Yi Jing w Andrzejki

Poniedziałkowy wieczór spędziliśmy jak zwykle w Muzeum Azji i Pacyfiku, doskonaląc tym razem Qigong Pięciu Elementów Mędrców z Góry Emei, a następnie, jako że wieczór był andrzejkowy, wróżąc monetami według starochińskiego systemu Yi Jing.

Na początek była rozgrzewka typu „shaking” czyli potrząsanie całym ciałem, od czubka głowy aż po palce u stóp, nie pomijając przy tym potrząsania nosem, oczami, uszami, łokciami, kolanami itd. I aby jeszcze tego było mało, szczękając zębami i wydając od czasu do czasu energetyzujący i leczniczy, prosto z brzucha, dźwięk „heng”!

Następnie, jako clue programu, zestaw Ćwiczeń Pięciu Elementów, tym razem już w wersji bardziej zaawansowanej, skoncentrowanej na odczuwaniu energii i „zabawami” z nią porzez zmianę układu rąk i nachylenia ciała. Na koniec, co dla większości uczestników jest zawsze dość nowym doświadczeniem, było tzw. „zamknięcie” czyli wyciszenie się i skumulowanie energii w dolnym dantianie przez szereg czynności typu: rotacje gałkami ocznymi  (18 razy), wielokrotne pocieranie nosa i uszu, „granie na niebiańskim bębnie”, czyli wytwarzanie dźwięku rezonującego w czaszce, rotacje językiem w prawo i w lewo, przed zębami i za, itp. a następnie przepłukiwanie jamy ustnej 36 razy własną śliną, o większej niż zwykle zawartości substancji leczniczych dzięki intesywnemu ćwiczeniu qigongu,  a na koniec skierowanie jej w stronę dantianu w trzech łykach (sic!).

Na podsumowanie wieczoru, bardzo ciekawe wróżenie pięciozłotówkami systemem Yijing, którego fanem okazał się nasz prowadzący.

Dla wtajemniczenia Yi Jing to – pisana również I-ching – Księga Przemian, jeden z najstarszych chińskich tekstów klasycznych, reprezentujących rdzennie chińską kosmologię i filozofię. Księga składa się z 64 rozdziałów, w każdym znajduje się wykładnia symbolicznego znaku określanego jako heksagram,  figury złożonej z sześciu linii poziomych. Linia może być ciągła (twarda) albo pośrodku przerwana (miękka). Mimo, że Yi Jing ma przynajmniej 3 000 lat, te linie są jak bity w naszych komputerach! Układ takich sześciu linii daje 64 różne symbole (26 = 64). Każdy z tych 64 heksagramów symbolizuje pewien proces, a więc przemianę, i według Chińczyków nic więcej nie potrzeba, aby tymi 64 symbolami móc przedstawić każdy proces zachodzący we wszechświecie !!!

Wiedzy na ten temat jest ogrom, dużo więcej można doczytać w Internecie, my póki co zapraszamy w następny poniedziałek na: BA DUAN JIN („OSIEM KAWAŁKÓW BROKATU”)(1/2)

https://fundacjadantian.com/wydarzenia/ba-duan-jin-osiem-kawalkow-brokatu12-2/

Maip_3 Maip_2 Maip_5 Maip_4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *