NIE DOKONUJE ODKRYCIA, KTO NIE BADA NIEMOŻLIWOŚCI.
WARSZTAT WYJAZDOWY „ŻYCIODAJNY ODDECH” | Jedwabno, Studio Burdąg 24-30.06.2024
„Oddychać to żyć, zaś dobrze oddychać, to żyć dobrze” – mówi stare powiedzenie taoistów. Warsztat w Studiu Burdąg będzie w całości dedykowany prozdrowotnym technikom oddechowym, stacjonarnym i marszowym. Temat bardzo na czasie ponieważ nieprawidłowe oddychanie jest istotną przyczyną większości tzw. chorób cywilizacyjnych, a tylko od nas zależy, jak oddychamy. Oddech jest jedną z najważniejszych funkcji fizjologicznych, którą możemy świadomie kontrolować. Jogiczna pranayama czy taoistyczne daoyin i tuna były prekursorami praktyk, określanymi mianem qigongu dopiero od połowy XX wieku. Czerpiąc z pradawnych nauk hinduistycznych i taoistycznych nauczymy cię, jak prawidłowo oddychać. Codziennie będziemy maszerować po leśnych ścieżkach, koordynując poszczególne fazy naszego rytmu oddechowego z tempem marszu, co jest podstawą takich technik chodzenia, jak tzw. marsz afgański czy chodzony, antyrakowy qigong Guolin. Równolegle będziemy też monitorować indywidualną sprawność oddechową pomiarem tzw. Pauzy Kontrolnej Butejki. Będzie czas na własną praktykę i odpoczynek, na „shinrin-yoku” czyli „kąpiele leśne” i na te wodne również.
W te prozdrowotne aktywności wpisuje się również oryginalna, wegetariańska kuchnia Sylwii Ziajki. Ci, którzy mieli okazję jej spróbować na naszych poprzednich warsztatach wiedzą, że to raj dla podniebienia!
Więcej informacji oraz link do zapisów.
WARSZTAT WYJAZDOWY „PRZESTRZENIE KOBIECOŚCI” | Brzozówka, Wytwórnia Ciszy 15-21.07.2024
Kobiecość ma wiele aspektów i coraz lepiej zdajemy sobie z tego sprawę. Kobiety intensywnie pracują i rozwijają się w wielu przestrzeniach życia. Stąd pomysł, aby poświęcić warsztat wyłącznie kobietom, ale poprzez różne aktywności i rożne sposoby wyrażania siebie. Będziemy się budzić o świcie, aby rozpocząć dzień spacerem po łąkach i spokojną rozgrzewką z elementami Codziennego Rytuału Zdrowia. Po śniadaniu poświęcimy się nauce qigongu „Promienny Lotos”, którego autorką jest Daisy Lee. To piękna forma pracy z ciałem dedykowana kobietom, łącząca elementy qigongu medycznego, automasażu, akupresury i leczących dźwięków jako formę samoleczenia. Podczas warsztatu dowiesz się jak dobrze zarządzać własną energią, by mieć jej więcej na co dzień i cieszyć się życiem.
Po odświeżającej kawie lub herbacie, nakarmimy wojowniczy aspekt kobiecości ucząc się formy taiji z krótkim kijem. Taiji Yang Sheng Zhang to opracowany przez „Chińskie Stowarzyszenie Qigong dla Zdrowia”, zestaw ośmiu ćwiczeń z kijem, dla poprawy zdrowia, ogólnego dobrostanu oraz promowania długowieczności. Kieruje się zasadami Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, równoważąc yin i yang. Ćwiczenia wyjątkowo wdzięczne, łatwe do nauki i możliwe do wykonywania w każdym momencie życia. Szczególnie polecane dla osób z dolegliwościami ramion, szyi i nadgarstków spowodowanymi przypadkowymi urazami, siedzącym trybem życia lub urazami wynikającymi z powtarzającego się obciążenia.
Po dłuższej obiadowej przerwie coś dla wyprostowanej sylwetki! Choć Gimnastyka Tradycyjna ma znacznie szerszy zakres oddziaływania na ciało kobiece, to jednak rzeczywiście dosyć szybko odczuwa się wewnętrzny imperatyw do wyprostowania. Jest to w pewnym sensie nowa forma treningu ciała i umysłu kobiet, ale jej źródłem są ruchy i pozycje porodowe, stosowane przez kobiety w różnych kulturach, na różnych kontynentach, na przełomie wieków. Ćwiczenia są tak skonstruowane, żeby rozciągać i wzmacniać mięśnie grzbietu i pośladków. Wzmacniają stopy poprawiając naszą stabilność i równowagę. Duża część pracy koncentruje się na mięśniach dna miednicy. Poszczególne ćwiczenia ułożone są tak, aby zadbać o newralgiczne dla dobrostanu kobiety, obszary jej ciała, w każdym okresie życia. Wzmacniając uczą też odpuszczać, a to przecież jeden z kluczy do dobrego życia.
Więcej informacji i link do zapisów.
WARSZTATY ARTYSTYCZNO-RUCHOWE W MUZEUM NARODOWYM W WARSZAWIE | Al. Jerozolimskie 3 | 8.02.2024 godz. 11.00
Zaobserwujemy martwą naturę, przyjrzymy się jej dokładnie, a potem podejmiemy próbę malarską i to w dość wyjątkowej technice malarskiej jaką jest akwarela. Ułożymy kompozycje z owoców, warzyw i roślin, aby kiedy skończymy, ujrzeć portrety ludzkie, w tak odmiennej i niezwykłej odsłonie. Inspiracją będą obrazy z kolekcji muzealnej jak i twórczość Giuseppe Arcimboldo. Na zajęciach nie zabraknie świadomego ruchu, który rozgrzeje naszą wyobraźnię i stawy oraz zmotywuje do pracy twórczej! Prowadząca – Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i Ruch to jej pasja, której daje uwagę i czas, którą zamienia na obrazy, książki, zajęcia ruchowe i filmy.
Bilety w cenie 15 zł, można nabyć w kasie MNM na dwa dni przed wydarzeniem, od godz. 10.00. Zajęcia odbywają się w sali edukacyjnej koło restauracji, poziom -1. Więcej informacji.
NOWY ROK CHIŃSKI Z FUNDACJĄ DANTIAN| MAiP, ul. Solec 24 | 2.02.2024 godz. 18.00
Już niebawem wkraczamy w Chiński Nowy Rok pod znakiem Smoka żywiołu Drzewa. Wśród 12 zwierząt chińskiego zodiaku, smok jest jedynym mitycznym stworzeniem, o bardzo bogatej symbolice, nie tylko w Chinach. W wielu starożytnych społeczeństwach na całym świecie, smok oznaczał siłę, moc, mądrość, ale i grozę. Niezależnie od tego, czy był przedstawiany jako potężny sojusznik, czy przerażający wróg, smok ma wyjątkowe miejsce w ludzkiej wyobraźni i emocjach. Tradycyjnie już zapraszamy na smoczą prezentację Jana Glińskiego, zatytułowaną „Smok w mitach i wierzeniach świata”. Interesująco będzie spojrzeć z lotu ptaka na przebogatą panoramę smoków azjatyckich, arabskich, afrykańskich, amerykańskich i oczywiście europejskich, nie zapominając o naszym smoku wawelskim. Podczas spotkania odbędzie się mini-kiermasz, z którego dochód wspiera nasze działania. Można będzie kupić koszulki z grafiką smoka. Będą nasze tradycyjne już ciasteczka z wróżbą a nawet kolorowe, ręcznie robione kolczyki! Wszystko to wykonane przez nas 🙂 Zapraszamy! Wstęp bezpłatny