Koordynacja – z czym to powiązać?
Każdy wie, że dobrze jest mieć sprawną koordynację ruchową. Potrafić ustać na jednej nodze, albo trafić palcem do czubka nosa mając zamknięte oczy. Czujemy się sprawczymi, kiedy nam się udało! Ale co robić, jeśli mamy z tym problemy??? Jak poprawić swoją koordynacyjną sprawność?…
Skala trudności
Jak to jest możliwe, że od dziecka uczymy się stać i chodzić, dotykać z zamkniętymi oczami czubka nosa, stać na jednej nodze zawiązując but czy trenując formy taiji, a mimo to nadal zdarza się, że wyżej wymienione czynności nas frustrują, bo nie udaje nam się ich wykonać tak jak byśmy tego chcieli, tak jak to sobie wyobrażamy, że umiemy. Czy jest to związane ze skalą trudności, a może z umiejętnościami i praktyką, powtarzaniem w kółko tych samych gestów?
Po dyskusjach na temat ostatnio ćwiczonych sekwencji qigongu Wudang w Młodzieżowym Domu Kultury na Łazienkowskiej : „Orzeł otwiera skrzydła” (więcej na temat tego ćwiczenia w poście: Otworzyć skrzydła na wiosnę) a zwłaszcza nowego dla nas, trudniejszego koordynacyjnie ćwiczenia “Biały żuraw rozpościera skrzydła”, doszliśmy do poniższych refleksji i stwierdzeń. Oczywiście na temat świadomego ruchu!
Skupienie, koncentracja, …
W codziennym życiu trudno nam się skupić. Ciągłe dystraktory, jak pikające cały dzień w telefonie powiadomienia, nie pomagają nam szybko skoncentrować się na nowym ćwiczeniu. Zwłaszcza kiedy jest to ” Biały żuraw rozpościera skrzydła”, nie lada gratka, żywcem kostka Rubika dla zapamiętywania i zrozumienia jak co się robi – zajrzyjcie na koniec posta na film z tym ćwiczeniem.
Zrozumienie ruchu – czym i jak poruszamy?!!!
Nasze ćwiczenia mają to do siebie, że chodzi o ruch, ale nie byle jaki, tylko świadomy. Ktoś zapyta, czyli jaki? Tu dobrym przykładem jest „Biały żuraw rozpościera skrzydła”, który uruchamia w nas świadomy, pełen uważności, powolności i koncentracji ruch, skorelowany z oddechem i często z wizualizacją. Naszemu skupieniu towarzyszy proces uczenia się, co oznacza zwiększenie uważności i zwolnienie, dostosowanie tempa wykonywania ruchu do naszych możliwości zapamiętywania. A jak to się konkretnie odbywa w tym przypadku?
Na początku nasza uwaga kierowana jest na jedną dłoń, zwróconą wnętrzem do góry, podczas kiedy druga, w początkowej fazie, odwrócona jest ku dołowi. Wprowadzamy obie dłonie i ręce w ruch, na początku niby symetryczny, ale za chwilę trudno już zorientować się, gdzie są jego osie czy płaszczyzny symetrii. Temu wszystkiemu towarzyszy podział i przeniesienie uwagi w momencie, kiedy jedna dłoń dotyka czoła, obszaru trzeciego oka, a druga tyłu pleców w punkcie mingmen (grafika z punktami mingmen pod linkiem w poście o tematyce qigongu Wudang). Do tego musimy skorelować ruch tułowia, głowy, rąk i dłoni z rytmem oddechowym, przenosząc uwagę z jednej dłoni na drugą, kiedy jedna dotyka czoła, a druga mingmen.
Jaka skala trudności w ćwiczeniu „Biały żuraw rozpościera skrzydła”?
Nauczenie się ruchu w złożonej, spiralnej symetrii! Jednoczesne poruszanie się na prawo i na lewo, do góry i do dołu, kiedy każda ręka robi coś innego. Kiedy ruszamy jedną ręką w prawo, to druga w tym samym czasie kierowana jest w lewo i odwrotnie, ale również są fragmenty trajektorii ruchu, kiedy obie dłonie poruszają się w tę samą stronę. Utrudnieniem jest odpowiednia zmiana koncentracji: od dłoni, która dotyka mingmen, musimy przenieść uwagę na tę, która dotyka czoła i kontynuować na niej uwagę do momentu, kiedy to ona dotknie mingmen, wykonując wcześniej szereg ewolucji. Do tego dochodzi jeszcze stowarzyszenie ruchu z naszym rytmem oddechowym i potrzebą jednoczesnego rozpoczynania i kończenia sekwencji oddechu, uważności i samego ruchu w jego punktach zwrotnych. Nie da się wtedy pomyśleć, co się będzie robiło po zajęciach. I bardzo dobrze, chodzi o to, aby być wreszcie tu i teraz!
Aktywizacja jednej i drugiej strony
Obie ręce są w tym ćwiczeniu aktywne jednocześnie. Na początku możemy powtarzać ruch tylko jedną ręką, ale to jeszcze nie koordynacja, o którą nam chodzi i jej skala, która będąc wyzwaniem dla każdego z nas, w konsekwencji przełoży się na powstanie nowych powiązań neuronalnych w mózgu i rozwinie nas ruchowo, doda pewności oraz sprawczości.
Złożoność ruchu
Nie prościej niż potrzeba i nie bardziej skomplikowanie niż należy!
Po to rozkładamy na czynniki pierwsze ruch, aby lepiej go zrozumieć, choć warto jak najszybciej próbować wykonać całą sekwencję, a nie pozostawać na jej jednej części. Jeżeli ruch jednej ręki będzie zbyt długo rozdzielony od ruchu drugiej, trudniej będzie połączyć ruch obu rąk w całość. Kiedy rozdziela się złożony ruch na jego części składowe, uczymy się ich rozdzielnie. Czyli dodajemy do naszego ruchowego repertuaru po prostu inny ruch, też dobry, ale nie ten do którego zmierzaliśmy. Wiemy to dobrze z naszej praktyki taiji, kiedy musimy opanować nie tylko jednoczesne ruchy rąk, ale i i nóg, głowy, itd.
Ruchy skrętne
Zagadki ruchowe to podstawa do pokonywania wewnętrznego oporu przed tym, że nie umiem i nie potrafię. W końcu nauczysz się i będzie to motywacją do podjęcia kolejnego wyzwania. Ruchy skrętne i powiązane z nim problemy koordynacyjne to chleb powszedni tych, którzy ćwiczą regularnie. To one są esencją ruchów w taiji i qigongu np. w Ośmiu Kawałkach Brokatu, w Codziennym Rytuale Zdrowia, a zwłaszcza w naszej długiej formie Starego Stylu Yang Taiji. Tu co nie ruch, to mniej czy bardziej widoczna „śruba”. Warto poświęcić czas na taki trening, gdyż nie tylko poprawi to naszą mobilność i zachowanie równowagi, ale też poprzez aktywizację meridianów, spokojnych oddech i bycie „tu i teraz” , będzie miało dobroczynny wpływ na nasze zdrowie.
Pomiędzy początkiem, a końcem ruchu…
W odniesieniu do taiji czy qigongu, słynny passus byłego premiera „Prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy, a nie jak zaczyna” brzmiałby ” Prawdziwego mężczyznę (a i prawdziwą kobietę!) poznaje się po tym co robi między początkiem a końcem ruchu” 😀. Przypomina się tu też powiedzenie, „Celem jest Droga”… Jest to bardzo istotne, a często w różnych treningach pomijane, kiedy uwaga koncentruje się na prawidłowej postawie kończącej dany ruch, a nie na sposobie dojścia do tej postawy. A właśnie ten sposób jest kluczowy, zarówno ze względu na samą mechanikę ruchu, jak i na jego aspekty energetyczne.
Nie bójmy się wyzwań!
Warto poszerzać swoją skale trudności i wyzwań ruchowych, zaczynając od łatwych ćwiczeń i zmierzając w stronę coraz to bardziej rozbudowanych. Jeśli więc masz ochotę poćwiczyć z nami, te łatwe i te bardziej skomplikowane ćwiczenia qigongu Wudang, zapraszamy w najbliższy piątek, o 18.30, na zajęcia do Młodzieżowego Domu Kultury na Łazienkowskiej. Prowadzi Jan Gliński.
Obowiązują wcześniejsze zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona dostępną przestrzenią. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://bit.ly/3tU7p97
Jeśli chcesz spróbować wykonać samodzielnie ćwiczenie „Biały żuraw rozpościera skrzydła”?, zapraszamy na nasz kanał YouTube Fundacji Dantian, gdzie nasz instruktor Jan Gliński pokazuje to ćwiczenie – pod filmikiem znajdziecie bardzo dokładny opis tego ćwiczenia.
Jeśli to co czytacie zaciekawiło Was, zostawcie swój komentarz, subskrybujcie nasz kanał na YouTube, znajdziecie na nim darmowy kurs ABC Qigongu.
Do zobaczenia!