Prawdziwy człowiek oddycha stopami …

Przepis na życie to oddychać – jak najdłużej się da!

Tak też czyniliśmy w poniedziałek na zajęciach z qigongu w Muzeum Azji i Pacyfiku, a była to prawdziwa lekcja z porządnym oddechem! Zaczęliśmy od powtórki z poprzedniego tygodnia, czyli rozgrzewka całego ciała, a później prezentacja oraz pokaz filmiku, który pokazał nam nasze oddychające organy, dla przypomnienia linki :

Aby stać się mistrzami własnego życia, jeszcze raz zabraliśmy się za koncentrację oraz Poruszanie wewnętrznym oddechem.

Oto oddechowy konspekt z drugiego cyklu zajęć:

Ćwiczenie nr 1. Oddech „normalny”.

Oddychamy przez nos. Zamykamy oczy. Oddech przeponowy, koncentrujemy się na obszarze Dantianu, na ruchach przepony. Przy wdechu rozluźniamy i wypychamy lekko obszar krocza (obszar punktu Huiyin), przy wydechu lekko unosimy („zamykamy”) Huiyin. Porównujemy własne odczucia, kiedy wdech jest krótszy od wydechu oraz odwrotnie. Także kiedy trzymamy uniesiony Huiyin przez cały czas (przy wdechu i wydechu). Zwracamy również uwagę na część lędźwiową tułowia, która również kurczy się i rozszerza w rytmie oddechu.

Ćwiczenie nr 2. Oddech „embrionalny”.

Analogiczny do ćwiczenia nr 1 z tym, że oddychamy odwrotnie, tzn. przy wdechu kurczymy mięśnie wokół Dantianu (przepona, brzuch, lędźwie, Huiyin) i rozluźniamy je przy wydechu.

Ćwiczenie nr 3. „Oddychanie kręgosłupem”. Oddychamy przez nos, pięć oddechów na minutę. Zamykamy oczy. Przy wdechu całkowita koncentracja na czubku głowy (punkcie Baihui), wyobrażając sobie, że wdech idzie do czubka głowy, przy wydechu – to samo, z tym że koncentracja jest na dole kręgosłupa, w obszarze krocza (punkcie Huiyin).

Ćwiczenie nr 4. „Oddychanie podeszwami stóp”. Oddychamy embrionalnie (odwrotnie). Przy wdechu koncentrujemy się na Dantianie, przy wydechu na Yongquan („bulgoczącym źródle” na środku stóp). Tzw.– „Prawdziwy człowiek używa stóp do oddychania, podczas gdy laik oddycha gardłem” (Zhuangzi, IV w pne.). Ten oddech ma korzystny wpływ zwłaszcza na Wątrobę, Nerki oraz Śledzionę.

Ćwiczenie nr 5. „Oddychanie dłońmi”. Oddychamy embrionalnie (odwrotnie). Przy wdechu koncentrujemy się na Dantianie, przy wydechu na punktach Laogong w centrum dłoni. Ten oddech ma korzystny wpływ zwłaszcza na Serce i Płuca.

Ćwiczenie nr 6. „Oddech czterech bram”.

Oddychamy embrionalnie (odwrotnie). Przy wdechu koncentrujemy się na Dantianie, przy wydechu na punktach Laogong oraz Yongquan.

Ćwiczenie nr 7. „Oddech pięciu bram”.

Oddychamy embrionalnie (odwrotnie). Przy wdechu koncentrujemy się na Dantianie, przy wydechu na punktach Laogong, Yongquan oraz Baihui na szczycie głowy.

Ćwiczenie nr 8. „Oddech całym ciałem / całą skórą” .

Pod tą nazwą kryje się wiele sposobów oddychania, głównie bardzo zaawansowanych. Niemniej warto spróbować jednej z prostszych wersji, polegającej na rozluźnieniu w dowolnej pozycji oraz oddychania wyobrażając sobie, że cała nasza powierzchnia skóry bierze udział w procesie wdechu i wydechu.

Zapraszamy za tydzień na wspólne obchody Nowego Roku Chińskiego :

https://fundacjadantian.com/wydarzenia/nowy-rok-chinski/

a za dwa tygodnie na kolejne fascynujące zajęcia w których będziemy mogli wspólnie poćwiczyć tym razem dopieszczając nasz kręgosłup : https://fundacjadantian.com/wydarzenia/qigong-kregoslupa-3/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *