Taiji kuli w karnawałowym wydaniu

W środę 7 lutego, w Muzeum Azji i Pacyfiku, mieliśmy przyjemność qigongować z Krzysztofem „KO” Operaczem. Po raz pierwszy z kulą, a raczej balonem taiji, choć i znalazło się kilka krótkich kijków, specjalnie do tego celu przyniesionych przez prowadzącego. Zestaw ćwiczeń kuli taiji pozwala zrozumieć ideę energii kumulującej się w obszarze Dantian oraz pokazuje metody pracy z tym obszarem. Kula jako symbol ideału jest dla nas nieosiągalnym wzrocem ruchu.

W pierwszej fazie treningu staraliśmy się zbudować połączenie pomiędzy dłońmi, a obszarem Dantian, który wyobrażaliśmy sobie jako trójkąt. Jednocześnie uruchomialiśmy przemianę kuli właśnie w tym obszarze. Do ćwiczeń douczyliśmy się oddychać brzusznie odwrotnie oraz prosto. Co ważne, dopasowywaliśmy ruch do oddechu, a nie oddech do ruchu. Kiedy udało nam się osiągnąć ten cel dołączyliśmy do ćwiczenia ruch fizyczny. Zmiany kierunków, obroty i kroki. Dążyliśmy do pracy w różnych płaszczyzmach i zakresach. Okazało się to przyjemną i pełną uwagi oraz zaangażowania zabawą, choć była równocześnie i pracą, i to na wyższym poziomie. A teraz trochę myśli filozoficznej:

Każde Yin ma swoje Yang

Każdy wydech przeradza się we wdech

Ruch do przodu wymaga wycofania

A wznoszenie opadania

Nic nie może funkcjonować bez swojego przeciwieństwa

Duże może być ojcem małego

a małe być dużym dla jeszcze mniejszego

Wewnętrzne i zewnętrzne napędzają się nawzajem.

Kluczem do tajemnicy jest swobodny oddech i czysty umysł.

Zapraszamy w najbliższą środę, 14 lutego, do MAiP, na godzinę 18:00, na wspólne obchody Nowego Roku Chińskiego, wstęp wolny!

Zobaczymy co nas czeka w Roku Psa, żywiołu Ziemi, a także spojrzymy szerzej na rolę i znaczenie symbolu psa w mitologiach świata. Dowiemy się kim, na przykład, byli Nintunga, Bhairava, czy Cynocefale, a także dlaczego św. Dominik przedstawiany był z psem trzymającym pochodnię. A jako, że to Walentynki, spojrzymy na ich rzymskie korzenie, a także na ich dalekowschodnie wcielenia, gdzie ars amandi, także ta taoistyczna, kwitła przez tysiąclecia. A że to będzie kolejna środa z Fundacją Dantian, zakończymy paroma ćwiczeniami qigongu, oczywiście na serce!
Dodatkową atrakcją wieczoru będzie mini kiermasz z ręcznie wykonaną biżuterią z kamieni szlachetnych, obrazy malowane spiruliną i zieloną herbatą, ręcznie robione świece, podkładki pod kubki z malowanymi psami oraz świeżo przywiezione z Singapuru woreczki ze znakiem szczęścia, koperty i czerwone psy maskotki.
Zapraszamy!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *