Gong Xi Fa Cai!

Przywitaliśmy dziś wraz z seniorami z Domu Lekarza przy Wołoskiej, pierwszy raz w tym tygodniu, Nowy Rok Chiński (drugi raz w piątek na Madalińskiego)  głośno sobie życząc:

Gong Xi Fa Cai 

i dzieląc się ciasteczkami z wróżbą!

Nasza Fundacja miała pełną ciekawostek prelekcję o zwyczajach obchodzenia Nowego Roku w Azji. Pierwszą z nich jest to, że czas celebracji noworocznych trwa tam 15 dni i ich początek przypada pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego kalendarza chińskiego. Dowiedzieliśmy się również, że symbolem bieżacego roku  jest owca/koza, związana z kolorem zielonym i żywiołem drewna.

Uczestnicy spotkania sprawdzali w chińskim horoskopie, pod którym z dwunastu znaków zwierząt się urodzili i poznali związane z horoskopowymi zwierzętami historie.

Dowiedzieliśmy się co należy robić w Nowy Rok, a czego kategorycznie unikać:  pamiętajcie o świątecznych porządkach, aby były zakończone przed świętami, bo zmiatając można wymieść z domu szczęście. O Bogu Kuchni, Zao Zao Jun Shen, który tydzień przed chińskim Nowym Rokiem wznosi się do nieba, aby zaprezentować swój roczny raport Jaspisowemu Cesarzowi o zachowaniu każdego członka rodziny w starym roku.

Uważajcie na potwora Nian! Chińczycy odstraszają go wieszając na domach czerwone zawieszki i banery,  gdyż potwór boi się koloru czerwonego. Pamiętajcie o nowych ubraniach, które symbolizują nowy początek.  Pożywienie w kulturze chińskiej jest symbolem wysyłania do nieba wiadomości. Rybę i kurczaka przyrządzamy i podajemy w całości, aby nie podzielić szczęścia, które na nas spływa z Nowym Rokiem. Do rzeczy ważnych i obowiązkowych należy czerwone koperta z pieniędzmi dawana dzieciom w prezencie przez dorosłych.

W Chinach nie ma świętowania bez noworocznych fajerwerków, które po wynalezieniu prochu już w IX wieku zastąpiły wrzucane do ognia suche bambusowe patyczki w celu odstraszania potwora Nian i złych duchów. Na koniec prezentacji zobaczyliśmy niesamowity taniec smoka i akrobatyczny taniec lwa, które dziś defiladowały po chińskich ulicach oraz ujrzeliśmy wysyłane do nieba płonące lampiony, których wypuszczenie w Święto Latarni kończy piętnastodniowe celebracje Nowego Roku.

Na zakończenie przytoczyliśmy jako ciekawostkę listę przesądów, czyli czego należy się wystrzegać w czasie obchodów Nowego Roku, na przykład:

  • Sprzątania
  • Opowiadania o duchach
  • Mycia włosów
  • Czytania książek
  • Płakania
  • Siedzenia w sypialni
  • Ostrych przedmiotów

Pamiętajcie, że 5 000  lat kultury chińskiej z jej tradycjami, wierzeniami i symbolami to również – nawet w święta – codzienna praktyka qigongu czy taiji quan, o czym i dziś przypomnieliśmy naszym ćwiczącym w Domu Lekarza Seniora.

Wszystkim przyjaciolom Fundacji Dantian życzymy w Nowym Roku Chińskim przede wszystkim zdrowia oraz wiele zapału i wytrzymałości w codziennej praktyce!

Gong Xi Fa Ca!!!

Nowy-Rok-Chinski_-Dom-Seniora-Lekarza_2 Nowy-Rok-Chinski_-Dom-Seniora-Lekarza4

4 thoughts on “Gong Xi Fa Cai!

  1. Gosia pisze:

    Na Nowy Ropk trzeba ubrania nowe (np. kolorystycznie) przygotowac?. ja wczorajsprzatalam bo mialam drzwi akurat zakladane, wiec chyba mnie to nie dotyczy, zeby nie sprzatac :)- mus to mus.

  2. Fundacja Dantian pisze:

    Kolorystycznie – jak najwięcej czerwonego! Tym bardziej, że potwór Nian mógł skorzystać z chwili nieuwagi pracowników zakładających nowe drzwi i czai się teraz gdzieś pod Twoim łóżkiem 🙂 Całe szczęście spotykamy się dzisiaj na Madalińskiego to pokażę Ci parę sposobów na pozbycie się tej niebezpiecznej bestii. Do zobaczenia, J.

  3. julia pisze:

    No to do Skaryszaka na trening wypadałoby przyjść co najmniej w czerwonej czapce… Nie do twarzy mi w czerwonym, ale dla Tai chi ” się poświęcę”. 😉
    Pozdrawiam
    :j

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *