Punkty Marma – czym są i do czego służą, spotkanie z Aleksandrą Dudą

Punkty terapii Marma tym razem zawitały na zajęcia qigongu do Muzeum Azji i Pacyfiku, a poprowadziła je Aleksandra Duda.

Czym są te punkty i do czego służą – oto krótka notka z zajęć.

Punkty Marma w najprostszym ujęciu są wrażliwymi miejscami na ciele człowieka, których pobudzanie pomaga uaktywniać przepły energii wzdłuz kanałów energetycznych. Zostały one zidentyfikowane kilka tysiecy lat temu i stanowią część holistycznej medycyny Indii, Ajurwedy.  Nacisk skierowany na punkty Marma pomaga wrócić do pełni zdrowia, a regularne stosowanie pozwala na utrzymanie wysokiego poziomu energii i witalności.

Na zajęciach poniedziałkowych identyfikowaliśmy precyzyjne połozenie punktów i uczylismy się sposobu nacisku. Wielokrotnie słychać było pomrukiwanie „oj, boli” – tak przejawia się właśnie zablokowanie energii w kanałach energetycznych. Dla ćwiczących taiji najważniejszy jest punkt poniżej wewnętrznej kostki stopy, ponieważ uruchamia przepływ wzdłuz całej nogi, aż do biodra.

Dla tych, którym nie udało się dotrzeć na zajęcia planujemy jeszcze powtórzyć przynajmniej kilka punktów na głowie podczas najbliższych warsztatów, w najbliższy poniedziałek, 13 marca, o 18:00, tym razem zapraszamy na-  QIGONG DLA OCZU, który poprowadzi Jan Gliński https://fundacjadantian.com/wydarzenia/qigong-dla-oczu/

Dziękujemy Alekandrze Dudzie za wspaniałe warsztaty pełne wrażeń w odkrywaniu czułych i ważnych punktów na naszym ciele!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *