Qigong na kręgosłup oraz ćwiczenia z talerzem gorącej zupy!

Qigong kręgosłupa to podstawowy zestaw ćwiczeń dla każdego, kto chce mieć zdrowy i elastyczny kręgosłup i to przez długie lata!

Kto miał okazję uczestniczyć w zajęciach w zeszły poniedziałek w Muzeum Azji i Pacyfiku miał możliwość zakosztować wszelkich ruchów spiralnych i kolistych na wszystkie odcinki kręgosłupa, w tym „zestaw kelnerski” z talerzem gorącej zupy niesiony z gracją wokół osi całego ciała :).

Jak zwykle staraliśmy się stopniowo poruszać nie tylko całymi odcinkami kręgosłupa, ale i indywidualnymi kręgami, od Atlasa do Sacrum i z powrotem – tu świetne ćwiczenie na rysowanie kością ogonową  (sic!).

A teraz trochę teorii na temat ćwiczeń na kręgosłup i notatki z zajęć.

Na naszym blogu rok temu poruszaliśmy już ten temat we wpisie :  https://fundacjadantian.com/blogs/nasz-kregoslup-niczym-spirala-historii/

Podczas poniedziałkowych zajęć wykonaliśmy ćwiczenia mobilizujące i uelastyczniające 5 odcinków kręgosłupa.

Dla przypomnienia, oto lista tych odcinków:

 1. szyjny – 7 kręgów;
 2. piersiowy – 12 kręgów;
 3. lędźwiowy – 5 kręgów;
 4. krzyżowy – 5 zrośniętych kręgów, os sacrum;
 5. guziczny – 4-5 zrośniętych kręgów, coccyx).

Krótka ściąga filmowa o anatomii kręgosłupa;

https://www.youtube.com/watch?v=0qR-Yfw9fOI

Oczywiście aby dobrze zacząć należy zrobić sumiennie rozgrzewkę: ćwiczenia przygotowawcze https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#ZESTAW_CWICZEN_PRZYGOTOWAWCZYCH_I, przy ich wykonywaniu koncentrujmy się na ruchach i pracy naszego kręgosłupa, aby jeszcze świadomiej czerpać profity z wykonywanych ćwiczeń.

Spis ćwiczeń:

 • Spiralne ruchy miednicy – kreśliliśmy końcem kości krzyżowej spirale w prawo i w lewo.
 • Prostowanie i zginanie odcinka lędźwiowego – wykonujemy falujący ruch dolną częścią kręgosłupa; uginając lekko nogi – „ogon za siebie”, prostując nogi – „ogon pod siebie”.
 • Kreślenie okręgów podbródkiem – do przodu i do tyłu przy jednoczesnym uruchomianiu całego ciała; przy okręgach zaczynających się ku górze i do przodu – staramy się zakreślić koło punktem pod nosem; przy okręgach zaczynających się ku dołowi i do przodu – staramy się zakreślać koło punktem na krańcu brody – dolnej części żuchwy.
 • „Otwieranie i zamykanie” – pozycja wuji, lekko przysiadając, przybliżamy ręce przed sobą wierzchem dłoni do siebie, zaokrąglając jednocześnie plecy (wydech), po czym otwieramy ręce na boki i za siebie, prostując się (wdech).
 • Ćwiczenie „trzech łuków” – zginamy rytmicznie ręce (prowadzimy je przed sobą), plecy, nogi (patrząc z boku – ręce, plecy i nogi tworzą trzy łuki); przy obniżaniu się i zaokrąglaniu pleców – wdech, przy prostowaniu się- wydech; patrzymy się na wprost w ciągu całego ruchu, czyli głównie ćwiczymy kręgi lędźwiowe i piersiowe.
 • Falowanie całym kręgosłupem – składamy dłonie w „oko feniksa” i przykładamy jedną do mostka, a drugą do pępka; wykonujemy podobne ruchy jak w ćwiczeniu trzech łuków, ale tym razem płynny, falujący ruch całego kręgosłupa mobilizuje również kręgi szyjne; ćwiczymy dwa różne cykle oddechowe: (i) kiedy zwijamy kręgosłup – wdech, kiedy prostujemy – wydech, oraz odwrotnie (ii) kiedy zwijamy kręgosłup – wydech, kiedy prostujemy – wdech.
 • Zwijanie kręg po kręgu – zwijamy kręgosłup jak paprotka w trąbkę zaczynając od kręgów szyjnych i rozwijamy od dołu pamiętając o podwinięciu na wstępie kości ogonowej; przy zwijaniu w dół, ćwiczenie ułatwia opuszczanie przed sobą w osi ciała dłoni stykających się wierzchem; przy rozwijaniu w górę, ręce zwisają swobodnie; zwijanie – wydech, rozwijanie – wdech.
 • Pływanie na lądzie – ruszamy barkami i ramionami tak, jakbyśmy płynęli crawlem do przodu (rozluźnione przedramiona są pociągane ruchem tułowia, ale nie prowadzą ruchu); całe ciało skręca się naprzemiennie podczas gdy głowa skierowana jest do przodu; następnie odwracamy kierunek ruchu tak, jakbyśmy płynęli na plecach; całe ciało partycypuje w ruchu.
 • Wiosłowanie – ramiona poziomo, przedramiona do góry tworzą U; dłonie zaokrąglone, jakby trzymały poziomo nad głową wiosło; naprzemienne wykonywanie całą strukturą ruchów skrętnych, najpierw w płaszczyźnie ciała, a następnie dodając skręty kręgosłupa wokół jego osi; ruch płynny, rytmiczny.
 • Osiem Kawałków Brokatu – wybrane ćwiczenia: Mądra sowa patrząca na księżyc oraz Potrząsanie ciałem zapobiega wszystkim chorobom: https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#BA_DUAN_JIN
 • Ćwiczenia Pięciu Zwierząt – wybrane zwierzęta: Małpa i Żyrafa: https://fundacjadantian.com/teksty/#CWICZENIA%20PIECIU%20ZWIERZAT

Oto skrót naszej poniedziałkowej pracy z ciałem. Zapraszamy jednocześnie w najbliższą środę, 5 kwietnia, o 18:00, na zajęcia qigongu, tym razem na AUTOMASAŻ MERIDIANÓW.

Przypominaamy o zmianie terminu zajęć w MAiP od kwietnia z poniedziałków na środy. Więcej informacji o warsztatach pod linkiem: https://fundacjadantian.com/wydarzenia/automasaz-meridianow/

2 thoughts on “Qigong na kręgosłup oraz ćwiczenia z talerzem gorącej zupy!

 1. skokiwarszawa pisze:

  Najważniejsze, żeby rozciągnąć kręgosłup i wzmocnić go. Musze spróbować, bo ja podczas latania musze go mocno trzymać, a widzę, że coraz ciężej. Człowiek był młody nie chciało się ćwiczyć, a teraz nie ma się wyjścia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *