Fundacja Dantian na Targach 55 plus w Pałacu Kultury i Nauki, 29–30 maja 2015 r.

Ideą i celem targów – jak podkreślają organizatorzy – jest budowanie nowej świadomości zdrowego, aktywnego życia wśród osób 55 plus i ich dzieci, a także konsolidacja środowisk działających w branży. Grupa 55 plus to z pewnością bardzo interesujący target, do którego można wychodzić z ofertą odpowiadającą na różnorakie potrzeby.

A skoro rolą Fundacji Dantian, jest promocja zdrowego stylu życia oraz realizacja programów zapobiegających niepełnosprawności oraz wykluczeniu społecznemu, to oczywiście nie zabraknie nas na tych targach.

Będziemy obecni na stoisku B20-R w Sali Ratuszowej (p. plan poniżej) oraz wystąpimy w następujących pokazach:

29.05.2015 (piątek)

11:15 – 11:30 QIGONG NA BÓLE STAWÓW

14:55 – 15:10 QIGONG NA STRES I PROBLEMY Z TRAWIENIEM

30.05.2015 (sobota)

12:20 – 12:30 QIGONG NA STRES I NADCIŚNIENIE

14:30 – 14:45 QIGONG NA BÓLE PLECÓW

Godziny otwarcia targów:

piątek (29 maja 2015 r.) w godz. od 9:00 do 18:00,

sobota (30 maja 2015 r.) w godz. od 10:00 do 17:00.

Krótka diagnoza pokolenia 55 plus (Sławomir Kwiecień)

Kondycja pokolenia 55 plus, dosłownie i w przenośni nie jest najlepsza.

Dyskusja wokół bezrobocia w Polsce skupia się zazwyczaj na problemach osób młodych, wchodzących na rynek pracy. Ale jak się okazuje, także pokolenie, powyżej 50 roku życia, ma poważny problem, dotyka je bowiem bezrobocie większe, niż ludzi młodych.

Dla zilustrowania zjawiska, warto odwołać się przynajmniej do kilku danych liczbowych.

W listopadzie 2013 r. w Urzędach Pracy zarejestrowanych było 507405 tys. osób bezrobotnych, powyżej 50. roku życia, co stanowiło 24 procent ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. Dla porównania, bezrobotni do 25 roku życia, stanowili 18,9 procent bezrobotnych.

Dane Eurostatu z II kwartału 2013 r. wskazywały, że w grupie 55-64 lat, współczynnik aktywności zawodowej wyniósł dla Polski 43,6 procenta, co dało nam 27 miejsce w Europie.

Co to nam mówi? Bardzo daleko nam do liderów, krajów Skandynawskich, gdzie wskaźnik ten przekracza 70 procent.

Z Pokoleniem 55 plus, jest trochę tak, jak ze szklanką wody, która dla jednych może być w połowie pełna, a dla innych jest w połowie pusta.

Dlaczego? Bo z jednej strony, mamy do czynienia z ludźmi, którzy mają za sobą wiele lat pracy, posiedli kompetencje i doświadczenia, które powinny w dalszym ciągu procentować i mogłyby być atutem dla każdej jednostki organizacyjnej, niezależnie czy jest to duża, czy mała firma.

A zważywszy także na to, że staramy się prowadzić higieniczny styl życia, ruszać się, zdrowiej odżywiać – widząc związek i wpływ tych elementów na długość i jakość ludzkiego życia, które choć powoli, to jednak się zwiększa – pozostajemy dłużej aktywni. Wydawać by się mogło, że człowiek tak uposażony, posiadający taki kapitał, powinien być wolny od nadmiernych lęków o zdrowie i swój byt.

Z drugiej zaś strony, uwarunkowania ekonomiczne, bezrobocie, brak perspektyw, niewłaściwa lub kompletny brak profilaktyki medycznej, czy także ograniczona dostępność do świadczeń lekarskich, powoduje, że sporą część osób, powyżej 55. roku życia, dotykają niedomagania natury psychofizycznej, poważne choroby, nie mówiąc już o przedwczesnych zgonach.

Z pewnością wiele osób z pokolenia 55 plus, które dużo pracowały, bywało, że spalały się w stresującej pracy, z czasem jednak stwierdzały, że dalej tak się nie da. Pierwsze, zapalające się czerwone światełko, niedomaganie organizmu, poważniejsza choroba, zwykle ostrzega: zmień styl życia, zbadaj się, nabierz dystansu do siebie i otoczenia. Wielu, którzy potrafili wsłuchać się w siebie, mogłoby powiedzieć, teraz żyję bardziej świadomie. Choć potrafię jeszcze działać szybko, to „teraz mogę wolniej”, cokolwiek miałoby to znaczyć, stało się moim przymiotem.

A nasza Fundacja Dantian pokazuje jak można to zrobić zdrowo i efektywnie!

Targi 55plus_plan_OFFICIAL_21042015-dantian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *