Czy ćwiczenia qigongu mogą mieć w tym obszarze działanie profilaktyczne? Czy mogą być również istotnym elementem składowym terapii onkologicznej? Zdecydowanie tak, brzmi odpowiedź na te oba pytania, w oparciu o doświadczenia nie tylko chińskich szpitali, ale także coraz większej liczby ośrodków naukowo-medycznych na Zachodzie. Współczesna medycyna dysponuje coraz bogatszym arsenałem do skutecznej walki z nowotworami. Silne, sprofilowane leki skutecznie zabijają komórki rakowe. Zaawansowane techniki chirurgiczne pozwalają na precyzyjne usunięcie tkanek nowotworowych. W rezultacie, dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny, udaje się uratować wiele osób ze zdiagnozowanymi nowotworami. Osiągnięcia współczesnej medycyny wynikają w dużej mierze ze specjalizacji i ciągłym doskonaleniu technik diagnostycznych, laboratoryjnych, farmakologicznych, operacyjnych itp. W efekcie, również pacjent spotyka się z dużą liczbą specjalistów: endokrynologów, immunologów, specjalistów od leczenia bólu, neurologów, psychologów, … nierzadko mając jednak problem z połączeniem ich opinii w spójną całość. Ta postępująca specjalizacja, nie tylko zresztą w onkologii, powoduje, że coraz rzadziej patrzy się na pacjenta jako na całość. Typowy onkolog koncentruje się przede wszystkim na samym nowotworze i rzadko patrzy się szerzej nie tylko na całościową fizyczność pacjenta, ale zwłaszcza na jego tryb życia, sposób odżywiania, oddychania, psychikę, emocjonalność, relacje z otoczeniem w pracy i w domu. A właśnie patologie tych czynników, powiązanych ze sobą w wieloraki sposób, są w dużej mierze przyczyną pojawiania się zmian nowotworowych i są bardzo istotne dla wyboru i sukcesu zindywidualizowanej terapii.
Tradycyjna Medycyna Chińska traktuje zaś człowieka holistycznie, nie jako zbiór osobnych części połączonych ze sobą jak w maszynie, a jako zintegrowaną istotę, której wszystkie części są ze sobą połączone, a także w istotnych relacjach z otoczeniem. Ciało fizyczne jest też nierozłączne z umysłem, a całość jest czymś znacznie więcej niż sumą jego części składowych. Problemy psychologiczne, emocjonalne są przyczyną problemów w sferze fizycznej i odwrotnie, a procesy te potęgują się często przez wiele lat, aby w końcu objawić się jako widoczna choroba, często nowotworowa. To chińskie podejście jest coraz bardziej akceptowane na Zachodzie, gdyż również współczesna nauka udowadnia, że choroby takie jak rak są efektem działania szeregu czynników występujących jednocześnie i to najczęściej w dłuższym okresie czasu. Te czynniki to również emocje, psychika, a także różnorodne aspekty otoczenia. Tak więc wschodnie i zachodnie podejście są komplementarne i im szybciej będą zintegrowane, tym efektywniej będziemy nie tylko leczyć, ale przed wszystkim zapobiegać.
Poprzez różnorodne formy działalności, Fundacja Dantian od szeregu lat stara się dołożyć cegiełkę to tej integracji, zwłaszcza w zakresie profilaktyki zdrowotnej. Widząc ciągle rosnący odsetek ludzi z chorobami nowotworowymi, postanowiliśmy podzielić się z Wami dalekowschodnimi technikami qigongu medycznego, o udokumentowanych – na Wschodzie i na Zachodzie – pozytywnych efektach zarówno w zapobieganiu pojawienia się nowotworów, jak i w towarzyszeniu współczesnej terapii onkologicznej.
W tym duchu organizujemy ten warsztat, dedykowany najbardziej chyba rozpowszechnionej technice tzw. antyrakowego qigongu Guolin.
Strona internetowa http://www.qigongchinesehealth.com/walking_qigong zawiera krótki artykuł, przybliżający sylwetkę Guo Lin, od której nazwiska nazwano ten rodzaj chodzonego qigongu oraz próbę wytłumaczenia, z punktu widzenia współczesnej nauki, dlaczego uzdrowił on wielu nieuleczalnie chorych. Badania naukowe w tym zakresie ciągle trwają i pozwalają na coraz lepszą integrację tej i innych technik qigongu z protokołami profilaktycznymi i terapeutycznymi współczesnej medycyny. Nauka tego chodzonego qigongu będzie głównym tematem naszego warsztatu, prowadzonego przez Jana Glińskiego https://fundacjadantian.com/instruktorzy/, który po raz pierwszy miał okazję naocznie przekonać się o terapeutycznych efektach qigongu Guolin wśród chińskiej społeczności Malezji jeszcze w latach 90. XX w.
Więcej w języku polskim: https://youtu.be/R5YA-mZsAec. W tej prezentacji Jan Gliński uzasadnia potrzebę szybszej integracji dalekowschodnich, sprawdzonych technik świadomego ruchu z metodami współczesnej medycyny i profilaktyki onkologicznej, podając jako konkretny przykład tej integracji tzw. antyrakowy Qigong Guolin. Stał się on swoistym fenomenem, najpierw na Dalekim Wschodzie, a później w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Francji i innych krajach. Skuteczność tej formy terapii i profilaktyki została potwierdzona przez liczne prace naukowe, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. Załączona prezentacja przedstawia skrótową historię, zasady praktyki oraz najważniejsze mechanizmy odpowiedzialne za skuteczność Nowego Qigongu Guolin w profilaktyce onkologicznej oraz jako sprawdzonej metody wspomagającej współczesne techniki leczenia chorób nowotworowych.
Z kolejnej prezentacji dowiesz się, dlaczego qigong jest tak ważny. W zrównoważonym, zasadowym i dotlenionym organizmie znacznie trudniej namnażają się komórki rakowe, a takie środowisko zapewnia świadomy, harmonijny ruch https://youtu.be/op61TVpy2KE
Miejsce
Studio Burdąg to kompleks, który powstał na planie starego, poniemieckiego gospodarstwa. Odrestaurowane na przestrzeni lat budynki, są funkcjonalne, a zarazem nadają temu miejscu wyjątkowy klimat. Całość znajduje się na obrzeżach dużego lasu, pomiędzy jeziorami Burdąg oraz Świętajno. Odległość od Warszawy, niecałe 3 godziny samochodem.
Do dyspozycji gości są dwa budynki –Obora i Stodoła. Ponadto basen, staw rybny, ogródek warzywny i palenisko ogniskowe. Obora to dwupiętrowy budynek. Na parterze znajduje się przestronna i jasna sala, z drewnianą podłogą, o powierzchni 120m2. W Oborze do dyspozycji gości przeznaczone są: salon z kominkiem, w pełni wyposażona kuchnia, pralnia, toaleta oraz taras z widokiem na las. Na piętrze znajdują się pokoje. Sąsiadująca Stodoła to miejsce, gdzie można zrelaksować się i nabrać sił po zajęciach. Na parterze budynku znajduje się salon z kominkiem, dwie kuchnie, łazienka, toaleta oraz taras. Serce Stodoły stanowi przestronna jadalnia. Długi, dębowy stół oraz wygodne krzesła sprzyjają integracji oraz wspólnym posiłkom. Na piętrze znajdują się pokoje.