Chodzony Qigong wiosenny!

W niedzielę przywitaliśmy pierwszy dzień wiosny! Zaś w poniedziałek w Muzeum Azji i Pacyfiku obchodziliśmy – dosłownie – Qigong wiosenny. Warsztaty z chodzenia i to świadomego, to lekcja pokory dla tych co mieli okazję poznać sztukę ruchu i oddechu. Rozluźnienie, transfery, oddychanie w rytmie – niby proste, ale jakie wymagające od zwykłego piechura betonowego świata. A tu przyszła do nas kultura z Chin w postaci Chodzonego Qigongu. Stawaliśmy się kotami, krabami oraz historyczną Guo Lin – a to wszystko po to aby świadomie chodzić, ale jak o tym poniżej!

Podstawowe ruchy chodzone – na rozgrzewkę:

 • Krok kota (do przodu i cofając; ruch do przodu: z progresywnym obrotem stopy w miarę przesuwania na nią ciężaru lub z obrotem na uprzednio obciążonej stopie; ruch do tyłu: z progresywnym obrotem odciążanej stopy)
 • Krok kraba (w prawo i w lewo; utrzymujemy środek ciężkości na tym samym poziomie, udo podnoszonej nogi do poziomu z rozluźnionym podudziem i stopą )

Bardziej zaawansowana forma chodzona o niesamowitych wynikach leczniczych:

Guolin Qigong (antyrakowy qigong)

 1. Pozycja wyjściowa: Od normalnej pozycji stojącej, cofnij prawą nogę do tyłu o jeden krok.
 2. Dwukrotny wdech w trakcie dwóch pół-kroków, punkt Laogong lewej ręki przed dantian

Uplasuj punkt Laogong lewej dłoni przed dantian. Prawą ręka zwisa swobodnie. Przesuń prawą stopę zrównując ją z lewą, z małą pauzą, opierając ją na śródstopiu. Podczas gdy noga jest w ruchu, wdychaj do połowy pojemności płuc, następnie wstrzymaj na krótko oddech i ruch. Następnie zrób kolejne pół kroku do przodu prawą nogą, napełniając w tym czasie płuca powietrzem. Krótko wstrzymaj ruch i oddech. Trzymaj lewą dłoń przed swoim dantian.

 1. Całkowity wydech z pełnym krokiem i zmianą rąk

Teraz pora na kolejny krok, tym razem pełen krok lewą nogą, umieszczając prawą stopę przed lewą, jak przy normalnym marszu. Wykonaj kompletny wydech w trakcie kroku. W trakcie wykonywania kroku, zmień naturalnie położenie rąk, umieszczając prawą dłoń przed dantian, a lewą przy boku.

 1. Dwukrotny wdech w trakcie dwóch pół-kroków, punkt Laogong prawej ręki przed dantian

Przesuń prawą stopę zrównując ją z lewą, z małą pauzą, opierając ją na śródstopiu. Podczas gdy noga jest w ruchu, wdychaj do połowy pojemności płuc, następnie wstrzymaj na krótko oddech i ruch. Następnie zrób kolejne pół kroku do przodu prawą nogą, napełniając w tym czasie płuca. Krótko wstrzymaj ruch i oddech. Trzymaj prawą dłoń przed swoim punktem dantian na wysokości brzucha.

 1. Całkowity wydech z pełnym krokiem i zmianą rąk

Teraz pora na kolejny krok, tym razem pełen krok lewą nogą, umieszczając lewą stopę przed prawą, jak przy normalnym marszu. Wykonaj kompletny wydech w trakcie kroku. W trakcie wykonywania kroku, zmień naturalnie położenie rąk, umieszczając lewą dłoń przed dantian na wysokości brzucha, a prawą przy boku.

Kontynuuj (od 1 do 4) w lekkim rytmie. W pół drogi, zmień nogi, robiąc półkroki lewą nogą. Będzie coraz łatwiej w miarę ćwiczenia. Można chodzić w wolnym, średnim i szybkim tempie. Można chodzić nawet godzinami, dobra dawka, zwłaszcza w stanach chorobowych, to 2 godziny dziennie i jeśli to możliwe to w przyrodzie.

Dla zainteresowanych, istnieje szereg odmian tego qigongu, jeśli chodzi o sposób chodzenia i położenia rąk, niemniej wspólną, najistotniejszą cechą jest rytm oddechu, czyli podwójne zaczerpnięcie powietrza w trakcie jednego kroku i pojedynczego wydechu w trakcie następnego.

Na temat dowiedzionej efektywności chodzonego qigongu w leczeniu szeregu chorób, napisano szereg artykułów i książek. Strona internetowa w języku angielskim http://www.qigongchinesehealth.com/walking_qigong zawiera krótki artykuł, przybliżający sylwetkę Guo Lin, od której nazwiska nazwano ten rodzaj qigongu, oraz próbę wytłumaczenia z punktu widzenia współczesnej nauki dlaczego praktykowanie tego qigongu uzdrowiło wielu nieuleczalnie chorych.

Pod koniec warsztatów mieliśmy okazję spróbować bardzo ciekawego Kroku Baguazhang oraz Kroku brodzącego w błocie, a  o nich poniżej:

 • Krok Baguazhang (Baguazhang – „Dłoń Ośmiu Trygramów” – obok Taijiquan i Xingyiquan, jeden z trzech najważniejszych, wewnętrznych – neijia – chińskich stylów walki)
 • Tang Ni Bu – „Krok brodzącego po błocie”

Celem tego ćwiczenia jest wykształcenie „ruchomego korzenia”, tzn. przy każdym kroku jesteśmy stabilni i zakorzenieni w podłożu, ale jednocześnie jesteśmy bardzo ruchomi, mogąc z łatwością zmienić kierunek i szybkość ruchu. Powiedzenie „Stój jak góra i ruszaj się jak płynąca woda” oddaje dobrze tę trochę paradoksalną ideę.

 • Wolny marsz po prostej
 1. Przyjąć typową pozycję pionową, stopy razem, kolana ugięte, z „Osiadającymi dłońmi” – dłonie na poziomie bioder, wnętrzem do podłoża, palce obu dłoni naprzeciwko siebie, odczucie jakby dłonie naciskały od góry na piłkę w wodzie.
 2. Wolno unieś nieco lewą stopę tak, że cała podeszwa unosi się jednocześnie.
 3. Przesuń lewą stopę do przodu, po prostej, tuż nad podłożem, jakby przesuwając nią cegłę, do momentu kiedy pięta znajdzie się nieco poza palcami prawej stopy.
 4. Po krótkiej pauzie, opuść delikatnie całą stopę na podłoże.
 5. Z pionowym tułowiem, „ogonem podwiniętym pod siebie”, bardzo wolno przenieś ciężar ciała na lewą stopę.
 6. Kiedy prawa pięta uniesie się trochę, odrywamy jednocześnie całą stopę od podłoża i przesuwamy ją do przodu tuż nad podłożem, jakby popychając cegłę.
 7. W trakcie ruchu nie przesuwamy bioder na boki czy góra-dół. Wyrostek przedniej części kości biodrowej, kolana oraz punkt Tai Chong (w zagłębieniu między dużym i drugim palcem u nogi) powinny cały czas w jednej linii.
 8. Cały ruch jest bardzo wolny. Przesunięcie nogi o jeden krok do przodu powinno zająć ok. 1,5 – 2 minuty. Stopy przesuwają się po obu stronach linii wyznaczającej kierunek ruchu.
 9. Ciało powinno być maksymalnie zrelaksowane, oddech głęboki, przeponowy, umysł rejestrujący wewnętrze odczucia w różnych partiach ciała biorących udział w ruchu
 • Wolny marsz po kole

Przy chodzeniu po kole, zewnętrzna stopa wykonuje ruch o kształcie sierpa, haka (Kou bu) a wewnętrzna „swinguje” (Bai bu) tzn. najpierw porusza się po prostej w stronę śródstopia zewnętrznej stopy, a następnie zwraca się na zewnątrz w stronę linii wyznaczanej przez zewnętrzną stopę. Powtarzanie tych kroków w sekwencji spowoduje ruch po kole. Na początku dobrze jest ćwiczyć na kole o długości 8 lub 12 kroków. Ćwiczymy przeciwnie i zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

 1. Stań na obwodzie koła, przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.
 2. Przyjmij pozycję „Osiadających dłoni”. W niektórych stylach Baguazhang ta postawa nazywa się „Tygrys schodzi z góry”, gdyż chodząc z tak ustawionym ciałem po okręgu ma się wrażenie chwytania ziemi jak tygrys schodzący po zboczu.
 3. Kou bu. Zacznij prawą nogą, stopa lekko uniesiona, równoległa do podłoża, porusza się po okręgu do momentu, w którym jej śródstopie znajdzie się na linii palców lewej stopy. Sierpowy ruch prawej nogi pochodzi z centrum ciała, od ruchu kwa i bioder, a nie tylko kolana i stopy.
 4. Bai bu. Podnieść trochę prawą stopę, równolegle do podłoża. Stopa ślizga się tuż powyżej podłoża najpierw w stronę śródstopia prawej stopy i tuż przed jej dotknięciem skręca, „swinguje” w stronę linii okręgu. W każdym z ruchów jest bardzo ważne, aby wychodził on z centrum ciała.

Trochę informacji o Ding Shi („Określona / Ustalona forma”) – chodzenia po okręgu jest podstawą praktykowania Baguazhang. Przy podstawowym treningu, samo chodzenie po okręgu i sposób zawracania mogą być identyczne, natomiast konfiguracja postawy ciała zmienia się zgodnie z ośmioma podstawowymi formami. Dla przykładu ćwiczymy dwie postawy: „Dłoń podtrzymująca niebo” oraz „Dłoń obejmująca księżyc”.

Warto pamiętać o tym, że chodzenie po okręgu zgodnie z zasadami Baguazhang, z jego spiralnymi ruchami wzmacniającymi całe ciało, aktywizuje również i harmonizuje rozpływ energii Qi w meridianach.

Przykładowo postawa pozycja „Osiadających dłoni” w szczególności otwiera, stymuluje i wzmacnia Ren Mai, Du Mai i Chong Mai, co wpływa na regulację wszystkich meridianów, wspomagając również Potrójny Ogrzewacz oraz zasilając Dantian.

W podobny sposób „Dłoń podtrzymująca niebo” otwiera, stymuluje i wzmacnia zwłaszcza meridiany Jelita grubego i Żołądka, zaś „Dłoń obejmująca księżyc” stymuluje i wzmacnia meridiany Płuc, Śledziony, Osierdzia i Wątroby.

Jak widać temat chodzenia jest głęboko rozpoznany przez wschodnie kultury, mamy się czego od nich uczyć!

Zaś związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, życzymy wszystkich przyjaciołom dużo ruchu w bezruchu i bezruchu w ruchu, aby Wasze żołądki były w harmonii z ciałami i wszelkie pyszności przynosiły radość i miłość – bo to co z rodziną i przyjaciółmi, odżywia zdrowo!

MAiP_qigong_02 MAiP_qigong_04 MAiP_qigong

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *