Poniedziałek już za nami, wczorajsza wizyta w Muzeum Azji i Pacyfiku odbyła się w bardzo wytwornym towarzystwie. Spotkanie na szczycie ze Śledzioną, zwaną w tradycyjnej medycynie chińskiej „Ministrem Spichlerza” oraz jej pomocnikiem, czyli organem stowarzyszonym, Żołądkiem, „Ministrem Młyna” – przebiegło bez zarzutów – a wręcz można powiedzieć uzdrawiająco – do czemu zdecydowanie sprzyjały ćwiczenia – o czym poniżej wraz z niezbędnymi o nich informacjami.
Dowiedzieliśmy się, że w TCM traktuje się układ Śledziona-Trzustka jako jeden organ, że Śledziona pracuje między 09:00-11:00 i należy do układu krwionośnego i limfatycznego. Na co dzień zajmuje się sprzątaniem starych krwinek i wytwarza limfocyty – komórki odpornościowe.
Jeśli miałaby się w coś ubrać, to tylko w kolorze żółtym – przypisywany jej kolor żywiołu Ziemi.
Emocje z nią związane to: zmartwienie, niepokój ale jednocześnie są to uczciwość, otwartość i równowaga.
Pamiętajmy o tym, że stan zdrowotny Śledziony i stan zdrowotny naszych mięśni są ściśle ze sobą powiązane. Śledziona jest również siedliskiem Yi (umysłu mądrości). Przechowuje ona myśli i intencje ciała oraz jest odpowiedzialna za myślenie analityczne, inteligencje i pomysły. Śledziona odpowiada za przekazanie wspomnień do Nerek, siedliska pamięci krótkoterminowej. Następnie Nerki przekazują te wspomnienia Sercu do przechowania długoterminowego. Z ciekawostek to to, że meridian Żołądka jest jedynym meridianem Yang przebiegającym przez przód ciała.
Przypominamy, że Trzustka produkuje enzymy trawienne i substancje dokrewne (hormony: ważna insulina).
Żołądek pracuje od 07:00 do 09:00, jego kolor to ciemno-żółty. Podobnie jak w przypadku Śledziony, praca i kondycja Żołądka są powiązane z kondycją naszych mięśni, wyglądu warg, ust i produkcji naszej śliny. Stres, niepokój, manie, zaufanie, zrównoważenie, uczciwość – to wszystko mieści się w naszym Żołądku.
Ważne jest rozluźnienie stawów skokowych: przechodzą przez nie meridiany Śledziony, Żołądka i Wątroby.
Przypominajka z zajęć:
- Zhan Zhuang – druga pozycja; pozycja Śledziony, taka sama jak Wątroby (brzeg dłoni przy punkcie Qimen (LIV-14; dwa żebra poniżej sutka, szósta przestrzeń międzyżebrowa; przedramiona podążają za kształtem tej przestrzeni, lekko opadając)
- Qigong
- z pozycji wyjściowej, utworzyć trójkątną przestrzeń między płaskimi dłońmi (kciuki i palce wskazujące stykają się), nieść ręce nad przechyloną do tyłu głowę; patrząc przez środek trójkąta, przenosić ciężar z jednej nogi na drugą (60-40) skręcając tułów w prawo-lewo, jednocześnie uciskając meridian śledziony przez lekkie nachylenie tułowia; wydychamy ciemnożółte powietrze przy skręcie, wdychamy jasnożółte przy powrocie
- wnętrza dłoni w stronę ciała, jedna naprzeciwko głowy, druga brzucha, skręcamy tułów w jedną stronę, po czym opuszczamy górną rękę do dołu, śledząc ją ruchem głowy (ale nie tułowia) i podnosimy dolną rękę do góry wracając z głową do pionu (czyli zamieniamy ręce miejscami), obrót tułowia w drugą stronę i podobna sekwencja zamiany rąk; po wykonaniu w ten sposób 5-8 skrętów tułowia, wykonujemy podobne ruchy z tym, że ręce w górnej pozycji umieszczamy wyżej nad głową; kiedy ręka idzie w dół, wysyłamy qi żołądka w dół, a kiedy ręka do góry wysyłamy qi śledziony w górę; jednocześnie aktywujemy ważny punkt SP-21 Dabao „wielkie objęcie”
- Ba Duan Jin – trzecia pozycja (rozdzielenie nieba i ziemi), ósma pozycja (potrząsanie ciałem)
- Wu Qin Xi – niedźwiedź
- Liu Zi Jue – Hu-u-u-u-u-u-u; kolor żółty
Zapraszamy na następny poniedziałek – to już ostatnie zajęcia z cyklu Wibrujących Organów – tym razem „Potrójny Ogrzewacz” – tajemniczy „organ, którego nie ma” ….
A że tematów nam z pewnością nie zabraknie, więc dalej, co tydzień, będziemy ćwiczyli qigong w Muzeum Azji i Pacyfiku.