Wiatr, którego nie widać i Brokat co upłynnia i rozgrzewa ciało

W połowie lipca, po rocznej przerwie, Fundacja Dantian wróciła do Domu Przebudzeń w Porąbce. Tydzień wypełniony ćwiczeniami, widokiem na wzgórza i wglądem w siebie, był wyjątkową okazją do poszerzenia swoich horyzontów i wzbogacenia umiejętności, do poznania bliżej samych siebie, ale też i innych, ciekawych świadomego ruchu i nowych doznań.

Najbardziej zmotywowani rozpoczynali dzień o 6.45 fragmentami naszej formy taiji, aby następnie o 7.30, czyli o w bardziej „normalnej” w wakacje godzinie, dołączali do nich wszyscy pozostali, rozpoczynając dzień Codziennym Rytuałem Zdrowia.

Dwa pierwsze treningi prowadził Jan Gliński, zaś po śniadaniu i krótkiej przerwie na złapanie oddechu, zabieraliśmy się za podstawy długiej formy Taiji Starego Stylu Yang pod kierunkiem naszej instruktorki Katarzyny Kieraś. Potem na parkiet powracał Jan z kolejnymi ćwiczeniami Ośmiu Kawałków Brokatu według Lam Kam Chuen’a oraz wybranymi fragmentami trudniejszej i z dużo większą dawką pracy wewnętrznej formy tych ćwiczeń przypisywanych generałowi Yue Fei.

Po tym pierwszym, dość bogatym w nowe ruchy przedpołudniu, zasiadaliśmy do obiadu, a po nim większość uczestników znikała na górskich ścieżkach, aby wrócić za trzy godziny, tuż przed rozpoczęciem kolejnego bloku edukacyjnego, który rozpoczynał Jan, z całym arsenałem Brokatów.

O godzinie siedemnastej, Marzena Rostkowska zapraszała do ćwiczeń relaksujących, tym razem na leżąco, przy dźwiękach tybetańskich mis oraz dzwonków koshi. Całość bogatego dnia przechodziła płynnie w kolację, a potem dla tych co mieli jeszcze siły, w spacer po okolicy oraz wieczorne rozmowy.

Były to kolejne warsztaty, bogate w detale dotyczące świadomego ruchu i połączenia go z oddechem i koncentracją umysłu. Różnorodne techniki i dzięki trzem doświadczonym instruktorom, trzy różne spojrzenia na ruch.  Chyba nikt nie miał czasu się znudzić, i mimo, że niektóre ćwiczenia, zwłaszcza z zaawansowanej wersji Ośmiu Brokatów, były bardziej wymagające, również fizycznie, nikt raczej szybko nie zapomni tego doświadczenia – warto było!

Kolejne wyjazdowe warsztaty odbędą się na przeciwległym końcu Polski, w Starzynie, na skraju Puszczy Białowieskiej między 13 a 17 września 2023. Tym razem będziemy pogłębiali nasze umiejętności w Starym Stylu Yang Taijiquan. Mamy też parę wolnych miejsc dla tych, którzy chcieliby poznać jego podstawy i zorientować, czy chcieliby dalej kontynuować naukę od października. Link do formularza zapisów.

Poniżej foto relacja z Porąbki naszej instruktorki taiji i qigongu, fotografki Edyty Wypierowskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *