„Dusza chmur” w Wątrobie…?

Planując tydzień warto pamiętać o poniedziałkowej Alchemii Zdrowia, czyli Wibrujących Organach, w Muzeum Azji i Pacyfiku – to tam dokonujemy naszych czarów :-). W tym tygodniu rządził Woreczek żółciowy, którego czas intensywniejszej pracy to 23:00-01:00 oraz „Szef Sztabu” organów, czyli uduchowiona Wątroba, pracująca oczyszczająco w godzinach 01:00-03:00.

Co wiemy o Wątrobie? Jest organem, w którym gromadzą się według medycyny chińskiej złość, agresja, zazdrość, ale też i dobroć, współczucie, hojność. Ściśle powiązane z nią są oczy ( stąd jeśli ktoś jest chory na żółtaczkę, możemy rozpoznać po żółtych białkach ocznych) a jej stan zdrowia wpływa na kondycję naszych ścięgien i więzadeł. Nasza pracowita Wątroba jednocześnie przechowuje i oczyszcza krew, nic więc dziwnego, że Chińczycy zwą ją „Magazynem krwi”. Wątroba ma również, o czym warto wiedzieć, duże zdolności regeneracyjne (np. odrasta po wycięciu płata na przeszczep), działa również jak detoks, filtruje i jest odpowiedzialna za magazynowanie oraz metabolizm.

Zgodnie z chińską filozofią, Hun, czyli dusza eteryczna, „dusza chmur”, zamieszkuje Wątrobę. Ta dusza przeżywa naszą  fizyczną śmierć i ulatuje do nieba, Tian. Odpoczywa w dzień, a staje się aktywna w nocy lub gdy śpimy – więc tym bardziej dbajmy o nią!

Co do Woreczka żółciowego pamiętamy, że magazynuje żółć do trawienia tłuszczy. Co ciekawe, jest jedynym organem Yang, który nie ma bezpośredniego kontaktu z pożywieniem, napojami czy światem zewnętrznym. A że w medycynie chińskiej narządy wewnętrzne to nie tylko fizjologia, nasza decyzyjność, obecność i intensywność naszych pasji w życiu, zależą od dobrego funkcjonowania Woreczka żółciowego.

Na podsumowanie wiedzy, przypomnienie porcji poniedziałkowych qigongowych ćwiczeń:

Zhan Zhuang – zawsze skuteczna druga pozycja; następnie pozycja Wątroby (brzeg dłoni przy punkcie Qimen (LIV-14; dwa żebra poniżej sutka, szósta przestrzeń międzyżebrowa; przedramiona podążają za kształtem tej przestrzeni, lekko opadając)

Masaż meridianów Wątroby i Woreczka żółciowego: na poziomie Qimen oraz wzdłuż nóg, śladem meridianów

Ba Duan Jin – czwarta pozycja (spoglądać do tyłu jak mądra sowa) – także wersja z rękami z szerzej rozstawionymi stopami i z przesuwaniem ciężaru 85-15 z nogi na nogę, przy skręcie, naprzemienny nacisk na piętę / palce stóp; potem siódma pozycja (zaciskanie pięści wzmacnia siłę); na koniec ósma pozycja (potrząsanie ciałem) eliminująca przynajmniej sto chorób 🙂

Wu Qin Xi – tygrys

Liu Zi Jue – Sz-sz-sz-sz-sz; kolor zielony

Dla zachęty zdjęcia i filmik z zajęć o Wątrobie, pamiętajcie o następnym poniedziałku – zaprosiliśmy Nasze SERCA!

 

Wibrujace-Oragny_watroba_2

1 thoughts on “„Dusza chmur” w Wątrobie…?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *