Jeśli chcesz wystartować na wiosnę z regularnymi ćwiczeniami, ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się czym jest qigong Wudang, co to są meridiany ścięgnisto-mięśniowe i jakie ćwiczenie pomaga na wszystko!
W zdrowym ciele, zdrowy mnich!
Poprzez wieki, taoistyczni mnisi osiedli w słynnym Klasztorze Purpurowej Chmury na szczycie gór Wudang, wypracowali szereg technik dzięki którym pozostawali w zdrowiu do późnej starości. To tam powstało powstało centrum neigong – medytacyjno-duchowych ćwiczeń. Są one fundamentem neijia, tzw. wewnętrznych sztuk walki: taijiquan, xingyiquan i baguazhang. Jednym z systemów qigongu Wudang, praktykowanym poprzez stulecia, była tzw. metoda 15 ćwiczeń. Dopiero na początku XX wieku, ówczesny opat Xu Beng Shan, zaczął nauczać jej poza klasztorem. System przekazywany był poprzez następne dwie generacje mistrzów, Bei Xi Rong i Sun Hai Yun. I to od nich, dr Yves Réquéna, francuski lekarz, specjalista akupunktury i założyciel w 1989 roku pierwszej w Europie szkoły qigongu: Instytutu Europejskiego Qigongu we Francji, nauczył się wspomnianej metody. Po czym zaczął ją propagować wśród swoich uczniów i pacjentów, dokumentując jej prozdrowotne efekty.
Meridiany – kanały ścięgnisto – mięśniowe
W ćwiczeniach qigongu Wudang propagowanych przez dr Réquéna działamy na główne meridiany poprzez tzw. meridiany (kanały, naczynia) ścięgnisto-mięśniowe (十二 筋 經 shí èr Jīn Jīng; po angielsku TMM – Tendono – Muscular Meridians). Określane one były w przeszłości jako „meridiany ścięgnowe”, gdzie „ścięgna” oznaczały „źródło siły, mocy czy wigoru”.
Pierwsza linia obrony przed czynnikami patogennymi
W skrócie, 12 meridianów ścięgnisto-mięśniowych biegnie mniej więcej tymi samymi ścieżkami co meridiany główne. Co ważne, są one zawsze dośrodkowe, od końca palców rąk i nóg, w kierunku głowy, klatki piersiowej i brzucha. Są one bardziej powierzchniowe i nie mają bezpośredniego kontaktu z narządami wewnętrznymi. Pokrywają one mięśnie jak szerokie wstążki, tworząc swoisty płaszcz okrywający nasze ciało.
Termin 筋 jīn obejmuje dość szerokie znaczenie, w skład którego wchodzą mięśnie, ścięgna, powięzi i nerwy. W rzeczywistości należało by te kanały nazywać meridianami nerwowo-ścięgno-więzadłowo-mięśniowymi. Ten układ powierzchniowych naczyń przepuszcza przez siebie wei qi, tzw. „obronne qi”. Tak więc jest to również nasza pierwsza linia obrony przed zewnętrznymi czynnikami patogennymi.
Harmonia wszystkich organów wewnętrznych dzięki aktywizacji meridianów
Ucząc się i praktykując qigong Wudang, harmonizujemy pracę wszystkich organów wewnętrznych. Uelastyczniamy całe ciało, wzmacniając jego naturalne mechanizmy obronne. Warto więc poznać ten system qigongu!
„Orzeł otwiera skrzydła”
Taka jest nazwa jednego z 15 wspomnianych ćwiczeń. Mówi się, że jeśli trzeba polecić tylko jedno ćwiczenie dla zestresowanej populacji, jest to właśnie „Orzeł otwiera skrzydła”! Dlaczego jest takie specjalne i co nam daje?
Ćwiczenie to odblokowuje i harmonizuje przepływ qi Wątroby. Syndromami zablokowanego qi Wątroby są m.in. nerwowość, nadpobudliwość, tachykardia, palpitacje, zgaga, zaburzenia równowagi, skurcze mięśni, suchość w ustach, itd.
Rotacje ramion stymulują punkt Jianjing, a obracanie głowy punkt Fengchi, oba punkty na meridianie Woreczka Żółciowego. Natomiast rytmiczne, delikatne naciąganie i rozluźnianie boków ciała, reguluje przepływ w meridianie Wątroby.
Jeśli masz ochotę poćwiczyć, zapraszamy w najbliższy piątek na zajęcia qigongu Wudang do Domu Kultury na Łazienkowskiej. Zaczynamy o 18.30, zajęcia prowadzi Jan Gliński. Jest to wyjątkowa okazja, aby poczuć moc tych ćwiczeń, o którym pisaliśmy już we wcześniejszym wpisie na blogu: https://fundacjadantian.com/byc-morzem-co-faluje-qigong-wudang/
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wcześniejsze zapisy. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://docs.google.com/…/1d07d-VqFV…/edit
Jeśli chcesz spróbować wykonać samodzielnie ćwiczenie „Orzeł otwiera skrzydła, zapraszamy na nasz kanał YouTube Fundacji Dantian, gdzie nasza instruktorka Marzena Rostkowska pokazuje to ćwiczenie – pod filmikiem znajdziecie jego opis.
Jeśli to co czytacie zaciekawiło Was, zostawcie swój komentarz, subskrybujcie nasz kanał na YouTube, znajdziecie na nim darmowy kurs ABC Qigongu.
Do zobaczenia!