Rosnący palec i noworoczne przewietrzanie narządów!

Qigong na nadwagę – ufffffffffffffffffff… coś nowego i to w Nowym Roku!

Tym razem w Muzeum Azji i Pacyfiku, w poniedziałkowy wieczór, zabraliśmy się za spalenie kalorii, bo i Święta oraz czas biesiadowania dobiegły już końca, a prawie każdemu boczki po jadle zaokrągliły się równiutko!

A jakie są przyczyny tycia? Jak się domyślacie jest ich wiele, a u ich źródeł  …  lenistwo i nadmiar emocji, zwłaszcza negatywnych (powodujących m.in. rozregulowanie układu hormonalnego). To co proponujemy to oczywiście ćwiczenia, choć tym razem trochę Was zadziwimy 🙂

Na początek w standardzie – rozgrzewka – link dla tych co byli po raz pierwszy: https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#ZESTAW_CWICZEN_PRZYGOTOWAWCZYCH_I

Następnie przeszliśmy przez osiem ćwiczeń (a ósemka to szczęśliwa liczba na Dalekim Wschodzie!):

  1. Magiczne i działające na koncentrację i wyobraźnię ćwiczenie z „Rosnącym palcem” demonstrujące wpływ umysłu na nasze ciało.
  2. Efektywne oddychanie – jako remedium na zbędne kilogramy – m.in. dostarczanie tlenu do spalania pożywienia i tłuszczy; Głęboki oddech przeponowy, klatka piersiowa nie powinna się rozszerzać: wolny wdech, zatrzymanie oddechu na 2-3 sekundy, jeszcze krótki wdech, po czym wolny wydech; „Rozniecanie ognia” : dłonie na dantianie, większa uwaga na wydechu, wydychamy maksymalnie i dość szybko, przyciągając brzuch do kręgosłupa, wdech odbywa się automatycznie; przyśpieszamy aż do maksimum komfortu; spowalniamy; Dla bardziej zaawansowanych, podobnie z tzw. odwrotnym oddechem i pracą mięśni krocza.
  3. Następnie coś z repertuaru Ośmiu Kawałków Brokatu ( https://fundacjadantian.com/cwiczenia/#BA_DUAN_JIN ): pozycja z rękami do góry, jak w Pierwszym kawałku brokatu i naprzemienne obracanie się w prawo i w lewo, zatrzymując się przy tym na 5 sekund w pozycji maksymalnego obrotu;  Trzeci kawałek brokatu (separacja nieba i ziemi); na koniec Ósmy kawałek brokatu.
  4. Shaking – czyli spontaniczne potrząsanie całym ciałem w rozluźnieniu  – dzięki temu potrząsanie wszystkimi organami wewnętrzymi i otwieranie stawów.
  5. Dobre dla każdego i o każdej porze, czyli  „wahadło” przód-tył, z jednoczesnym zaciskaniem palców dłoni i stóp w pozycji maksymalnego odchylenia rąk.
  6. Masaż brzucha (nie zapominajmy też, że mamy drugi mózg w brzuchu!): przykładamy trzy środkowe palce obu dłoni koło splotu słonecznego i masujemy 36 razy zgodnie ze wskazówkami zegara po lewej stronie, potem masujemy od splotu słonecznego do dołu w stronę kości łonowej, wracając separujemy obie ręce kołowo, 36 razy; następnie kładziemy prawą dłoń na pępku, lewą na niej i masujemy wkoło dantianu 36 razy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmieniamy ułożenie dłoni (prawa dłoń na lewej) i masujemy wkoło 36 razy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara; z czasem masujemy obracając się wokół pionowej osi naprzemiennie w lewo i prawo.
  7. Masaż uszu (jest tam ok. 160 punktów akupresury!) wystarczy około minuty, również aby zwalczyć uczucie głodu.
  8. „Przewietrzanie” i oczyszczanie organów – to już trochę trudniejszy qigong, kiedy połączenie właściwego ruchu z oddychaniem i wizualizacją/koncentracją umysłu wymaga pewnej praktyki: ręce przed tułowiem tworzą taiji, prawa dłoń na górze; wyobrażamy sobie, że podnosimy organy trzymając je od spodu lewą ręką, a prawą ciągniemy do góry (dłoń jak przy pojedynczym bacie – „oko feniksa”). Ciężar ciała na prawej stopie, lewa lekko dotyka grunt palcami; rozciągamy prawy pośladek i mięśnie prawej nogi, zamykamy krocze, brzuch się spłaszcza; palce prawej dłoni zawsze nad centrum lewej. Uwaga cały czas skupiona na organach w rękach, tak jakbyśmy bali się je upuścić; poruszamy organami, „czyszcząc je” w powietrzu. W końcu rozluźniamy się i „rzucamy” organy na podłogę (w innej wersji wkładamy je z powrotem do tułowia). Powtarzamy wielokrotnie. Kończymy obracając osiowo tułowiem wyobrażając sobie , że potrząsamy nerkami w prawo i w lewo.

Zapraszamy w kolejny poniedziałek (11 stycznia) do Muzeum Azji i Pacyfiku, tym razem na godzinę 17:00, gdyż MAiP organizuje wtedy wykład Dr Zhong Zhang Lin z cyklu „Zdrowie a pory roku” , w cenie 20 zł, za to po wykładzie, wyjątkowo o 18:30,  poprowadzimy bezpłatne warsztaty pod hasłem”Wibrujące Organy” (Nerki) dostosowując zakres ćwiczeń do treści wykładu.

Zaś w Nowym Roku jeszcze parę naszych życzeń i postanowień (link poniżej)

MAiP

 

 

1 thoughts on “Rosnący palec i noworoczne przewietrzanie narządów!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *