ŚWIĄTECZNE ŻYCZENIA Z NIETOPERZAMI I KOMINKIEM W TLE

Wkroczyliśmy już w okres świąteczny, kiedy życzymy sobie nawzajem zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Wymieniamy się upominkami symbolizującymi te życzenia, ale dla nas takim symbolem chyba nigdy nie był nietoperz, mało tego, pięć nietoperzy! Tymczasem w Chinach przedstawiony wyżej symbol tzw. Pięciu Wielkich Błogosławieństw składa się z chińskiego symbolu długowieczności otoczonego przez pięć nietoperzy. Skąd te nietoperze?

Podczas gdy w świecie zachodnim nietoperze – jedynie na świecie latające ssaki – budzą zazwyczaj strach i reprezentują w legendach i przesądach odrażające diabły, demony, czy wampiry, Chińczycy widzą w nich symbole szczęścia.

Po chińsku słowo oznaczające nietoperza to „fu„, a słowo oznaczające szczęście również wymawia się jako „fu„. Zaś liczba pięć jest uważana za pomyślną liczbę w chińskiej tradycji i jest ściśle związana z Pięcioma Elementami, Pięcioma Żywiołami (Wu Xing), które są podstawową zasadą organizacyjną w chińskiej myśli. W związku z tym liczba pięć pojawia się wszechobecnie i dotyczy to również terminu wufu, czyli tzw. Pięciu Błogosławieństw, pierwotnie cytowanych w Księdze Dokumentów z czasów dynastii Zhou (ok. 1046 p.n.e.-256 p.n.e.). Są nimi: zdrowie, bogactwo, długie życie, umiłowanie cnoty i spokojna śmierć.

Tak więc każdy z nietoperzy na symbolicznej grafice reprezentuje jedno z pięciu błogosławieństw, tworząc razem symbol dobrego życia, szczęścia, długowieczności i harmonii.

I tego wszystkiego życzymy Wam w Nowym Roku!

Zespół Fundacji Dantian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *