Minister Spichlerza i Minister Młyna w akcji

Poniedziałek już za nami, wczorajsza wizyta w Muzeum Azji i Pacyfiku odbyła się w bardzo wytwornym towarzystwie. Spotkanie na szczycie ze Śledzioną, zwaną w tradycyjnej medycynie chińskiej „Ministrem Spichlerza” oraz jej pomocnikiem, czyli organem stowarzyszonym, Żołądkiem, „Ministrem Młyna” –  przebiegło bez zarzutów – a wręcz można powiedzieć uzdrawiająco – do czemu zdecydowanie sprzyjały ćwiczenia – o czym poniżej wraz z niezbędnymi o nich informacjami.

Dowiedzieliśmy się, że w TCM traktuje się układ Śledziona-Trzustka jako jeden organ, że Śledziona pracuje między 09:00-11:00 i należy do układu krwionośnego i limfatycznego. Na co dzień zajmuje się sprzątaniem starych krwinek i wytwarza limfocyty – komórki odpornościowe.

Jeśli miałaby się w coś ubrać, to tylko w kolorze żółtym – przypisywany jej kolor żywiołu Ziemi.

Emocje z nią związane to: zmartwienie, niepokój ale jednocześnie są to uczciwość, otwartość i równowaga.

Pamiętajmy o tym, że stan zdrowotny Śledziony i stan zdrowotny naszych mięśni są ściśle ze sobą powiązane. Śledziona jest również siedliskiem Yi (umysłu mądrości). Przechowuje ona myśli i intencje ciała oraz jest odpowiedzialna za myślenie analityczne, inteligencje i pomysły. Śledziona odpowiada za przekazanie wspomnień do Nerek, siedliska pamięci krótkoterminowej. Następnie Nerki przekazują te wspomnienia Sercu do przechowania długoterminowego. Z ciekawostek to to, że meridian Żołądka jest jedynym meridianem Yang przebiegającym przez przód ciała.

Przypominamy, że Trzustka produkuje enzymy trawienne i substancje dokrewne (hormony: ważna insulina).

Żołądek pracuje od 07:00 do 09:00, jego kolor to ciemno-żółty. Podobnie jak w przypadku Śledziony, praca i kondycja Żołądka są powiązane z kondycją naszych mięśni, wyglądu warg, ust i produkcji naszej śliny. Stres, niepokój, manie, zaufanie, zrównoważenie, uczciwość – to wszystko mieści się w naszym Żołądku.

Ważne jest rozluźnienie stawów skokowych: przechodzą przez nie meridiany Śledziony, Żołądka i Wątroby.

Przypominajka z zajęć:

  • Zhan Zhuang – druga pozycja; pozycja Śledziony, taka sama jak Wątroby (brzeg dłoni przy punkcie Qimen (LIV-14; dwa żebra poniżej sutka, szósta przestrzeń międzyżebrowa; przedramiona podążają za kształtem tej przestrzeni, lekko opadając)
  • Qigong
  1.  z pozycji wyjściowej, utworzyć trójkątną przestrzeń między płaskimi dłońmi (kciuki i palce wskazujące stykają się), nieść ręce nad przechyloną do tyłu głowę; patrząc przez środek trójkąta, przenosić ciężar z jednej nogi na drugą (60-40) skręcając tułów w prawo-lewo, jednocześnie uciskając meridian śledziony przez lekkie nachylenie tułowia; wydychamy ciemnożółte powietrze przy skręcie, wdychamy jasnożółte przy powrocie
  2. wnętrza dłoni w stronę ciała, jedna naprzeciwko głowy, druga brzucha, skręcamy tułów w jedną stronę, po czym opuszczamy górną rękę do dołu, śledząc ją ruchem głowy (ale nie tułowia) i podnosimy dolną rękę do góry wracając z głową do pionu (czyli zamieniamy ręce miejscami), obrót tułowia w drugą stronę i podobna sekwencja zamiany rąk; po wykonaniu w ten sposób 5-8 skrętów tułowia, wykonujemy podobne ruchy z tym, że ręce w górnej pozycji umieszczamy wyżej nad głową; kiedy ręka idzie w dół, wysyłamy qi żołądka w dół, a kiedy ręka do góry wysyłamy qi śledziony w górę; jednocześnie aktywujemy ważny punkt SP-21 Dabao „wielkie objęcie”
  • Ba Duan Jin – trzecia pozycja (rozdzielenie nieba i ziemi), ósma pozycja (potrząsanie ciałem)
  • Wu Qin Xi – niedźwiedź
  • Liu Zi Jue – Hu-u-u-u-u-u-u; kolor żółty

Zapraszamy na następny poniedziałek – to już ostatnie zajęcia z cyklu Wibrujących Organów – tym razem „Potrójny Ogrzewacz” – tajemniczy „organ, którego nie ma” ….

A że tematów nam z pewnością nie zabraknie, więc dalej, co tydzień, będziemy ćwiczyli qigong w Muzeum Azji i Pacyfiku.

Wibrujace-Organy_Sledziona_2 Wibrujace-Organy_Sledziona_3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *