Jak wstać i zasnąć w duchu taiji?

Problemy z zaśnięciem? z przebudzeniem? Jeśli tak, to mamy na to antidotum!

Z czwartkowych zajęć w Domu Lekarza Seniora w Warszawie wiemy, że i tam dotarła bezssena zmora, która nas nie wypuszcza z łóżek o świcie i przysparza nam problemów z przebudzeniem … Temat wciąż aktualny, nie tylko w wieku dojrzałym. W obecnym, pędzącym świecie jest to problem większości z nas. Rozliczne stresy codziennego życia, praca zmianowa, zmiany stref czasowych, a niekiedy i sam wiek powodują rozregulowanie pracy naszych organów, prowadząc też do zaburzeń cyklu wydzielania melatoniny. Melatoniny czyli hormonu, który dostosowuje nasz wewnętrzny zegar biologiczny do słonecznego cyklu dzień-noc tak, abyśmy zwalniali wieczorem, kiedy jest czas na regenerację organizmu w trakcie snu, a potem budzili się rano gotowi do działania.

Skarbnica ćwiczeń qigongu ma wiele sposobów na zharmonizowanie pracy naszego organizmu z cyklem dobowym. Jednym z zasadniczych jest  spowolnienie głębokich, przeponowych oddechów do 5-6 cykli na minutę, z powszechnie spotykanych 12-15. Ważne jest, aby doprowadzić własny organizm do optymalnych częstotliwości pracy poszczególnych organów. Doskonale może tu pomóc odpowiednia muzyka,  wspomagająca spowolnienie fal mózgowych do obszaru Theta (4-8 Hz) a potem do fazy głębokiego snu Delta (poniżej 4 Hz). Praktykowanie sześciu dźwięków taoistycznych z odpowiednią wizualizacją dostarczy naszym organom właściwych dla nich wibracji, a pomocne będą tu również lecznicze mudry, wywodzące się ze starohinduskich praktyk ayurvedy. Te i inne metody harmonizują też pracę trzech dantianów, a tym samym wprowadzają nas w stan właściwych proporcji między naszą witalnością, uczuciowością i mądrością. O tym dokładniej przy innej okazji.

Sposobów jest wiele, a korzyści nieocenione! Wyspany, zrelaksowany człowiek to zdrowy, kreatywny i zadowolony! To twórcze i radosne życie!

A co na to nasze adeptki z Domu Lekarza? – jak zwykle potraktowały temat snu i jego zaburzeń z uwagą i koncentacją, przystępując z entuzjazmem do wspólnych ćwiczeń.

Pozdrowienia dla wszystkich śpiochów i nocncych sów!

Fundacja-Dantian_Dom-Lekarza-Seniora_30_02

Fundacja-Dantian_Dom-Lekarza-Seniora_30_03

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *