Wiosno – ach to Ty! Otwieranie pięciu bram :)

W poniedziałek w Muzeum Azji i Pacyfiku zawitała do nas wiosna. Przyniósł ją Krzysiu „KO” Operacz, który przećwiczył z nami cały zestaw qigongu otwierającego Pięć Bram, przemywający szpik kostny oraz ustawiającego organizm na nowy wiosenny tryb. Było bardzo ciekawie i jak zwykle wymagające – ale wyzwania to nasza specjalność.

Oto krótka relacja z warsztatów z opisem ćwiczeń:

Otwieranie pięciu bram – to zestaw ćwiczeń na pobudzenie przepływu energii w centrach energetycznych dłoni, stóp i czubka głowy.

  1. Dłonie – punkty Lao gong (Laogong) na dłoniach, znajdują się w miejscu zgięcia palca wskazującego. Wizualizacja – nić przechodząca przez środek dłoni przeczyszcza ją i udrożnia przepływ energii. Dodatkowa pomoc – wyobrażenie chwycenia w dłonie wielkich słoi za rancik.
  2. Stopy – punkty Bulgoczącej studni czy jak wcześniej pisaliśmy na stronie „bulgoczące źródła”, a po chińsku Yongquan, znajduje się na środku stóp zaraz pod dwoma poduszkami, punkt wysklepiony. Aby go uaktywnić ćwiczyliśmy zaciskanie i rozwijanie wszystkich palców u stóp – zgodnie z wdechem zrolowanie, z wydech rozluźnienie.
  3. Głowa – punkt Baihui na szczycie głowy, miejsce spotkania pomiędzy niebem a ziemią. Oddychaliśmy tym punktem kierując do niego uwagę. Także wyobrażaliśmy sobie purpurowy kolor.

laogong-yongquan-accupressure-points

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktywizowanie punktu Huing (Hui Yin) – odżwywianie i pobudzanie gruczołów, przez lekkie zaciskanie pośladków, aż do odczucia mrowienia.

perineum_connection

Do ciekawego doświadczenia zaliczamy ćwiczenie z przeniesieniem zmysłów w inne części ciała – sic! A mianowicie zmysłu wzroku za pomocą trzeciego oka do środka ciała na nerki i spojrzenie od środka na ten organ, a zaś zmysłu słuchu na tył głowy tak jak by się kogoś próbowało usłyszeć stojącego za nami.

Ćwiczenia z klasztoru Szaolin przemywania szpiku kostnego – to zestaw ćwiczeń mający za zadanie przemieszczenie krwi poprzez połączenie oddychania z zaciskaniem niektórych partii mięśni oraz pracy mentalnej.

  • Opis ćwiczenia: zbliżaliśmy łopatki do siebie z wyciągniętymi przed siebie rękami
  • Zaciskanie pięści i odwodzenie kciuków. Zbliżanie samych kciuków do chwili przed zetknięciem. Następnie zaciskanie kciuków i pięści do białości i powolne ich otwieranie.
  • Odwodzenie ramion z wyprostowanymi rękami na zewnątrz.
  • Ręce przy ciele, zaciśnięte pięści i zbliżanie łopatek do siebie

Punkt na grypę na udach – prostujemy ręce, zginamy pralce i tam gdzie rzutują opuszki uderzamy kilkakrotnie!

Polecane lektury przez prowadzącego:

Medycyna Chińska Dla Każdego – Edward Kejdański

Chiński masaż qi gong – Dr Yang Jwing Ming

 Warsztaty pomogły nam na doenergetyzowane różnych partii, mięśni, stawów i gruczołów. Dzięki szeregowi ćwiczeń, odblokowującym i uwalniającym energię mamy zastrzyk witalności na wiosnę. Dziękujemy Krzysiowi KO Operaczowi za tak przydatne umiejętności – jest teraz co trenować w przyrodzie 🙂

Zapraszamy w najbliższy poniedziałek na warsztaty: QIGONG NA KRĘGOSŁUP więcej informacji pod linkiem https://fundacjadantian.com/wydarzenia/qigong-na-kregoslup-2/

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *