Ciało niczym wąż ogrodowy

Podczas naszych ostatnich zajęć w Domu Lekarza Seniora w Warszawie w wykonaliśmy rozgrzewkę całego ciała skupiając się w szczególności na odkrywaniu i niwelowaniu istniejących napięć. Istnienie łączności pomiędzy naszym umysłem, uczuciami i ciałem jest tak oczywiste, że nie powinno być zaskoczeniem stwierdzenie, że emocje i napięcie mięśniowe ściśle się ze sobą wiążą.

Innymi słowy nasze mięśnie zawsze w jakiś sposób biorą udział w odczuwaniu przez nas emocji jakiegokolwiek rodzaju. Emocjom „negatywnym”, jak lęk czy złość, towarzyszy na ogół wzrost napięcia mięśniowego, podczas gdy spada ono przy odczuwaniu emocji „pozytywnych”, jak radość, sympatia. Możemy się o tym przekonać wykonując dwa proste doświadczenia za Serge Kingiem z „Technik wyobrażeniowych dla zdrowia”

Doświadczenie 1.

  • Usiądź wygodnie w fotelu, zamknij oczy, napnij wszystkie mięśnie swojego ciała i policz przy tym do piętnastu. Następnie rozluźnij nagle mięśnie, trzymając oczy nadal zamknięte i po prostu obserwuj, co dzieje się w twoim ciele. Jeżeli jesteś uważny, możesz odczuć ciepło, mrowienie albo uczucie że coś płynie przez twoje ciało. Pokazuje to po prostu, że napięcie mięśni oddziałuje na przepływ energii. Jeżeli potrafisz sobie wyobrazić swoje ciało jako wąż ogrodowy, przez który przepływa woda, to wykonane ćwiczenie było odpowiednikiem ściśnięcia węża i zwolnienia zacisku. Płynąca w nim woda zostaje na moment wstrzymana, by następnie popłynąć ze wzmożoną szybkością, aż ciśnienie zostanie wyrównane. Coś podobnego odbyło się właśnie w twoim ciele!

Doświadczenie 2.

  • Usiądź wygodnie w fotelu i świadomie rozluźnij wszystkie mięśnie tak dobrze, jak to tylko możliwe. Nie potrzebujesz do tego żadnych skomplikowanych metod. Po prostu życzysz sobie aby wszystkie mięśnie rozluźniły się i pozwalasz na to. Potem spróbuj, nie dopuszczając do napięcia którychkolwiek mięśni, wywołać w sobie silną emocję. Spróbuj wytworzyć złość, lęk czy entuzjazm, ale bez napięcia. Jeżeli rzeczywiście udało ci się uniknąć powstania napięcia mięśniowego, to odkryłeś, że doznawanie silnych emocji jest niemożliwe, kiedy ciało jest odprężone! Nie możesz odczuwać nawet przygnębienia, jeśli twoje mięśnie pozostają rzeczywiście rozluźnione. Znajomość tej zależności ma kolosalne znaczenie, ponieważ dostarcza ci klucz do panowania nad swoimi myślami i uczuciami.

Różnorodność technik i sposobów odkrywania i zmniejszania napięć jest ogromna. Jednakże to czego na ogół nam brakuje, aby z nich korzystać to chwila ciszy, koncentracja, właściwy, pogłębiony oddech i spojrzenie do własnego wnętrza. To właśnie tam ukryte są odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zapraszamy do samodzielnych poszukiwań i praktyki :).

Dla inspiracji muzyka do medytacji: https://www.youtube.com/watch?v=BgjmhbkPVAI

Ilustracja: Travis-Bedal-Anatomical-Paper-Collages

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *