Przywitaliśmy dziś wraz z seniorami z Domu Lekarza przy Wołoskiej, pierwszy raz w tym tygodniu, Nowy Rok Chiński (drugi raz w piątek na Madalińskiego) głośno sobie życząc:
Gong Xi Fa Cai
i dzieląc się ciasteczkami z wróżbą!
Nasza Fundacja miała pełną ciekawostek prelekcję o zwyczajach obchodzenia Nowego Roku w Azji. Pierwszą z nich jest to, że czas celebracji noworocznych trwa tam 15 dni i ich początek przypada pierwszego dnia pierwszego miesiąca księżycowego kalendarza chińskiego. Dowiedzieliśmy się również, że symbolem bieżacego roku jest owca/koza, związana z kolorem zielonym i żywiołem drewna.
Uczestnicy spotkania sprawdzali w chińskim horoskopie, pod którym z dwunastu znaków zwierząt się urodzili i poznali związane z horoskopowymi zwierzętami historie.
Dowiedzieliśmy się co należy robić w Nowy Rok, a czego kategorycznie unikać: pamiętajcie o świątecznych porządkach, aby były zakończone przed świętami, bo zmiatając można wymieść z domu szczęście. O Bogu Kuchni, Zao Zao Jun Shen, który tydzień przed chińskim Nowym Rokiem wznosi się do nieba, aby zaprezentować swój roczny raport Jaspisowemu Cesarzowi o zachowaniu każdego członka rodziny w starym roku.
Uważajcie na potwora Nian! Chińczycy odstraszają go wieszając na domach czerwone zawieszki i banery, gdyż potwór boi się koloru czerwonego. Pamiętajcie o nowych ubraniach, które symbolizują nowy początek. Pożywienie w kulturze chińskiej jest symbolem wysyłania do nieba wiadomości. Rybę i kurczaka przyrządzamy i podajemy w całości, aby nie podzielić szczęścia, które na nas spływa z Nowym Rokiem. Do rzeczy ważnych i obowiązkowych należy czerwone koperta z pieniędzmi dawana dzieciom w prezencie przez dorosłych.
W Chinach nie ma świętowania bez noworocznych fajerwerków, które po wynalezieniu prochu już w IX wieku zastąpiły wrzucane do ognia suche bambusowe patyczki w celu odstraszania potwora Nian i złych duchów. Na koniec prezentacji zobaczyliśmy niesamowity taniec smoka i akrobatyczny taniec lwa, które dziś defiladowały po chińskich ulicach oraz ujrzeliśmy wysyłane do nieba płonące lampiony, których wypuszczenie w Święto Latarni kończy piętnastodniowe celebracje Nowego Roku.
Na zakończenie przytoczyliśmy jako ciekawostkę listę przesądów, czyli czego należy się wystrzegać w czasie obchodów Nowego Roku, na przykład:
- Sprzątania
- Opowiadania o duchach
- Mycia włosów
- Czytania książek
- Płakania
- Siedzenia w sypialni
- Ostrych przedmiotów
Pamiętajcie, że 5 000 lat kultury chińskiej z jej tradycjami, wierzeniami i symbolami to również – nawet w święta – codzienna praktyka qigongu czy taiji quan, o czym i dziś przypomnieliśmy naszym ćwiczącym w Domu Lekarza Seniora.
Wszystkim przyjaciolom Fundacji Dantian życzymy w Nowym Roku Chińskim przede wszystkim zdrowia oraz wiele zapału i wytrzymałości w codziennej praktyce!
Gong Xi Fa Ca!!!
Na Nowy Ropk trzeba ubrania nowe (np. kolorystycznie) przygotowac?. ja wczorajsprzatalam bo mialam drzwi akurat zakladane, wiec chyba mnie to nie dotyczy, zeby nie sprzatac :)- mus to mus.
Kolorystycznie – jak najwięcej czerwonego! Tym bardziej, że potwór Nian mógł skorzystać z chwili nieuwagi pracowników zakładających nowe drzwi i czai się teraz gdzieś pod Twoim łóżkiem 🙂 Całe szczęście spotykamy się dzisiaj na Madalińskiego to pokażę Ci parę sposobów na pozbycie się tej niebezpiecznej bestii. Do zobaczenia, J.
Zarty zartami, bylo bardzo fajnie w piatek (dzieki) i do zobaczenia next week na cwiczeniach tai chi!
No to do Skaryszaka na trening wypadałoby przyjść co najmniej w czerwonej czapce… Nie do twarzy mi w czerwonym, ale dla Tai chi ” się poświęcę”. 😉
Pozdrawiam
:j