Staż z Mistrzem Ly i adeptami francuskimi w Miętnym

Z wielką radością, między 23 a 28 października, wróciliśmy po siedmiu latach do Miętnego na staż z Mistrzem Ly i Mariannę Plouvier. W trakcie tych siedmiu lat przylatywali oni do nas regularnie, prowadząc warsztaty i egzaminując, ale tym razem po raz pierwszy towarzyszyła im 17.osobowa grupa francuskich adeptów naszego stylu Yangjialaojia, w przeważającej większości dyplomowanych instruktorów prowadzących zajęcia w Paryżu i południowej Francji. Wielu z nich było już w Polsce, uczestnicząc w organizowanym przez nas w 2018 roku I Europejskim Festiwalu Sztuk Walki Klasycznego Yang Taiji (tu relacja). Nic więc dziwnego, że od pierwszego dnia panowała doprawdy rodzinna atmosfera!

Pomimo różnic językowych, łącząca nas wspólna pasja i droga taiji znacznie ułatwiała pozawerbalną komunikację. Każdy z nas mógł też z łatwością odnaleźć tę samą strukturę ruchów długiej formy u naszych gości, dostrzegając jednocześnie często subtelne różnice w jej wykonaniu, nadające je bardziej spersonalizowany charakter. Niektórzy mogli też po raz pierwszy doświadczyć odczucia swoistej łączności, jaką daje wspólnie wykonywana forma w większej grupie adeptów, mających za sobą długie lata praktyki.

Staż z Mistrzem Ly oraz Marian Plouvier, był jak zawsze wielką dawką wiedzy i nowych umiejętności. Tym razem szlifowaliśmy formę zwierciadlaną, pchające dłonie oraz rozpoczęliśmy naukę wachlarza. Na stażu była możliwość przystąpienia do egzaminów z formy ręcznej na kolejne stopnie. Skorzystali z tego również nasi adepci i … wszyscy zdali! Serdecznie gratulujemy pomyślnie ukończonego egzaminu na kolor biały: Pawłowi Kuczyńskiemu, Tomkowi Jaworskiegu, Ewelinie Truszkowskiej oraz na poziom żółty: Danielowi Niedzielakowi oraz Beacie Łuczak. Powadzenia na drodze taiji!

Każdy dzień był wypełniony po brzegi wspólną praktyką, rozmowami oraz wymianą pomiędzy adeptami z obu krajów. Wieczorami zaś uczyliśmy się tradycyjnych tańców polskich, próbowaliśmy nowo nabytych umiejętności przy orkiestrze dętej oraz pod okiem didżeja. Był to nasz kolejny bardzo udany staż, którego organizację umożliwiła dotacja z programu Erasmus + na nasz projekt Taiji T.E.A.M., w ramach którego instruktorzy z obu krajów wymieniają się wiedzą i kompetencjami. Przed nami jego kolejny etap: tym razem Polska drużyna będzie podróżować na staż do Francji, już niebawem bo w lutym 2023. Kierunek Biarritz!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *