOZYCJA NA DESZCZOWE, JESIENNE WIECZORY | zapraszamy do naszego internetowego sklepu | zapraszamy do naszego internetowego sklepu

Jeśli nie możesz lub nie chcesz wychodzić z domu, zajrzyj do naszego internetowego sklepu! Polecane przez nas książki to wyselekcjonowane pozycje z zakresu sztuk walki, dbałości o zdrowie fizyczne, mentalne oparte na wiedzy i doświadczeniu wielu wspaniałych nauczycieli, ekspertów i znawców tematu. Inspirują i zachęcają do pogłębiania wiedzy, do badania i eksperymentowania, do szukania własnej drogi do zdrowia. W listopadzie polecamy książkę „Zdrowie z udziałem własnym” dr Tadeusza Mazura i Elżbiety Szczygieł. Poniżej fragment:

(..) Ruch nie jest wynikiem tylko pracy mięśni. Właściwy ruch poprzedza aktywność wielu różnych modułów mózgu. W zależności od przewidywań: czy ruch zakończy delikatny dotyk czy uderzenie, pojawiają się odpowiednie zmiany ustawienia głowy, postawy ciała, trybu patrzenia. Uwaga skierowana na jakość ruchu będzie preferować doznania czuciowe, natomiast kiedy zajmuje ją cel działania, skupi się na informacjach wzrokowych. Informacje czuciowe i wzrokowe są nadawane jednocześnie, ale uwagę możemy kierować tylko na jedno z nich. Moduły odpowiedzialne za dotychczasowe doświadczenia związane z ruchem, wyrażą każdorazowo swoją „opinię” czy akceptują go czy też  nie. Brak akceptacji planowanego lub aktualnego ruchu powoduje aktywację mięśni antagonistycznych, które hamują lub blokują jego przebieg. Nie bez powodu tak bardzo zależy nam na pochwałach, wyrażających aprobatę naszych dokonań (..) bowiem zmniejszają lub znoszą hamujące działanie przeciwstawnych mięśni. Każdy ruch wymaga akceptacji zewnętrznej, ale i własnej. Starając się zwiększyć osobisty wpływ na stan własnego zdrowia poprawiamy siłę mięśni, ale nie doceniamy znaczenia jakości przebiegu ruchu. (..) ruch, doznanie, nagroda.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *