W poniedziałek w Muzeum Azji i Pacyfiku zawitała do nas wiosna. Przyniósł ją Krzysiu „KO” Operacz, który przećwiczył z nami cały zestaw qigongu otwierającego Pięć Bram, przemywający szpik kostny oraz ustawiającego organizm na nowy wiosenny tryb. Było bardzo ciekawie i jak zwykle wymagające – ale wyzwania to nasza specjalność.
Oto krótka relacja z warsztatów z opisem ćwiczeń:
Otwieranie pięciu bram – to zestaw ćwiczeń na pobudzenie przepływu energii w centrach energetycznych dłoni, stóp i czubka głowy.
- Dłonie – punkty Lao gong (Laogong) na dłoniach, znajdują się w miejscu zgięcia palca wskazującego. Wizualizacja – nić przechodząca przez środek dłoni przeczyszcza ją i udrożnia przepływ energii. Dodatkowa pomoc – wyobrażenie chwycenia w dłonie wielkich słoi za rancik.
- Stopy – punkty Bulgoczącej studni czy jak wcześniej pisaliśmy na stronie „bulgoczące źródła”, a po chińsku Yongquan, znajduje się na środku stóp zaraz pod dwoma poduszkami, punkt wysklepiony. Aby go uaktywnić ćwiczyliśmy zaciskanie i rozwijanie wszystkich palców u stóp – zgodnie z wdechem zrolowanie, z wydech rozluźnienie.
- Głowa – punkt Baihui na szczycie głowy, miejsce spotkania pomiędzy niebem a ziemią. Oddychaliśmy tym punktem kierując do niego uwagę. Także wyobrażaliśmy sobie purpurowy kolor.
Aktywizowanie punktu Huing (Hui Yin) – odżwywianie i pobudzanie gruczołów, przez lekkie zaciskanie pośladków, aż do odczucia mrowienia.
Do ciekawego doświadczenia zaliczamy ćwiczenie z przeniesieniem zmysłów w inne części ciała – sic! A mianowicie zmysłu wzroku za pomocą trzeciego oka do środka ciała na nerki i spojrzenie od środka na ten organ, a zaś zmysłu słuchu na tył głowy tak jak by się kogoś próbowało usłyszeć stojącego za nami.
Ćwiczenia z klasztoru Szaolin przemywania szpiku kostnego – to zestaw ćwiczeń mający za zadanie przemieszczenie krwi poprzez połączenie oddychania z zaciskaniem niektórych partii mięśni oraz pracy mentalnej.
- Opis ćwiczenia: zbliżaliśmy łopatki do siebie z wyciągniętymi przed siebie rękami
- Zaciskanie pięści i odwodzenie kciuków. Zbliżanie samych kciuków do chwili przed zetknięciem. Następnie zaciskanie kciuków i pięści do białości i powolne ich otwieranie.
- Odwodzenie ramion z wyprostowanymi rękami na zewnątrz.
- Ręce przy ciele, zaciśnięte pięści i zbliżanie łopatek do siebie
Punkt na grypę na udach – prostujemy ręce, zginamy pralce i tam gdzie rzutują opuszki uderzamy kilkakrotnie!
Polecane lektury przez prowadzącego:
Medycyna Chińska Dla Każdego – Edward Kejdański
Chiński masaż qi gong – Dr Yang Jwing Ming
Zapraszamy w najbliższy poniedziałek na warsztaty: QIGONG NA KRĘGOSŁUP więcej informacji pod linkiem https://fundacjadantian.com/wydarzenia/qigong-na-kregoslup-2/