Co przyniesie Wodny Królik – nasze plany na rok 2023

Rok Królika w żywiole Wody ucieleśnia yin, pasywną zasadę wszechświata, która przejawia się w relaksie, płynności, ciszy i kontemplacji

QIGONG – PODRÓŻ W GŁĄB SIEBIE | REGULARNE ZAJĘCIA | MAiP, ul. Solec 24 | poniedziałki, godz. 18.30 | początek 9.01.2023

Według astrologii chińskiej, rozpoczynający się 22 stycznia Nowy Rok Wodnego Królika powinien przynieść nam – po roku wpływu ostrego, niespokojnego Tygrysa – energię sprzyjającą wyciszeniu, mądrości, rutynie. Oby tak się stało! Poprzedni rok zakończyliśmy dość zaawansowanymi ćwiczeniami, dlatego też z nowym rokiem czas wrócić do podstaw, do korzeni. Jak się często mówi, qigong to połączenie właściwego oddechu, właściwej koncentracji i właściwego ruchu. Niby proste i zrozumiałe, ale co to znaczy „właściwe?’ Co znaczą „oddech”, „koncentracja”, „ruch”? I nie chodzi o ich intelektualne zrozumienie, ale o głębsze ich odczucie. A to wymaga powtórzeń, cierpliwości, zaufania, czemu powinna sprzyjać energia Roku Królika. Wykorzystajmy ją zatem!

Warsztaty będą dalej otwarte dla wszystkich chętnych, także dla tych, którzy chcieliby po raz pierwszy spróbować „wejść głębiej w siebie” poprzez qigong.

 

Zapisy poprzez formularz

NOWY ROK CHIŃSKI Z FUNDACJĄ DANTIAN | prezentacja, mini-kiermasz, pokaz Tańca z Wachlarzami Bojowymi | MAiP, ul. Solec 24 | 3.02.2023, godz. 18.30

 

Po latach pandemicznych ograniczeń, z przyjemnością wracamy z naszymi dorocznymi celebracjami Nowego Roku Chińskiego w Muzeum Azji i Pacyfiku. Tradycyjnie, zapraszamy na prezentację Jana Glińskiego o zodiakalnym znaku tego nowego roku w mitologiach świata, nie tylko chińskiej, połączoną z mini-kiermaszem i pokazem tańca z wachlarzami bojowymi!

21 stycznia kończy się Rok Tygrysa, a następnego dnia zaczyna Rok Królika. Zarówno anatomicznie, jak i behawioralnie tygrysy i króliki nie mogłyby się bardziej różnić, zatem w 2023 roku możemy spodziewać się zmiany tempa.

W 2022 roku dominowała energia yang, wspieraną przez dynamizmem i nieelastycznością tygrysa. Nadchodzący Rok Królika żywiołu Wody ucieleśnia jednak yin, pasywną zasadę wszechświata, która przejawia się w relaksie, płynności, ciszy i kontemplacji. Warto pamiętać, że miękka natura królika kryje cichą pewność siebie i siłę. Królik, porusza się stabilnie w kierunku swoich celów, niezależnie od napotkanych problemów. Chińskie przysłowie: „przebiegły królik ma trzy nory” sugeruje też, że królik nie tylko ma wiele pomysłów, ale też łatwo dostosowuje się do środowiska i może poruszać się bardzo szybko, co pozwala mu chronić się w czasie zagrożenia.

Jeśli 2022 rok był dla nas pełen wyzwań i zajętości, 2023 będzie oferował możliwości wyciszenia, kontemplacji, odpoczynku, pielęgnowania ciała i duszy, próbując zapewnić równowagę w ramach podstawowej koncepcji yin i yang – że przeciwne siły uzupełniają się wzajemnie, aby zapewnić ogólną harmonię. W rezultacie ogólna energia 2023 roku będzie łagodniejsza niż w 2022 r., a my będziemy szukać bardziej zrównoważonego życia. Idealny rok, aby więcej czasu poświęcić własnemu wnętrzu. Zapraszamy zatem nie tylko na imprezę 3 lutego, ale również do wspólnego, regularnego praktykowania qigongu i taiji!

Zespół Fundacji Dantian

SKLEP FUNDACJI DANTIAN | coraz więcej ciekawych propozycji | NOWA KSIĄŻKA MISTRZA LY  – „Taijiquan i Taoizm”

Zapraszamy do naszej internetowej księgarni – zakładka na stronie Fundacji Dantian. Staramy się, aby tematy książek, które tam proponujemy, były spójne z naszą działalnością a was zachęcały do poszerzania wiedzy na temat świadomego ruchu, sposobów zachowania zdrowia i ogólnego dobrostany psycho-fizycznego. Szczególnie polecamy niewielką książeczkę, autorstwa Antoine Ly „Taijiquan i Taoizm”. Świeżo wydana, kolejna pozycja wydawnictwa Fundacji Dantian. Inspirowany pytaniem swojego Mistrza, profesora Deng Shihai, Antoine Ly przedstawia na jej stronach swoją własną podróż. Po prawie pięćdziesięciu latach codziennej praktyki, dzieli się osobistymi przekonaniami, doświadczeniem, ale i metafizycznymi pytaniami, ponieważ Taijiquan to poznanie filozofii taoistycznej poprzez ciało.

Praca ta rozszerza jego wcześniejszą książkę „La Nouvelle Lecture du Taijiquan”, polskie tłumaczenie: Nowe odczytanie Taijiquan (Wydawnictwo Dantian 2016 i 2021), biorąc za punkt wyjścia jej rozdział 5 – „Taijiquan, boks filozoficzny”. Autorem przedmowy i tłumaczem z francuskiego jest Jan Gliński, który od 25 lat ćwiczy pod kierunkiem Mistrza Ly.

WARSZTATY WYJAZDOWE W 2023 ROKU | STUDIO BURDĄG – Jedwabno | DOM PRZEBUDZEŃ – Porąbka

To doskonała okazja do nauki i pogłębienia praktyki. Miejsca, które wybieramy, są przyjazne szeroko rozumianemu rozwojowi. Oddalone od dużych aglomeracji miejskich, ciche i zielone jak Studio Burdąg w Jedwabnie lub z piękną panoramą i wspaniałymi zachodami słońca, jak Dom Przebudzeń w Porąbce. Gdyby chcieć powiedzieć jednym zdaniem co się dzieje na naszych warsztatach to na pewno praktykujemy sztukę zrównoważonej pracy z ciałem, umysłem i duchem używając do tego qigongu i taiji. Podczas warsztatów dzielimy się narzędziami pracy ze sobą. Z własnym umysłem i jego „małpią” naturą, nad którą naprawdę da się zapanować! Uczymy sprawdzonych sposobów pracy z ciałem, jego napięciami i ograniczeniami. Oraz sycimy duszę, będąc w bliskim kontakcie z naturą, ponieważ doświadczanie piękna, przestrzeni, szerokiego horyzontu, skutecznie pobudza energię witalną i „ładuje akumulatory”. Wspólny czas spędzony w życzliwej atmosferze wzajemnej akceptacji, radości i śmiechu, uważnego obserwowania siebie daje trwałe uczucie zadowolenia, poprawy jakości życia i rodzi apetyt na więcej!

19-25.06.2023 STUDIO BURDĄG, JEDWABNO – FORMULARZ

Liczba miejsc jest ograniczona, max. 17 osób.

17-23.07.2023 DOM PRZEBUDZEŃ, PORĄBKA – FORMULARZ 

Liczba miejsc jest ograniczona, max. 16 osób.

Więcej informacji

MASZERUJEMY PO ZDROWIE | ŁAZIENKI KRÓLEWSKIE, Stara Kordegarda, niedzielne przedpołudnia, początek 8.01.2023, godz. 10.00

W nowym roku dalej „maszerujemy po zdrowie” podczas coniedzielnych spotkań w Łazienkach Królewskich. Więcej o chodzonym Qigongu Guolin oraz podobnym metodom zapobiegania i leczenia wielu dolegliwości, w tym onkologicznych, znajdziecie na naszym blogu. Od października organizujemy prozdrowotne marsze Qigongu Guolin z elementami tzw. marszu afgańskiego i innych marszy oddechowych. Jest to nie tylko profilaktyka czy uzupełnienie terapii medycznej, niebagatelne znaczenie mają też aspekty społeczne. Zabierz bliskich i dalszych znajomych, nomen omen, królika 🙂 Jeśli w twoim otoczeniu, są osoby dla których te informacje mogą być cenne, przekaż je lub wybierzcie się razem. Z niedzieli na niedzielę powiększa się liczba zainteresowanych takim świadomym chodzeniem! Spotykamy się w niedziele, przed Starą Kordegardą o godzinie 10.00, bez względu na pogodę. Chętnych prosimy o wypełnienie krótkiego formularza

Spotkania są bezpłatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *