W niedzielę przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny! Zaś w poniedziałek w Muzeum Azji i Pacyfiku obchodziliśmy – dosłownie – Qigong wiosenny. Warsztaty z chodzenia i to świadomego, to lekcja pokory dla tych co mieli okazję poznać sztukę ruchu i oddechu. Rozluźnienie, transfery, oddychanie w rytmie – niby proste, ale jakie wymagające od zwykłego piechura betonowego świata. A tu przyszła do nas kultura z Chin w postaci Chodzonego Qigongu. Stawaliśmy się kotami, krabami oraz historyczną Guo Lin – a to wszystko po to aby świadomie chodzić, ale jak o tym poniżej!
Podstawowe ruchy chodzone – na rozgrzewkę:
- Krok kota (do przodu i cofając; ruch do przodu: z progresywnym obrotem stopy w miarę przesuwania na nią ciężaru lub z obrotem na uprzednio obciążonej stopie; ruch do tyłu: z progresywnym obrotem odciążanej stopy)
- Krok kraba (w prawo i w lewo; utrzymujemy środek ciężkości na tym samym poziomie, udo podnoszonej nogi do poziomu z rozluźnionym podudziem i stopą )
Bardziej zaawansowana forma chodzona o niesamowitych wynikach leczniczych:
Guolin Qigong (antyrakowy qigong)
- Pozycja wyjściowa: Od normalnej pozycji stojącej, cofnij prawą nogę do tyłu o jeden krok.
- Dwukrotny wdech w trakcie dwóch pół-kroków, punkt Laogong lewej ręki przed dantian
Uplasuj punkt Laogong lewej dłoni przed dantian. Prawą ręka zwisa swobodnie. Przesuń prawą stopę zrównując ją z lewą, z małą pauzą, opierając ją na śródstopiu. Podczas gdy noga jest w ruchu, wdychaj do połowy pojemności płuc, następnie wstrzymaj na krótko oddech i ruch. Następnie zrób kolejne pół kroku do przodu prawą nogą, napełniając w tym czasie płuca powietrzem. Krótko wstrzymaj ruch i oddech. Trzymaj lewą dłoń przed swoim dantian.
- Całkowity wydech z pełnym krokiem i zmianą rąk
Teraz pora na kolejny krok, tym razem pełen krok lewą nogą, umieszczając prawą stopę przed lewą, jak przy normalnym marszu. Wykonaj kompletny wydech w trakcie kroku. W trakcie wykonywania kroku, zmień naturalnie położenie rąk, umieszczając prawą dłoń przed dantian, a lewą przy boku.
- Dwukrotny wdech w trakcie dwóch pół-kroków, punkt Laogong prawej ręki przed dantian
Przesuń prawą stopę zrównując ją z lewą, z małą pauzą, opierając ją na śródstopiu. Podczas gdy noga jest w ruchu, wdychaj do połowy pojemności płuc, następnie wstrzymaj na krótko oddech i ruch. Następnie zrób kolejne pół kroku do przodu prawą nogą, napełniając w tym czasie płuca. Krótko wstrzymaj ruch i oddech. Trzymaj prawą dłoń przed swoim punktem dantian na wysokości brzucha.
- Całkowity wydech z pełnym krokiem i zmianą rąk
Teraz pora na kolejny krok, tym razem pełen krok lewą nogą, umieszczając lewą stopę przed prawą, jak przy normalnym marszu. Wykonaj kompletny wydech w trakcie kroku. W trakcie wykonywania kroku, zmień naturalnie położenie rąk, umieszczając lewą dłoń przed dantian na wysokości brzucha, a prawą przy boku.
Kontynuuj (od 1 do 4) w lekkim rytmie. W pół drogi, zmień nogi, robiąc półkroki lewą nogą. Będzie coraz łatwiej w miarę ćwiczenia. Można chodzić w wolnym, średnim i szybkim tempie. Można chodzić nawet godzinami, dobra dawka, zwłaszcza w stanach chorobowych, to 2 godziny dziennie i jeśli to możliwe to w przyrodzie.
Dla zainteresowanych, istnieje szereg odmian tego qigongu, jeśli chodzi o sposób chodzenia i położenia rąk, niemniej wspólną, najistotniejszą cechą jest rytm oddechu, czyli podwójne zaczerpnięcie powietrza w trakcie jednego kroku i pojedynczego wydechu w trakcie następnego.
Na temat dowiedzionej efektywności chodzonego qigongu w leczeniu szeregu chorób, napisano szereg artykułów i książek. Strona internetowa w języku angielskim http://www.qigongchinesehealth.com/walking_qigong zawiera krótki artykuł, przybliżający sylwetkę Guo Lin, od której nazwiska nazwano ten rodzaj qigongu, oraz próbę wytłumaczenia z punktu widzenia współczesnej nauki dlaczego praktykowanie tego qigongu uzdrowiło wielu nieuleczalnie chorych.
Pod koniec warsztatów mieliśmy okazję spróbować bardzo ciekawego Kroku Baguazhang oraz Kroku brodzącego w błocie, a o nich poniżej:
- Krok Baguazhang (Baguazhang – „Dłoń Ośmiu Trygramów” – obok Taijiquan i Xingyiquan, jeden z trzech najważniejszych, wewnętrznych – neijia – chińskich stylów walki)
- Tang Ni Bu – „Krok brodzącego po błocie”
Celem tego ćwiczenia jest wykształcenie „ruchomego korzenia”, tzn. przy każdym kroku jesteśmy stabilni i zakorzenieni w podłożu, ale jednocześnie jesteśmy bardzo ruchomi, mogąc z łatwością zmienić kierunek i szybkość ruchu. Powiedzenie „Stój jak góra i ruszaj się jak płynąca woda” oddaje dobrze tę trochę paradoksalną ideę.
- Wolny marsz po prostej
- Przyjąć typową pozycję pionową, stopy razem, kolana ugięte, z „Osiadającymi dłońmi” – dłonie na poziomie bioder, wnętrzem do podłoża, palce obu dłoni naprzeciwko siebie, odczucie jakby dłonie naciskały od góry na piłkę w wodzie.
- Wolno unieś nieco lewą stopę tak, że cała podeszwa unosi się jednocześnie.
- Przesuń lewą stopę do przodu, po prostej, tuż nad podłożem, jakby przesuwając nią cegłę, do momentu kiedy pięta znajdzie się nieco poza palcami prawej stopy.
- Po krótkiej pauzie, opuść delikatnie całą stopę na podłoże.
- Z pionowym tułowiem, „ogonem podwiniętym pod siebie”, bardzo wolno przenieś ciężar ciała na lewą stopę.
- Kiedy prawa pięta uniesie się trochę, odrywamy jednocześnie całą stopę od podłoża i przesuwamy ją do przodu tuż nad podłożem, jakby popychając cegłę.
- W trakcie ruchu nie przesuwamy bioder na boki czy góra-dół. Wyrostek przedniej części kości biodrowej, kolana oraz punkt Tai Chong (w zagłębieniu między dużym i drugim palcem u nogi) powinny cały czas w jednej linii.
- Cały ruch jest bardzo wolny. Przesunięcie nogi o jeden krok do przodu powinno zająć ok. 1,5 – 2 minuty. Stopy przesuwają się po obu stronach linii wyznaczającej kierunek ruchu.
- Ciało powinno być maksymalnie zrelaksowane, oddech głęboki, przeponowy, umysł rejestrujący wewnętrze odczucia w różnych partiach ciała biorących udział w ruchu
- Wolny marsz po kole
Przy chodzeniu po kole, zewnętrzna stopa wykonuje ruch o kształcie sierpa, haka (Kou bu) a wewnętrzna „swinguje” (Bai bu) tzn. najpierw porusza się po prostej w stronę śródstopia zewnętrznej stopy, a następnie zwraca się na zewnątrz w stronę linii wyznaczanej przez zewnętrzną stopę. Powtarzanie tych kroków w sekwencji spowoduje ruch po kole. Na początku dobrze jest ćwiczyć na kole o długości 8 lub 12 kroków. Ćwiczymy przeciwnie i zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
- Stań na obwodzie koła, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
- Przyjmij pozycję „Osiadających dłoni”. W niektórych stylach Baguazhang ta postawa nazywa się „Tygrys schodzi z góry”, gdyż chodząc z tak ustawionym ciałem po okręgu ma się wrażenie chwytania ziemi jak tygrys schodzący po zboczu.
- Kou bu. Zacznij prawą nogą, stopa lekko uniesiona, równoległa do podłoża, porusza się po okręgu do momentu, w którym jej śródstopie znajdzie się na linii palców lewej stopy. Sierpowy ruch prawej nogi pochodzi z centrum ciała, od ruchu kwa i bioder, a nie tylko kolana i stopy.
- Bai bu. Podnieść trochę prawą stopę, równolegle do podłoża. Stopa ślizga się tuż powyżej podłoża najpierw w stronę śródstopia prawej stopy i tuż przed jej dotknięciem skręca, „swinguje” w stronę linii okręgu. W każdym z ruchów jest bardzo ważne, aby wychodził on z centrum ciała.
Trochę informacji o Ding Shi („Określona / Ustalona forma”) – chodzenia po okręgu jest podstawą praktykowania Baguazhang. Przy podstawowym treningu, samo chodzenie po okręgu i sposób zawracania mogą być identyczne, natomiast konfiguracja postawy ciała zmienia się zgodnie z ośmioma podstawowymi formami. Dla przykładu ćwiczymy dwie postawy: „Dłoń podtrzymująca niebo” oraz „Dłoń obejmująca księżyc”.
Warto pamiętać o tym, że chodzenie po okręgu zgodnie z zasadami Baguazhang, z jego spiralnymi ruchami wzmacniającymi całe ciało, aktywizuje również i harmonizuje rozpływ energii Qi w meridianach.
Przykładowo postawa pozycja „Osiadających dłoni” w szczególności otwiera, stymuluje i wzmacnia Ren Mai, Du Mai i Chong Mai, co wpływa na regulację wszystkich meridianów, wspomagając również Potrójny Ogrzewacz oraz zasilając Dantian.
W podobny sposób „Dłoń podtrzymująca niebo” otwiera, stymuluje i wzmacnia zwłaszcza meridiany Jelita grubego i Żołądka, zaś „Dłoń obejmująca księżyc” stymuluje i wzmacnia meridiany Płuc, Śledziony, Osierdzia i Wątroby.
Jak widać temat chodzenia jest głęboko rozpoznany przez wschodnie kultury, mamy się czego od nich uczyć!
Zaś związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, życzymy wszystkich przyjaciołom dużo ruchu w bezruchu i bezruchu w ruchu, aby Wasze żołądki były w harmonii z ciałami i wszelkie pyszności przynosiły radość i miłość – bo to co z rodziną i przyjaciółmi, odżywia zdrowo!