SZTUKA I RUCH | motto najbliższych miesięcy

NIEWAŻNE JAK WOLNO IDZIESZ, ZAWSZE WYPRZEDZASZ TYCH, KTÓRZY SIEDZĄ.

Uczymy się świadomego ruchu w taiji, uczymy się obecności, praktykując qigong. Uwrażliwiamy się i pogłębiamy kontakt a naturą, z otoczeniem, z innymi ludźmi. Zwiększająca się obecność w sobie, pozwala widzieć, słyszeć i czuć więcej. Również to, co niewypowiedziane, nie wprost. Wracamy powoli do naszych duchowych aspektów, zaczynamy uświadamiać sobie to, że aby żyć w pełni, potrzeba nam uszanować wszystkie swoje elementy, ciało, umysł i ducha. Przed nami okres najbardziej sprzyjający praktyce na powietrzu. My zapraszamy na środowe zajęcia w MNW, sobotnie w Parku Kultury w Powsinie i coniedzielne marsze oddechowe w Łazienkach Królewskich (szczegóły w kalendarzu), ale praktykować świadomy ruch można wszędzie. Zgodnie z cytatem na początku, cokolwiek dla siebie wybierzesz i jak szybko lub wolno idziesz, zawsze wyprzedzisz tych, którzy nie podjęli wyzwania, którzy dalej siedzą.

QIGONG W MUZEUM | środowe zajęcia na Dziedzińcu Lorentza w MNW | Al. Jerozolimskie 3, godz. 10.30

Sztuka i Ruch, na Dziedzińcu Lorentza przy Gmachu Głównym MNW. Podobnie jak w ubiegłym roku, przestrzeń muzeum, staje się niczym dojo, miejscem, gdzie praktykujemy wewnętrzną sztukę harmonizowania umysłu, relaksowania ciała i karmienia ducha. Samo słowo „qigong” pochodzi od połączenia chińskich słów. „Qi”, które odnosi się do energii znajdującej się we wszystkim, uniwersalnej siły życiowej oraz „gong”, co tłumaczy się jako „pracę z energią i rozwijanie umiejętności”. Tą umiejętnością jest gromadzenie i wykorzystywanie energii w celu poprawy własnego zdrowia, samopoczucia i witalności. Zapraszamy na cykl otwartych zajęć „Qigong w muzeum – prozdrowotne ćwiczenia dla każdego”, które łączą trening umysłu i ciała, stanowią kombinację świadomych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu, technik oddychania oraz wizualizacji. Zajęcia mają charakter otwarty i odbywają się w każdą środę o godz. 10.30, aż do końca września.  Zajęcia nie odbędą się jedynie w razie intensywnego deszczu.

TRWA CYLK SPOTKAŃ – YUE FEI BA DUAN JIN w MAIP | Ul. Solec 24, poniedziałki, godz. 18.30

Odmian Ba Duan Jin jest wiele. Najczęściej jednak znacznie mniej złożone niż ta, opisana przez autora wydanej ostatnio przez nasze wydawnictwo, książki „Ba Duan Jin – Qigong Dynamiczny”. Autor, ANTOINE LY, to wieloletni praktyk zarówno taijiquan, jak i wymienionej odmiany Yue Fei Ba Duan Jin. Forma ta, choć szczegółowo opisana w książce, nie należy do łatwych do opanowania. Dobra wiadomość jest taka, że aby ułatwić odbiorcom jej zrozumienie, zorganizowaliśmy cykl poniedziałkowych warsztatów w Muzeum Azji i Pacyfiku. Ponieważ konceptualnie i treningowo jest to wersja spójna z naszą klasyczną formą Yangjialaojia taijiquan i stanowi cenne uzupełnienie treningu, warsztat prowadzi doświadczony nauczyciel ósmej generacji oraz wieloletni uczeń Antoine’a Ly, Jan Gliński. Książkę zaś, można nabyć w naszym internetowym sklepie.

WARSZTATY ARTYSTYCZNO-RUCHOWE W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE | Al. Jerozolimskie 3 | 9.05.2024 godz. 11.00

Artyści, szkicując zapamiętują miejsca, zdarzenia, sytuacje. Szkicami opowiadają o swoich przeżyciach i otaczającym ich świecie. Ubierają w dwuwymiarowy obraz zapachy, dźwięki i ruch. Utrwalają obrazy, wychwytując detale. Nadają im w ten sposób rangi, a odbiorców zatrzymują i zmuszają do kontemplacji i przemysleń. Zapraszamy do Muzeum na warsztaty inspirowane pamiętnikami i szkicownikami artystów z muzealnej kolekcji. Będziemy rysować, kleić i wycinać, tworząc swoje osobiste szkicowniki. Jak zawsze, najpierw przygotujemy ciało treningiem chińskiej gimnastyki qigong, aby skoncentrowaną energię i pobudzoną wyobraźnię uwolnić podczas twórczej pracy. Prowadząca – Marzena Maya Rostkowska – pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i Ruch to jej pasja, której daje uwagę i czas, którą zamienia na obrazy, książki, zajęcia ruchowe i filmy. 

Bilety w cenie 15 zł, można nabyć w kasie MNM na dwa dni przed wydarzeniem, od godz. 10.00. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej koło restauracji, poziom -1. Więcej informacji.

WARSZTAT WYJAZDOWY  PRZESTRZENIE KOBIECOŚCI” | Brzozówka, Wytwórnia Ciszy 15-21.07.2024

Kobiecość ma wiele aspektów i coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę. Kobiety intensywnie pracują i rozwijają się w wielu przestrzeniach życia. Odpowiedzią na tę potrzebę rozwoju jest warsztat, dedykowany wyłącznie kobietom, na którym, poprzez różne aktywności i sposoby będziemy wyrażać to, co nam w duszy gra. Jeśli szukasz pomysłu na aktywnie spędzony czas, z dala od miasta, blisko lasu i całkiem niedaleko wód termalnych, dołącz do nas! Będziemy się budzić o świcie, aby rozpocząć dzień spacerem po łąkach i spokojną rozgrzewką z elementami Codziennego Rytuału Zdrowia. Po śniadaniu poświęcimy się nauce qigongu Promienny Lotos”, którego autorką jest Daisy Lee. Po odświeżającej herbacie, nakarmimy wojowniczy aspekt kobiecości ucząc się zestawu ośmiu ćwiczeń z kijem, a po dłuższej obiadowej przerwie zapoznasz się dobroczynnym działaniem Gimnastyki Tradycyjnej według Oksany Pawłowskiej. Więcej informacji i link do zapisów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *