Fizyczny aspekt Qi – spotkanie z Krzyszofem „KO” Operaczem

Kolejny poniedziałek w duchu świadomego ruchu w życiu już za nami. Tym razem w Muzeum Azji Pacyfiku gościliśmy Krzysztofa „KO” Operacza, który w sposób lekki i ciekawy wytłumaczył czym jest  Qi i jak ono funkcjonuje w świecie.

Qi – przedstawiana jako mityczna energia która napędza wszystkie organizmy żywe – czasami mylnie upraszczana, jest równocześnie potencjałem znajdującym się w materii ożywionej i nieożywionej, która nas otacza i której jesteśmy częścią.

Wykorzystując tę wiedzę zmierzyliśmy się z serią ćwiczeń na wzbudzenie i wyczucie przepływu Qi. Skorzystaliśmy z technik medytacyjnych pracując z Qi ziemi oraz z Dantian – czyli centrum energetycznym, które znajduje się około trzy palce poniżej pępka i jest umieszczone w głębi ciała.

Następnie staraliśmy się czerpać energię z harmonii powstałej w czasie wspólnego wykonywania ćwiczenia. Polegało to na rytmicznym wykonaniu ruchu wznoszenia się i opadania dłoni. Potem podzieliliśmy się swoimi odczuciami, dzięki temu mogliśmy porównać doznania. Na koniec staraliśy się zrozumieć ideę Qi wpisaną w praktykę taiji i zastosować ją do pracy nad poprawną pozycją w formie taijiquan lub też formie tańca, czy innej z dyscyplin jakie uprawiali przybyli na zajęcia.

Jak się okazało, rozpoznanie własnej energii wcale nie jest takie proste i też wymaga pracy, a jeszcze większej koncentracji. Koncentracji, za którą podąża energia Qi. Nie wspominając już o praktycznym aspekcie Qi, którego użycie to naprawdę sztuka i to przez wielkie S. Z resztą jak wspominał prowadzący, to energia harmonijna – czyli uporządkowane Qi jest w sztukach pięknych, literaturze, muzyce, tańcu. Jest i w sztukach walki, dlatego próbowaliśmy kilku pozycji i okazało się, że po celnych uwaga prowadzącego i odkryciu sekretu siły pchających pleców i odpychających rąk przez które przepływa siła, zmierzyliśmy się ze sobą i z naszymi sąsiadami. W załączniku zdjęcia z naszych praktyk. Dziękujemy serdecznie Krzysiowi Operaczowi za wspaniałe zajęcia!

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek na inny, bardzo ciekawy temat, tym razem dotyczący punktów marmy – zajęcia z Aleksandrą Dudą: PUNKTY MARMY W LECZENIU I PROFILAKTYCE więcej pod linkiem: https://fundacjadantian.com/wydarzenia/punkty-marmy-w-leczeniu-i-profilaktyce/

Fizyczny-aspekt-QI_2

Fizyczny-aspekt-QI

2 thoughts on “Fizyczny aspekt Qi – spotkanie z Krzyszofem „KO” Operaczem

  1. Tamara Lozinska pisze:

    Z przykroscia zawiadamiam ,ze przez 3 tygodnie nie bedzie mnie na zajeciach z powodu wyjazdu.Pojawie sie chyba po swietach.Pozdrawiam i do zobaczenia Tamara Lozinska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *