KAŻDA CHWILA TO NOWY POCZĄTEK | mit noworocznych postanowień

MIEJ ŻYCZLIWOŚĆ I DOBROĆ DLA SIEBIE W ŻYWIOLE DREWNA | krótko o micie noworocznych postanowień

Choć Nowy Rok może być czasem podsumowań i refleksji, na które warto poświęcić chwilę, to jednak bywa przyczyną stresu, przykrości i zapętlania negatywnego myślenia o sobie. Szczególnie kiedy jakichś postanowień nie uda nam się zrealizować, a to powszechne, bo zazwyczaj chcemy za wiele na raz. Ulegamy złudzeniu, że szczęście zależy od obecności życzliwych nam osób, tymczasem najważniejszą kwestią jest to, jak sami siebie traktujemy. Jeśli chcemy, by świat był nam życzliwy, sami powinniśmy dobrze o sobie myśleć i być dla siebie wsparciem.  Ale jak być szczęśliwym człowiekiem? Na pewno warto przyjrzeć się przekonaniom na własny temat. Czy mam prawo dbać o siebie? Czy daję sobie prawo do odpoczynku, rozwoju, do błędu? Dzięki dbaniu o siebie stajemy się spełnionymi, interesującymi osobami, które stanowią atrakcyjnych partnerów do interakcji dla innych. Poświęcanie się, zaniedbywanie własnych potrzeb to żadne cnoty. Warto znać swoje mocne strony i myśleć o sobie życzliwie. Kolejna rzecz to, praca nad własnym nastawieniem do życia. Rzeczywistość rzadko jest jednoznacznie dobra lub zła. Wiele zależy od tego, jak my sami ją postrzegamy. Badania wielokrotnie wykazały, że jednym z podstawowych warunków szczęścia jest wdzięczność za to, co mamy.  A wdzięczność można ćwiczyć jak mięśnie! Pomyśl przed położeniem się spać, o trzech rzeczach, za które jesteś wdzięczna/y. Czasem będą to duże wydarzenia, a czasem drobiazgi. To pomaga dostrzec wiele dobrych rzeczy i przekłada się na większe poczucie szczęścia. W podobny sposób można się uczyć postrzegania samego siebie w bardziej pozytywnym świetle. Niech więc jedynym noworocznym postanowieniem będzie być dla siebie dobrym przyjacielem, który wybiera rozwojowe aktywności, życzliwych ludzi i pozwala z troską na odpoczynek i relaks.

ZIMOWE SPOTKANIA Z QIGONGIEM | MAiP, ul. Solec 24 | poniedziałki, 8.01 – 12.02.2024, godz. 18.30

W zimie cała przyroda znajduje się w stanie bezruchu i hibernacji, zatem to najlepszy czas na oszczędzanie energii i odżywianie qi. Praktyki qigongu na zimę skoncentrowane są na utrzymywaniu wewnętrznej energii w narządach, zwłaszcza w dolnym dantianie, który jest naszym „wewnętrznym piecem”. Dotyczy to szczególnie narządów żywiołu Wody, czyli Nerek i Pęcherza Moczowego. Nerki to baterie energetyczne naszego ciała, przechowują przed- i po-urodzeniową energię życiową. Kiedy ich energia jest słaba, całe ciało staje się słabe, mamy większość skłonność do depresji, strachu, słabnie nasza siła woli, a więc trudniej nam urzeczywistnić drzemiący w nas nasz potencjał a łatwiej zapadać na zdrowiu. Dlatego też, podczas zimowych spotkań z qigongiem, sięgać będziemy po tradycyjne praktyki, tworzone i rozwijane w klimacie, gdzie cztery pory roku i zmienne warunki pogodowe stanowiły realne wyzwanie dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pprogram tych spotkań opierał się będzie na Metodzie Piętnastu Ćwiczeń Qigongu Wudang, praktykowanych przez stulecia w słynnym Klasztorze Purpurowej Chmury (Zi Xiao Gong). 

Prowadzący: Jan Gliński. Zainteresowane osoby prosimy o zapisanie się poprzez formularz. Więcej informacji. 

NOWY ROK CHIŃSKI Z FUNDACJĄ DANTIAN| MAiP, ul. Solec 24 | 2.02.2024 godz. 18.00


Na początku lutego wkraczamy w Chiński Nowy Rok pod znakiem Smoka żywiołu Drzewa. Wśród 12 zwierząt chińskiego zodiaku, smok jest jedynym mitycznym stworzeniem, o bardzo bogatej symbolice, nie tylko zresztą w Chinach. W starożytnych społeczeństwach na całym świecie, smok oznaczał siłę, moc, mądrość, ale i grozę. Niezależnie od tego, czy był przedstawiany jako potężny sojusznik, czy przerażający wróg, smok ma wyjątkowe miejsce w ludzkiej wyobraźni i emocjach. Tradycyjnie już zapraszamy na ciekawą prezentację Jana Glińskiego „Smok w mitach i wierzeniach świata”. Wspaniale będzie spojrzeć z lotu ptaka na przebogatą panoramę smoków azjatyckich, arabskich, afrykańskich, amerykańskich i oczywiście europejskich, nie zapominając o naszym smoku wawelskim 😀. Podczas spotkania odbędzie się mini-kiermasz, z którego dochód wspiera nasze działania. Zapraszamy!  Wstęp bezpłatny

PROZDROWOTNE MARSZE NIEDZIELNE | początek 14.01.2024, Łazienki Królewskie, Stara Kordegarda godz. 10.00

Możesz spacerować spokojnymi ulicami miasta albo leśnymi ścieżkami. Możesz przemierzać brzeg Wisły albo dołączyć do naszych prozdrowotnych marszy w Łazienkach Królewskich. Wszystkie dobre niemniej, warto wiedzieć jak to robić skuteczniej, ucząc się prawidłowo oddychać, skręcać odpowiednio ciało czy aktywnie stawiać stopy podczas marszu. Dodatkowym atutem tych coniedzielnych spotkań jest nauka prozdrowotnego „spacerowania na metrze kwadratowym”, co ogromnie przydaje się, kiedy pogoda jest wyjątkowo nieprzyjazna. Jeśli jednak nie boisz się niskiej temperatury czy niewielkiego deszczu zapraszamy do wspólnego spacerowania, do rozmów, wymiany informacji i wspólnego śmiechu. 

Więcej informacji na naszym blogu – marsz afgański oraz na kanale You Tube. Spotykamy się w niedziele, przed Starą Kordegardą, o godz. 10.00. Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejsze zapisanie się poprzez formularz.

WARSZTATY ARTYSTYCZNO-RUCHOWE W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE | Al. Jerozolimskie 3 | 11.01.2024 godz. 11.00

Studium natury, kształty, kolory i struktury roślin mogą zostać uwiecznione za pomocą malarskiego albo rysunkowego szkicu. Ich wygląd całkowicie się zmienia, gdy przykryje je śnieg. Zapraszamy do wspólnego oglądania muzealnej kolekcji w poszukiwaniu takich przykładów natury ukrytej pod śnieżnym puchem. Będą one podstawą do poznania techniki malarskiej, jaką jest monotypia. Zalecany jest luźny i wygodny strój, odpowiedni do ćwiczeń, z możliwością zabrudzenia podczas pracy twórczej z farbami i tuszem. Prowadząca – Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i Ruch to jej pasja, którym daje uwagę i czas. 

Bilety w cenie 15 zł, można nabyć w kasie, w Gmachu Głównym MNW na dwa dni przed wydarzeniem, od godz. 10.00. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej koło restauracji, poziom -1. Więcej informacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *